News

Section 1 boys soccer: Playoff seeds and schedule

Yorktown boys soccer beat Mamaroneck 4-2 at Yorktown Sept. 12, 2016.

Yorktown boys soccer beat Mamaroneck 4-2 at Yorktown Sept. 12, 2016.

This post will be updated daily with scores, links and game times throughout the playoffs. 

SEMIFINAL RECAPS: Scores and stats from all of Wednesday’s action

COLUMN: It’s an emotional time for seniors 

PREDICTIONS: Watch Vince fill out his brackets for this year’s tourney

STANDINGS: See league champions and final records for every team in Section 1

LEADERS: The top 40 goal-scorers from the regular season

RANKINGS: Mamaroneck enters the playoffs at No. 1

PODCAST: Vince discusses the section finals with Pearl River coach Damon O’Keefe

Class AA

Wednesday, Oct. 19
Outbracket

Clarkstown South 4, Spring Valley 2
Mount Vernon 1, Ramapo 0

Thursday, Oct. 20
First round

Mamaroneck 2, Clarkstown South 1, 2 OT
Yorktown 3, Mount Vernon 0
Arlington 3, White Plains 0
Suffern 2, John Jay-EF 0
Scarsdale 1, Port Chester 0
Horace Greeley 4, North Rockland 1
Ossining 3, Ketcham 1
New Rochelle 2, Mahopac 0

Monday, Oct. 24
Quarterfinals

New Rochelle 1, Mamaroneck 1, 2 OT (New Ro advanced on penalty kicks, 4-3)
Ossining 2, Yorktown 1
Arlington 0, Horace Greeley 0, 2 OT (Arlington advanced on penalty kicks, 5-4)
Scarsdale 2, Suffern 1

Wednesday, Oct. 26
Semifinals

New Rochelle 0, Scarsdale 0, 2 OT (New Ro advanced on penalty kicks, 5-4)
Arlington 1, Ossining 0

Saturday, Oct. 29
Final at Lakeland HS

New Rochelle 3, Arlington 0

Class A

Wednesday, Oct. 19
Outbracket

Lourdes 1, Nyack 0
Riverside 5, John Jay 4
Brewster 6, Peekskill 1
Sleepy Hollow 5, Panas 3
Eastchester 6, Yonkers 0
Keio 1, Pelham 0, OT
Saunders 2, Gorton 1, OT
Beacon 3, Hen Hud 1
Nanuet 4, Ardsley 1

Thursday, Oct. 20
First round

Pearl River 5, Lourdes 2
Byram Hills 6, Riverside 0
Somers 2, Brewster 0
Lakeland 4, Sleepy Hollow 1
Tappan Zee 1, Eastchester 0
Keio 4, Harrison 0
Rye 7, Saunders 0
Nanuet 3, Beacon 2, OT

Monday, Oct. 24
Quarterfinals

Pearl River 2, Nanuet 1, 2 OT
Byram Hills 1, Rye 0
Somers 2, Keio 1
Lakeland 2, Tappan Zee 1

Wednesday, Oct. 26
Semifinals

Pearl River 4, Lakeland 3
Somers 1, Byram Hills 1, 2 OT (Somers advanced on penalty kicks, 4-2)

Saturday, Oct. 29
Final at Lakeland HS

Somers 1, Pearl River 0

Class B

Thursday, Oct. 20
First round

No. 1 Rye Neck (bye)
No. 2 Hastings (bye)
Bronxville 3, Westlake 0
Blind Brook 2, Putnam Valley 0
Valhalla 5, Dobbs Ferry 1
Pleasantville 5, Albertus Magnus 1
Edgemont 2, Briarcliff 1, OT
Croton-Harmon 3, Irvington 0

Monday, Oct. 24
Quarterfinals

Rye Neck 1, Croton-Harmon 0
Hastings 3, Edgemont 2, OT
Bronxville 2, Pleasantville 1
Blind Brook 1, Valhalla 0

Wednesday, Oct. 26
Semifinals

Rye Neck 1, Blind Brook 0
Hastings 1, Bronxville 0

Saturday, Oct. 29
Final at Lakeland HS

Hastings 1, Rye Neck 0

Class C

Monday, Oct. 24
Outbracket

Hamilton 3, Tuckahoe 2

Wednesday, Oct. 26
Semifinals

North Salem 3, Hamilton 0
Haldane 2, Solomon Schechter 1

Saturday, Oct. 28
Final at Lakeland HS

North Salem 1, Haldane 0, 2 OT

Twitter: @vzmercogliano

Yorktown boys soccer beat Mamaroneck 4-2 at Yorktown Sept. 12, 2016.

Yorktown boys soccer beat Mamaroneck 4-2 at Yorktown Sept. 12, 2016.

Yorktown boys soccer beat Mamaroneck 4-2 at Yorktown Sept. 12, 2016.

Yorktown boys soccer beat Mamaroneck 4-2 at Yorktown Sept. 12, 2016.

Yorktown goalie Mauricio Arango grabs the ball before Mamaroneck's Cole DiCicco can get to it during their game at Yorktown Sept. 12, 2016. Yorktown won 4-2.

Yorktown goalie Mauricio Arango grabs the ball before Mamaroneck’s Cole DiCicco can get to it during their game at Yorktown Sept. 12, 2016. Yorktown won 4-2.

0 comments