Golf

Complete final 2016 playoff scores

Here are the Final 2016 LHSAA playoff scores:

Byrd’s Carter Toms shot a 67 on Wednesday to lead the state Division I golf tournament.

Byrd’s Carter Toms shot a 67 on Wednesday to lead the state Division I golf tournament.

CLASS 5A

First round 

Destrehan 47, Terrebonne 7

Mandeville 42, Thibodaux 0

John Ehret 48, Haughton 27

Hahnville 31, Covington 17

Landry-Walker 55, Fontainebleau 23

Sulphur 45, Airline 35

Central-BR 17, Live Oak 0

Parkway 60, Captain Shreve 21 | Story | Photos

Ponchatoula 20, Comeaux 17

Acadiana 52, Alexandria 0

Zachary 51, Chalmette 17

East Ascension 38, Ruston 14

St. Amant 38, Slidell 24

Barbe 23, East St. John 19

Ouachita 67, Walker 37

West Monroe 48, H.L. Bourgeois 14

Second round scores

Destrehan 37, Mandeville 36

Ehret 35, Hahnnville 28

Landry-Walker 50, Sulphur 24

Parkway 26, Central-BR 14

Acadiana 38, Ponchatoula 14

Zachary 51, East Ascension 17

St. Amant 16, Barbe 6

West Monroe 61, Ouachita 21

Quarterfinal scores

Destrehan 21, Ehret 14

Landry-Walker 61,Parkway 21 | Story

Zachary 31, Acadiana 24

West Monroe 45, St. Amant 31

Semifinals

Landry-Walker 50, Destrehan 14

West Monroe 35, Zachary 14

Final

Landry-Walker 50, West Monroe 21

CLASS 4A

First round scores

Neville 44, Woodlawn-BR 7

Assumption 21, Carver 0

Carencro 35, Salmen 3

Loranger 42, St. Martinville 7

Minden 36, Franklin Parish 34 | Story

Livonia 43, Bastrop 22

Warren Easton 47, Franklinton 27

Tioga 19, Washington-Marion 6

McDonogh (35) 36, Grant 8

North DeSoto 35, LaGrange 29 |  Story

Plaquemine 31, Breaux Bridge 8

Woodlawn-Shr. 24, Cecilia 21 |  Story | Photos

Rayne 49, Lakeshore 18

Benton 63, Ellender 28 |  Story

Leesville 40, Beau Chene 7

Karr 62, Pearl River 7

Second round scores

Neville 24, Assumption 0

Carencro 28, Loranger 7

Minden 35, Livonia 8

Easton 26, Tioga 23

McDonogh #35 38, North DeSoto 8

Plaquemine 71, Woodlawn 30 | Story

Benton 28, Rayne 14

Karr 55, Leesville 0

Quarterfinal scores

Neville 42, Carencro 15

Warren Easton 34, Minden 20 | Story

McDonogh #35 26, Plaquemine 25

Karr 59, Benton 13

Semifinals

Neville 26, Warren Easton 13

Karr 26, McDonogh (#35) 14

Final

Karr 34, Neville 21

CLASS 3A

First round scores

West Feliciana 60, Donaldsonville 12

Erath 49, Eunice 20

Jena 56, BTW 14

Northwest 54, Mansfield 20

Wossman 26, Union Parish 22

Carroll 47, Albany 23

Lutcher 28, Avoyelles 0

Kaplan 44, McMain 7

North Webster 18, Richwood 0

Brusly 52, Berwick 36

Jennings 35, Church Point 8

Amite 29, Sumner 8

South Beauregard 36, Winnfield 6

Peabody 41, St. James 33

Iowa 61, Port Allen 27

Second round scores

West Feliciana 42, Erath 14

Northwest 43, Jena 7

Marksville 38, Carroll 22

Lutcher 23, Wossman 15

Kaplan 8, North Webster 0

Jennings 56, Brusly 26

Amite 59, South Beauregard 19

Iowa 45, Peabody 14

Quarterfinal scores

West Feliciana 50, Northwest 15

Lutcher 35, Marksville 28

Kaplan 29, Jennings 12

Amite 28, Iowa 21

Semifinals

Lutcher 16, West Feliciana 14

Amite 20, Kaplan 12

Final

Lutcher 40, Amite 36

CLASS 2A

First round scores

Many 57, General Trass 6

West St. Mary 14, Oakdale 13

South Plaquemines 57, Fisher 7

Kinder 55, Jeanerette 8

Pine 15, Jonesboro-Hodge 14

Pickering 46, Lake Arthur 12

Sterlington 59, Capitol 28

Welsh 55, Sophie B. Wright 8

Rayville 66, North Caddo 60

DeQuincy48, Vinton 7

St. Helena 57, Lakeview 0

Loreauville 44, Bunkie 14

Ferriday 44, Northeast 24

Mangham 31, Red River 0

Madison Prep 76, Delcambrre 0

Second round scores

Many 56, West St. Mary 0

West St. John 65, South Plaquemines 37

Kinder 51, Pine 0

Sterlington 48, Pickering 20

Rayville 20, Welsh 13

St. Helena 21, DeQuincy 12

Ferriday 32, Loreauville 18

Madison Prep 42, Mangham 0

Quarterfinal scores

Many 44, West St. Mary 30

Sterlington 49, Kinder 42

St. Helena 20, Rayville 0

Madison Prep 43, Ferriday 24

Semifinals

Sterlington 40, Many 37, 3OT | Story

Madison Prep 31, St. Helena 6

Final

Sterlington 28,.Madison Prep 27

CLASS 1A

First round scores

Lake Charles Prep 38, Montgomery 26

East Beauregard 38, Block 0

Delhi Charter 57, Grand Lake 7

Oak Grove 64, Merryville 30

Delhi 50, Tensas 24

Plain Dealing 44, South Cameron 14

Oberlin 43, North Central 0

Kentwood 39, Centerville 14

Delta Charter 28, Homer 26

White Castle 30, Beekman Charter 0

Arcadia 34, D’Arbonne Woods 22

Varnado 44, Ringgold 6

Elton 38, LaSalle 34

Second round scores

Haynesville 53, Lake Charles Prep 7 | Story

Delhi Charter 37, East Beauregard 6

Oak Grove 61, Delhi 8

Plain Dealing 14, Oberlin 6

Kentwood 46, Delta Charter 0

Arcadia 26, White Castle 16 | Story

Varnado 50, Elton 0

Logansport 49, Lincoln Prep 0 | Story

Quarterfinal scores

Haynesville 37, Delhi Charter 6 | Story

Oak Grove 46, Plain Dealing 20

Kentwood 42, Arcadia 20

Logansport 50, Varnado 14 | Story

Semifinals

Haynesville 21, Oak Grove 14 | Story

Logansport 18, Kentwood 7 | Story | Video | Photo Gallery | Celebration video

Final

Logansport 34, Haynesville 28 | Story

SELECT

Division I

First round scores

Rummel 24, Jesuit 10

Evangel 59, Holy Cross 9 |  Story

St. Paul’s 44, Shaw 14

Brother Martin 42, McKinley 0

St. Augustine 27, Byrd 15

Quarterfinal scores

Curtis 34, Rummel 20

Evangel 28, St. Paul’s 21

Brother Martin 28, Catholic-BR 0

Scotlandville 27, St. Augustine 20

Semifinals

Evangel 27, Curtis 6 | Story

Scotlandville 18, Brother Martin 16

Final

Evangel 38, Scotlandville 6 | Story | Video

Division II

First round scores

Lusher 34, St. Louis 21

E.D. White 24, Vandebilt Catholic 17

University 49, St. Michael 25

Quarterfinal scores

De La Salle 56, Lusher Charter 26

Parkview Baptist 38, Teurlings 21

St. Thomas More 56, E.D. White 7

University Lab 41, Loyola 25 |  Story

Semifinals

Parkview 34, De La Salle 14

St.Thomas More 40, University 35

Final

St. Thomas More 54, Parkview 29

Division III

First round scores

Riverside 48, Sacred Heart 14

Ouachita Christian 49, Haynes 6

Newman 41, Dunham 40

Catholic-NI 31, Episcopal 14

St. Charles 45, Thomas Jefferson 6

Calvary 56, Opelousas Catholic 47 | Story

Country Day 33, Menard 7

Notre Dame 56, Northlake Christian 14

Quarterfinals

Catholic-N.I. 49, Newman 21

Notre Dame 52, Country Day 14

Riverside Acad. 48, Ouachita Christian 17

St. Charles 21, Calvary 0

Semifinals

Riverside 40, Catholi-NI 14

St. Charles 21, Notre Dame 10

Final

Riverside 47, St. Charles 20

Division IV

First round scores

Ascension Episcopal 45, Highland Baptist 7

St. Frederick 41, St. Mary’s 29

Central Catholic 48, Lafayette Christian 28

Westminster 27, False River 9

Southern Lab 58, Catholic-P.C. 0

Ascension Catholic 35, St. Edmund 7

Cedar Creek 33, Vermilion Catholic 0

Covenant Christian 48, St. Martin’s 21

Quarterfinal scores

Ascension Episcopal 58, St. Frederick 35

Cedar Creek 42, Covenant Christian 0

Central Catholic 42, Westminster 27

Southern Lab 36, Ascension Catholic 13

Semifinals

Ascension Episcopal 31, Central Catholic 21

Southern Lab 56, Cedar Creek 0

Final

Southern Lab 36, Ascension Episcopal 9