Swimming: 2015 boys team capsules

Swimming: 2015 boys team capsules

Gallery

Swimming: 2015 boys team capsules

Monmouth County boys swimming championships. Tyler Kauth of Christian Brothers Academy takes first place in the 200 yard freestyle event.Saturday, January 10, 2015Neptune, NJDoug Hood/Staff PhotographerGannett

Monmouth County boys swimming championships. Tyler Kauth of Christian Brothers Academy takes first place in the 200 yard freestyle event.Saturday, January 10, 2015Neptune, NJDoug Hood/Staff PhotographerGannett

Listed in alphabetical order

CLASS A NORTH

CBA

Coach: Vito Chiaravalloti, eighth season

Key returners: Chris Centrella, (Sr., breaststroke, IM), Zach DiGiaro (Sr. fly, free), John Hall, (Sr. free), Jack Hoagland (Sr. fly), Tyler Kauth (Sr. IM, backstroke), John Shea (Jr. backstroke), Brian Tucker (Sr. sprint free), Kevin Volkov (Sr., distance free).

Swimming: CBA focused on 7th straight state title

FREEHOLD

Coach: Kristen Blum, sixth season

Key returners: Nate Glikman (Jr.), Burton Ye (Sr.), Justin Chen (Jr.), Jon Veintimilla (Jr.)

Key Newcomer: Mitchell Malakhov (Fr.).

FREEHOLD TOWNSHIP

Coach: Brittany Bott, fourth season

Key returners: Brad Esobar, Evan Prendergast, William Lin

Key newcomer: Nelson Lin

MANALAPAN

Coach: Craig Miller, first season

Key returners: Ryan Farrell, Alexander Yi, Daryl Hasting, Eric Kubynin, Christopher Luk

Key newcomers: Luke Lyman, Robert Snitkovsky.

MIDDLETOWN NORTH

Coach: Eric Hoblitzell, second season

Key returners: Jeffrey Mahon (Sr.), John Niederer (Sr.), Jack Blarr (Sr.), Dimitri Maldonado (So.)

Key newcomer: Ryan Aker (Sr.), Connor Hedlund (Sr.), Josh Dryer (Fr.), Zach Puccia (Fr.).

MIDDLETOWN SOUTH

Coach: Bob Lightbody, 10th season

Key returners: Jon Dunn (Sr.), Steve Occhipinti (Sr.), Ryan Snyder (Sr.), Andrew Achyuthuni (Jr.), A.J. Poznanski (So.).

Key newcomers: William Dean (Fr.), Maurizio Ombiellino (Fr.)

Boys Swimming: All-Shore first and second team, final top 10

CLASS A CENTRAL

HOLMDEL

Coach: Stephanie Sinck, first season

Key returners: Alex Belkin (Sr.), Timothy Fitzgerald (Sr.), Willem Reerink (Sr.), James Liao (Jr.), Kevin Lu (So.)

MANASQUAN 

Coach: Craig Murin, 18th season

Key returners: Liam Cuozzo (Jr), Luke McDonald (So), John Valgenti (So), Trevor Hinds (Sr), John Robinson (Sr), James Robinson (Sr.), Adam Durrua (Sr), James Boyle (Sr), Sean Rogers (Sr), Stephen Trischitta (Sr), Andrew Randazzo (Jr). Kevin Aridas (Sr)

Key newcomers: Jeff Mead (Fr), Andrew Heinrichs (Fr), Finn Cuozzo (Fr), Brenner Hinds (Fr).

RANNEY SCHOOL

Coach: Peter DeNoble, first season

Key returner: Matthew Chang (So. fly, IM)

Key newcomers: Joe Strizhak (Fr. breaststroke/IM), Luke Denver (Fr., free), Olukayode Oladeji (Fr., breaststroke)

RUMSON-FAIR HAVEN

Coach: Zachary Wilson, fourth season

Key returners: Teddy Smith (Sr.), Andrew Bunt (Sr.), Andrew Newsome (Sr.), Hank Alderody (Sr.), Christian Keale (Sr.), Ryan Hurst (So.), Hardy Hewsson (So.).

SHORE

Coach: Katie McGowan, ninth season

Key returners: Alex Patton (Sr.), Matt Murphy (Sr.), Rich Joyce (Sr.), Jeff Bonner (Jr.), Jack Brignola (Jr.), Dave LaPorta (Jr.), Pierre Thormann (Jr.), Ryan Terrany (Jr.), Mick Zimmerman (Jr.), Nick Troncoso (Jr.), J.P. Dangler (So.), Anthony Perella (So.).

Key newcomers: Jack Donohue (Fr.), Anderson Guadagno (Fr.), Matt Quesada (So.).

CLASS A SOUTH

BRICK

Coach: Meredith Hudson, second season

Key returners: Patrick Ding, Coby Dunn, Dylan Gardner, Jacob Greenburg Brandon Laird, John Prato, Kyle Nalewicki, Joe Sansone, Jack Satterlee, Kenneth Szaniawski, Jason Wilkowski, Christopher Zdyrski, Jake Scott, John Umina

Key newcomers: Michael Cloud, Tyler Goldsmith, Andrew Serrino, Nicholas Conforti, James Leblo, Mathew Kozak, Sean McDermott, Joseph Carchio, Chris Gyumolcs

BRICK MEMORIAL

Coach: Don MacCarrick, 21st season

Key returners: Dylan McKelvey (Sr), Paolo Cortez (Sr), Nate Lardieri (Sr), Shaun Cardone (Sr), Sean Boland (Sr), Alex Roselli (Jr), Ethan Taub (Jr), Kordell Forrest (Jr), Brandon Adams (Jr), David Yanovsky (So), Frank Fanelli (So), Grant McKelvey (So)

Key newcomers: Sean Bruns (Fr), John Des Rochers (Fr), Matt Anderson (Jr), Hunter DeVeau (Fr), Matt Ingenito (Fr), Michael Ingenito (Fr), Matt Kielt (Fr), Brian Michigan (Fr), Matt Quiros (Jr), Aiden Schlatter (Fr), Brad Schlatter (Fr), David Steidle (Fr), Andrew Trautweiler (Fr), Stefan Aleman (So), Cody Ippolito (Sr)

LACEY

Coach: Brian Keelen, 10th season

Key returners: Nick Tonachio (Sr), Nick Gerber (Sr), Brendan Walsh (Sr), John St.Clair (Sr), Tyler Whalen (Sr), Josh Marione (Jr), Mitch Larsen (Jr), Mat Neri (Jr), Jared Haemmerle (So)

Key newcomers: Nick Majors (Fr), Connor Crisafulli (So), Sonny Soto (Fr), Jack Crowell (Fr)

JACKSON MEMORIAL

Coach: John Pelano, 16th season

Key returners: John Chitren (Jr), Christian Galassi (Sr), Dylan Glaser (Sr), Kyle Housey (Jr), Nick Kuminkski (Sr), Greg Lamont (Sr), Zac Maibach (Jr), Jeremiah Navarro (Jr), Cole Olejarz (Sr), Chris Peruggia (Jr), Jack Phillips (Jr), Mike Ripp (Sr), Dallas Sheard (Sr), Robert Stewart (Sr), Jeff Weiss (Sr).

Key newcomers: Jacob Ariel (Fr), Patrick Idank (Fr), Justin Cadet (So), Ethan Davis (Fr), Nick Patire (Fr), Zachary Schmidt (Fr)

SOUTHERN

Coach: Heather Clarey, first season

Key returners: James Manzo , Austin Wunnenberg, Gordie Von Schmidt, Samuel Westpy, Christian Newmann, Nolan Watson, Liam Moran, Liam McInerney, John Loftus, Matthew Hanvey, Daniel Hem, Michael Osborn,

Key newcomers: Tyler Ciaccio, Gregory English, Justin Shinn, Thomas White, James Close, Jacob Roth

TOMS RIVER EAST

Coach: Brian Cerbone, 18th season (15th at Toms River East)

Key returners: Patrick Flores, Stephen Sabo, Pat Jagielski, Brandon Albornoz, Kohler Wagner, Zach Wilson, Alex Rodgers, Jake Campbell, Danny Doherty, Billy Fairgrieve, Austin Petyo, Victor Hadjiev, Dylan Ramos

Key newcomers: Gregory Morris, Liam McDonnell, Spencer Coward, Jean Albornoz, Anthony Scala

TOMS RIVER SOUTH

Coach: Joe Donnelly, 10th season

Key returners: Max Bernstein, Matthew Buccella, Ethan Lucas, Ryan Bowens, Darian Tejada, Matthew Rinderer, Joshua Gonzalez.

Key newcomer: Jared Tricomy

Cosgrove, Limaldi, CBA shine at Shore Conference swim meet

CLASS B NORTH

COLTS NECK

Coach: Dennis Bruck, sixth season

Key returners: Steve Simon, Pat Gazzillo, Mike Franco, Sean Potter

Key newcomers: Lucas Albaladejo, Andrew Cao, Alex Hou, Owen Kesch.

LONG BRANCH

Coach: Jeremy Julio, fourth season

Key returners: Sean Cuddy, Tommy Kelly, Nick Elashkar, Jalen Walls, Quincy Southerland

Key newcomers: Dwight McQueen, Ivan Valle

OCEAN

Coach: Billy Lynch, 21st season

Key returners: Tom Caruso, Cole Conti, Matt Gleason, Max Hoyle, Adam Kawut, Brendon Kipnis, Christian Marcy, Ben Miller, Josh Pickelny, Tim Sparrock

Key newcomers: Alex Politano, Matt Bendik, Brian Bauer, Rich Bianchi, Joe Appio, Nick Karpicki, Neil Martin

RED BANK CATHOLIC

Coach: Gary Billyer, third season

Key returners: Hugh Burgdorf, Brendan Gilman, Doug Manganelli, Philip Mejia, Andrew Wierman.

Key newcomers: Alexander Nichols, Nicholas Simons.

WALL

Coach: Greg Grober, 21st season

Key returners: Blake Foster (Jr), Ryan Nickerson (Sr), Alex Huss (Sr), Brian D’Agostino (Sr), Brett Bertolatus (So)

Key newcomers: Conor Farrell (Fr), Jack O’Keefe (Fr).

CLASS B SOUTH

BARNEGAT

Coaches: Emily Cherry, Rebecca Kane (co-coaches), 11th season and first season

Key returners: Josh Aguilar (Sr.), Parker Peliszewski (Sr.), Vinny Bolognesse (Jr.), Daniel Koser (Jr.), Avery Boyer (Jr.)

Key newcomer: Kyle Smith (Fr.).

CENTRAL

Coach: Steve Stout, 15th season

Key Returners: Craig Bucsak (Sr.), Matt Levin (Sr.), Kyle Maslen (Sr.), Sean McKee (Sr.), Zeke Morrissey (Sr.), Ryan Pitcher (Sr.), Jimmy Rand (Sr.), Chris Solan, Gavin Davella (Jr.), Frank Guadagno (Jr.), Dan Leifert (Jr.), Brendan McNally (Jr.), Connor McShaffrey (Jr.), Joey Pantel (Jr.) Mark Watts (Jr.), Dan Blum (Soph.) Jake Fisher (So.), Matt Orlando (So.) CJ Rand (So.)

Key Newcomers: Adam Primost (Fr.)

DONOVAN CATHOLIC

Coaches: Katie Bigg, Carly Scallon (co-coaches), 12th season

Key returners: Connor Payne (Sr.), Dylan DelaCruz (So.), Brant Reymann (Sr.), James Urcinole (Sr.), John Simon (So.), P.J. Spernal (So.), Adrian Sborea (Jr.), Jack Schneider (So.), Billy Morsch (So.).

Key newcomers: Mario Brosious (Jr.), Vincent Priolo (Fr.), Joseph Losa (Jr.)

JACKSON LIBERTY

Coach: Michael Disanza, third season

Key Returners: Christopher Mulholland (Sr.), Christopher Murphy (Sr.), Derek Catron (Jr.), Nick Avilleira (Jr.), Tom Ferullo (So.), Hunter Bulin (So.)

Key newcomers: Matt McKelvey (Fr.)

MANCHESTER

Coach: Brittany Steele, first season

Key returners: Conor Law (Sr.), Gabriel Roger (So.), Lucas Lauer (Sr.), Jesus Davila (So.)

Key newcomer: Thomas Grille (Fr.).

Boys Swimming: Shore recap of the MOC Finals

POINT BORO

Coach: Patricia Ryan, eighth season

Key returners: Joe Skimmons (Sr.), Jeff Poland (So.), Alex Johnson (So.).

ST .ROSE

Coach: Jillian Miller, fifth season

Key returners: Liam Cosgrove (Jr), Ethan Riozzi-Bodine (So), Luke Winkelman (So), Mike Kinsel (So), Brendan Merkler (Sr), Tanner Long (Sr), Chris Kinsel (Sr), Jeffery Mahon (Sr)

Key newcomers: David Ackerman (Fr), Frankie Bellezza (Fr), Ethan Coakley (So)

Sherlon Christie: schristie@gannettnj.com

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home