Register / Login

News

Cross country regionals scheduled for Saturday

The high school cross country postseason will begin Saturday with Louisville-area runners competing in one of four regional meets.

The state meet is set for next Saturday at the Kentucky Horse Park in Lexington. Depending on the number of teams in each regional, at least one and as many as six squads in each regional qualify for the state meet. The top five individuals not on qualifying teams also advance.

A look at the regionals involving Louisville-area teams (state rankings from KYTrackXC.com).

CLASS 3-A, REGION THREE

* Times: Girls at 2 p.m., boys at 2:45.
* Where: Louisville Champions Park.
* Top boys’ teams: No. 1 St. Xavier, No. 4 Meade County.
* Top boys’ individuals: St. Xavier’s Connor Sheryak (No. 1), Sam Lewis (No. 3), Nick Reader (No. 5), Max Mudd (No. 7), Christopher Striegel (No. 8) and Thomas Cave (No. 11); Butler’s Patrick Gregory (No. 2); Meade County’s Will Strickland (No. 18).
* Top girls’ teams: No. 5 Manual, No. 7 Butler.
* Top girls’ individuals: Manual’s Cassidy Hale (No. 4), Kristen Hale (No. 16) and Christina Rucinski (No. 20); Butler’s Rose Jolly (No. 17).

CLASS 3-A, REGION FOUR

* Times: Boys at 2 p.m., girls at 2:45.
* Where: E.P. “Tom” Sawyer State Park.
* Top boys’ teams: No. 2 Trinity, No. 5 Eastern.
* Top boys’ individuals: Trinity’s Evan Hancock (No. 12), Keegan Raidt (No. 14) and Derrick Stauble (No. 19).
* Top girls’ teams: No. 1 Assumption, No. 3 Sacred Heart, No. 4 Oldham County, No. 8 Eastern.
* Top girls’ individuals: Assumption’s Bailey Davis (No. 1), Katherine Receveur (No. 2), Emily Bean (No. 6), Kenzley Defler (No. 8) and Kate Crawford (No. 13); Sacred Heart’s Maggie Allen (No. 3) and Samantha Simms (No. 11); Oldham County’s Caroline Grogan (No. 9).

CLASS 2-A, REGION THREE

* Times: Girls at 10 a.m., boys at 10:45.
* Where: Renaissance Park, Eminence.
* Top boys’ teams: No. 1 North Oldham, No. 4 Collins, No. 6 Bullitt East, No. 7 South Oldham, No. 9 Christian Academy.
* Top boys’ individuals: North Oldham’s David Terkula (No. 3), Luke Tarvestad (No. 4), Nolan Ruhs (No. 9), Luke Cummins (No. 17) and David Gardiner (No. 18); South Oldham’s Tanner Dowdy (No. 5) and Cole Dowdy (No. 8); Collins’ Devon Fielding (No. 12).
* Top girls’ teams: No. 1 South Oldham, No. 2 North Oldham, No. 4 Mercy, No. 6 Bullitt East.
* Top girls’ individuals: Collins’ Gabriella Karas (No. 1); North Oldham’s Erin Edmundson (No. 3) and Marissa Lowe (No. 20); Mercy’s Brianna Wolken (No. 6); Christian Academy’s Hannah Herd (No. 7); South Oldham’s Grace Whitworth (No. 9), Keightley Dudgeon (No. 10) and Erin Wilson (No. 16).

CLASS A, REGION THREE

* Times: Girls at 10 a.m., boys at 10:45.
* Where: Wickland Estates, Bardstown.
* Top boys’ teams: No. 3 Holy Cross, No. 6 DeSales.
* Top boys’ individuals: Holy Cross’ Jacob Thomson (No. 1); Portland Christian’s Jonathan Taylor (No. 2); KCD’s Parker Head (No. 12); Bardstown’s Brandon Price (No. 18); Walden’s Forest Dearing (No. 19).
* Top girls’ teams: No. 3 Holy Cross, No. 8 Collegiate, No. 10 Kentucky Country Day.
* Top girls’ individuals: Holy Cross’ Karly Gawarecki (No. 1); Collegiate’s Colleen Orr (No. 16).

Latest News

http://usatodayhss.com/2012/11/cross-country-regionals-scheduled-for-saturday
Cross country regionals scheduled for Saturday
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.
Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 12,349 other followers