All-State field hockey, cross country teams announced

All-State field hockey, cross country teams announced

News

All-State field hockey, cross country teams announced

ALL-STATE FIELD HOCKEY

Selected by Delaware Field Hockey Coaches Association

First team: Olivia Duarte, Caravel; Sydney Keld, Caravel; Alia Marshall, Cape Henlopen; Annie Judge, Cape Henlopen; Camryn Dennis, Polytech; Peyton Kemp, Delmar; Darby Brennan, Milford; Ashlyn Carr, Delmar; Caitlyn Wink, Delmar; Isabelle Pilson, Tower Hill; Simone Veale, Friends; Allison Smith, Tower Hill; Jill Sherman, Padua; Dara Spavlik, Conrad; Caroline Procak, Concord; Hailey Power, Padua; Leah DaCosta, Archmere

Second team: Hailey Ward, Caravel; Daniella DeSouza, St George; Sarah Raab, Concord; Madilyn McKay, Polytech; Kira Short, Sussex Tech; Jody Boyer, Cape Henlopen; Hailey Bitters, Delmar; Kate Melvin, Milford; Rajene Bowe, Milford; Kendal Trickey, Sanford; Gillian Simpler, St Andrews; Blair Atkins, Friends; Ashlee Brentlinger, Padua; Kendra Schweizer, St Marks; Sarah Bessel, Conrad; Emma Davis, Friends

Honorable mention: Kendall Adkins, Charter; Jessica Behornar, William Penn; Mackenzie Estrada, Polytech; Bridgette Johnson, Sussex Tech; Laura Taschner, Tower Hill; Janie Mitchell, Tower Hill; Alanna Speaks, St Elizabeth; Jane Lyons, Ursline; Abigail Tokarski, Red Lion; Alicia Cross, DMA; Lorin Donovan, Archmere; Raquel Brown, Brandywine; Lauren Tyre, St George; Lauren Berry, Middletown; Paris Prevost, St Georges

Player of the Year: Peyton Kemp, Delmar. Coach of the Year: Jodi Hollamon, Delmar

2016 fall high school all-conference sports teams

ALL-STATE CROSS COUNTRY

BOYS

First team: Andrew Avila, Wilm. Charter; Brendan Balthis, Tatnall; Bryan DelleDonne, Newark Charter; Vail Freed, Appoquinimink; Alex Horgan, St. Andrew’s; Michael Keehan, Salesianum; Connor Nisbet, Friends

Second team: Ben Bamforth, Sussex Tech; Sean Banko, Salesianum; Nicholas Garrett, Tatnall; Tosin Ibironke, Smyrna; Kyle McCarthy, Salesianum; Hudson Pepper, Tower Hill; George Steinhoff, Salesianum

Third team: Antonio Angelini, DMA; Chris Avila, Wilm. Charter; Austin Cave, Delmar; Johnathan Epstein, Caesar Rodney; Padraig Hahn, DMA; Drew Harris, Lake Forest; Jacob Puharic, Caravel

GIRLS

First team: Naomi Bowser, Smyrna; Caitlin Cobb, St. Andrew’s; Caroline Foley, Tatnall; Olivia Hardin, Tatnall; Keelin Hays, Tatnall; Lydia Olivere, Padua; Lillian Peterson, Newark Charter

Second team: Hannah Apostolico, Padua; Maya Bordrick, Charter; Katherine Hally, Padua; Alicia Lenoir, Padua; Maddie Olivere, Padua; Eirinn Sikes, Tatnall; Elaina Teklits, Tatnall

Third team: Lauren Anshen, Tatnall; Olivia Brozefsky, Cape Henlopen; Anna Cleary, Padua; Helena Helou, Sussex Academy; Alaina McGonigle, Ursuline; Maddie McWatters, Newark Charter; Victoria Steinhoff, Padua

Delmar junior Peyton Kemp has been named state field hockey MVP.

Delmar junior Peyton Kemp has been named state field hockey MVP.

Latest

More USA Today High School Sports
Home