Lacrosse

LSJ boys lacrosse Dream Team, all-area team

Meet the 2016 LSJ boys lacrosse Dream Team.

Meet the 2016 LSJ boys lacrosse Dream Team.

Meet the 2016 LSJ boys lacrosse Dream Team.

Meet the 2016 LSJ boys lacrosse Dream Team.

Meet the 2016 State Journal boys lacrosse Dream Team.

Meet the 2016 State Journal boys lacrosse Dream Team.

Meet the 2016 State Journal boys lacrosse Dream Team.

Meet the 2016 State Journal boys lacrosse Dream Team.

Meet the 2016 State Journal boys lacrosse Dream Team.

Meet the 2016 State Journal boys lacrosse Dream Team.

Meet the 2016 State Journal boys lacrosse Dream Team.

Meet the 2016 State Journal boys lacrosse Dream Team.

Meet the 2016 State Journal boys lacrosse Dream Team.

Meet the 2016 State Journal boys lacrosse Dream Team.

Meet the 2016 State Journal boys lacrosse Dream Team.

Meet the 2016 State Journal boys lacrosse Dream Team.

Levi Petersen

Levi Petersen

Matt Rice

Matt Rice

Cam Morin

Cam Morin

Cole Smith

Cole Smith

Logan Fenech

Logan Fenech

Grant Lemanski

Grant Lemanski

Tucker Virkus

Tucker Virkus

Mario Gonzalez

Mario Gonzalez

Cameron Zisholz

Cameron Zisholz

Josh Duren

Josh Duren

Charlie Ciuk

Charlie Ciuk

Cameron Usiak

Cameron Usiak

Spencer Fox

Spencer Fox

Beau Yabs

Beau Yabs

Bennett Sherman

Bennett Sherman

Meet the 2016 State Journal boys lacrosse Dream Team.

Meet the 2016 State Journal boys lacrosse Dream Team.

Player of the year – Bennett Sherman (Okemos sr.): Division 2 first team all-state, first team all-conference

Coach of the year – Shawn Grady (Okemos): Led the Chiefs to the CAAC Blue title and the Division 2 state semifinals.

DREAM TEAM

Beau Yabs (DeWitt jr.): Division 2 third team all-state, first team all-conference

Spencer Fox (Waverly/Lansing Catholic jr.): Division 1 third team all-state, all-conference

Cameron Usiak (Okemos sr.): Division 2 first team all-state, first team all-conference

Charlie Ciuk (Okemos sr.): Division 2 second team all-state, first team all-conference

Josh Duren (Okemos sr.): Division 2 first team all-state, first team all-conference

Cameron Zisholz (Okemos sr.): Division 2 first team all-state, first team all-conference

Mario Gonzalez (Okemos jr.): Division 2 first team all-state, first team all-conference

Tucker Virkus (Haslett/Williamston sr.): Division 2 third team all-state, first team all-conference

Grant Lemanski (Haslett/Williamston sr.): Division 2 second team all-state, first team all-conference

Logan Fenech (Haslett/Williamston jr.): Division 2 third team all-state, first team all-conference

Cole Smith (East Lansing sr.): Division 2 third team all-state, honorable mention all-conference

Cam Morin (Grand Ledge sr.): First team all-conference

Matt Rice (Holt sr.): First team all-conference

Levi Petersen (Holt sr.): First team all-conference

ALL-AREA

Ryan Winsor (Holt sr.)

Joey Fata (Waverly/Lansing Catholic sr.)

Janis Grigans (Waverly/Lansing Catholic sr.)

Liam Tait (DeWitt sr.)

Alex Platte (Grand Ledge sr.)

Nate LaLumia (Grand Ledge jr.)

Michael Kransberger (DeWitt fr.)

Evan Zarotney (Waverly/Lansing Catholic so.)

Tommy Grigans (Waverly/Lansing Catholic jr.)

Davell Walker (Haslett/Williamston sr.)

Joey Ciuk (Okemos fr.)

Coach: Jacob Murphy (Haslett/Williamston)

Contact James L. Edwards III at jledwards@lsj.com. Follow him on Twitter @JLEdwardsIII.