Track and field

TRACK & FIELD: AISA championship results

track3

track3

SELMA — Full team standings, all state champions and Montgomery-area finishers in last week’s AISA championship meet at Jordan Memorial Stadium:

GIRLS

Team standings — 1. Lee-Scott 130; 2. Tuscaloosa Aca. 94; 3. Morgan Aca. 64; T4. Escambia Aca. 50; T4. Evangel Chr. 50; 6. Kingwood 27; 7. Northside Methodist 26; 8. Clarke Prep 24; 9. Wilcox Aca. 20; 10. Lowndes Aca. 16; 11. Patrician 11; 12. Edgewood 8; 13. Cornerstone 4; 14. Sparta 3.

100: 1. Jasmine Brown (Evangel Chr.) 13.44; 6. Brittney Johnson (Evangel Chr.) 14.09; 7. Alexis Jones (Evangel Chr.) 14.1.

200: 1. Jasmine Brown (Evangel Chr.) 27.8; 5. Alexis Jones (Evangel Chr.) 29.2; 8. Brittney Johnson (Evangel Chr.) 30.51.

400: 1. Claudia Tucker (Lee-Scott) 1:04.8; 5. Hannah Rogers (Lowndes Aca.) 1:13.07.

800: 1. Kaderricka Adams (Northside Methodist) 2:33.45.

1,600: 1. Jaycee Sanders (Morgan Aca.) 6:34.16; 7. Kaitlyn Sampson (Edgewood) 6:53.4; 10. Amber Goolsby (Edgewood) 7:50.02.

3,200: 1. Charlotte Anguiano (Tuscaloosa Aca.) 14:33.76; 8. Amber Goolsby (Edgewood) 17:28.82; 9. Abbey Pantaleone (Edgewood) 18:48.72.

100 hurdles: 1. Bailee Mims (Lee-Scott) 17.57.

300 hurdles: 1. Mikayla Spruill (Escambia Aca.) 51.59; 8. Kaitlyn Sampson (Edgewood) 1:01.5.

400 relay: 1. Evangel Chr. (Alexis Jones, Brittney Johnson, Jordan Hunter, Jasmine Brown) 54.93; 7. Lowndes Aca. 58.25.

800 relay: 1. Lee-Scott 1:57.25; 2. Evangel Chr. 1:57.77; 7. Lowndes Aca. 2:04.3.

1,600 relay: 1. Lee-Scott 4:43.53; 6. Evangel Chr. 5:14.73.

3,200 relay: 1. Tuscaloosa Aca. 12:29.26; 4. Edgewood 13:58.25.

High jump: 1. Kalin Burt (Tuscaloosa Aca.) 5-2; 5. Taylor Jones (Evangel Chr.) 4-6.

Long jump: 1. Mikayla Spruill (Escambia Aca.) 15-5 1/2; 3. Brittney Johnson (Evangel Chr.) 15-2.

Triple jump: 1. Bailee Mims (Lee-Scott) 32-0 1/4.

Shot put: 1. Kendall Veach (Morgan Aca.) 33-0 1/4; 2. Khaki Gaston (Lowndes Aca.) 29-7.

Discus: 1. Kendall Veach (Morgan Aca.) 94-0; 3. Khaki Gaston (Lowndes Aca.) 81-1; 4. Elizabeth Crosby (Edgewood) 73-7.

BOYS

Team standings — 1. Escambia Aca. 158; 2. Lee-Scott 95; 3. Kingwood 63; 4. Edgewood 44; 5. Marengo Aca. 30; 6. Patrician 26; 7. Evangel Chr. 22; 8. Jackson Aca. 17; 9. Lowndes Aca. 16; 10. East Memorial 12; 11. Wilcox Aca. 10; T12. Tuscaloosa Aca. 8; T12. Morgan Aca. 8; T14. Springwood 7; T14. Northside Methodist 7; 16. Crenshaw Chr. 2; T17. Bessemer Aca. 1; T17. Clarke Prep 1.

100: 1. Kris Brown (Escambia Aca.) 11.13.

200: 1. Kris Brown (Escambia Aca.) 23.35; 8. Tyler Price (Edgewood) 24.96.

400: 1. Kris Brown (Escambia Aca.) 52.44; 4. Tyler Price (Edgewood) 55.57; 8. Micah Anderson (Edgewood) 59.68.

800: 1. Tyler Abernathy (Edgewood) 2:19.24; 5. Milos Zeradanin (Crenshaw Chr.) 2:26.2; 12. Harrison Andrews (East Memorial) 2:38.21.

1,600: 1. Jordan Plunkett (Kingwood) 4:56.62; 2. Tyler Abernathy (Edgewood) 5:13.54; 18. Jackson Welch (Edgewood) 7:33.97; 19. James Patterson (Evangel Chr.) 7:37.88.

3,200: 1. Jack Terry (Lee-Scott) 11:40.15; 2. Tyler Abernathy (Edgewood) 11:55.22; 3. Patrick Easley (East Memorial) 11:55.86; 16. Jackson Welch (Edgewood) 16:26.54.

110 hurdles: 1. Maleek Salter (Escambia Aca.) 16.65.

300 hurdles: 1. Maleek Salter (Escambia Aca.) 43.34; 8. Cole Freeman (Edgewood) 59.17.

400 relay: 1. Escambia Aca. 46.08; 2. Lowndes Aca. 47.78; 5. Evangel Chr. 50.53.

800 relay: 1. Escambia Aa. 1:36.93; 2. Edgewood 1:39.9; 3. Lowndes Aca. 1:42.3; 6. Evangel Chr. 1:45.59.

1,600 relay: 1. Escambia Aca. 3:46.96; 3. Edgewood 3:59.0.

3,200 relay: 1. Kingwood 9:23.89; 3. East Memorial 10:01.06; 10. Edgewood 13:00.16.

High jump: 1. Sam Renner (Marengo Aca.) 6-0; 2. Joseph Davenport (Evangel Chr.) 6-0; 5. David Hussey (Lowndes Aca.) 5-8.

Long jump: 1. Kris Brown (Escambia Aca.) 20-4; 6. John Kelly (Evangel Chr.) 18-8.

Triple jump: 1. Gage Sumrall (Kingwood) 39-0 3/4; 7. Jordan Cartee (Evangel Chr.) 35-2; 8. John Franklin (Lowndes Aca.) 34-4 3/4.

Shot put: 1. Mitchell Lewis (Lee-Scott) 46-10 1/4; 2. Eric Stinson (Evangel Chr.) 40-10 3/4.

Discus: 1. Mitchell Lewis (Lee-Scott) 163-5; 5. Joseph Davenport (Evangel Chr.) 97-4.

0 comments

Latest News

http://usatodayhss.com/2015/track-field-aisa-championship-results
TRACK & FIELD: AISA championship results

Team standings, all state champions and Montgomery-area finishers

I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.