TSSAA announces new football regions for 2017-20

TSSAA announces new football regions for 2017-20

Video

TSSAA announces new football regions for 2017-20

The TSSAA logo

The TSSAA logo

The Tennessee Secondary School Athletic Association released the high school football regions for 2017-20. Schools can appeal their region assignment at the Nov. 17 Board of Control meeting.

Schools can appeal their placement at the TSSAA’s Board of Control meeting on Thursday. Schools must notify Lauren Jones (ljones@tssaa.org) of their intent to appeal no later than noon on Nov. 16.

Below are the new football regions beginning in the 2017 season.

Division I

Class 1A

Region 1: Cloudland, Greenback, Hancock Co., Unaka

Region 2: Coalfield, Harriman, Jellico, Midway, Oakdale, Oliver Springs, Sunbright

Region 3: Copper Basin Lookout Valley Sale Creek School South Pittsburg Whitwell

Region 4: Clay Co., Gordonsville, Jo Byrns, Monterey, Pickett Co., Red Boiling Springs, Republic

Region 5: Cornersville, Fayetteville, Grace Christian Academy – Franklin (Franklin, TN), Huntland, Moore Co., Mt. Pleasant, Richland

Region 6: Collinwood, Hollow Rock-Bruceton, Huntingdon, McEwen, Middleton, Perry Co., Wayne Co.

Region 7: Dresden, Gleason, Greenfield, Humboldt, Lake Co., South Fulton, West Carroll

Region 8: B. T. Washington, Freedom Preparatory Academy, Hillcrest, KIPP Memphis Collegiate School,

Memphis Academy of Science & Engineering, Memphis Middle College High School, Oakhaven, Westwood

Class 2A

Region 1: Cosby, Hampton, Happy Valley, South Greene, Sullivan North

Region 2: Cumberland Gap, Meigs Co., Oneida, Rockwood, Wartburg Central

Region 3: Bledsoe Co., Marion Co., Polk Co., Tellico Plains, Tyner Academy

Region 4: Cascade, East Robertson, Jackson Co., Trousdale Co., Watertown, Westmoreland

Region 5: Columbia Academy, Community, Eagleville, Forrest, Lewis Co., Loretto, Summertown

Region 6: Clarksville Academy, Decatur Co. Riverside, East Hickman, Hickman Co., Houston Co., Scotts Hill, Waverly Central

Region 7: Adamsville, Gibson Co., Halls, McKenzie, Peabody, Trinity Christian Academy, Union City

Region 8: Fairley, Frederick Douglass, Hamilton, Manassas, Memphis Academy of Health Sciences, Mitchell

Class 3A

Region 1: Chuckey-Doak, Claiborne, Johnson Co., North Greene, Unicoi Co., West Greene

Region 2: Alcoa, Austin-East, Gatlinburg-Pittman, Kingston, Northview Academy, Pigeon Forge, Scott

Region 3: Brainerd, Loudon, McMinn Central, Red Bank, Signal Mountain, Sweetwater

Region 4: Alvin C. York Institute, Cannon Co., Grundy Co., Sequatchie Co., Smith Co., Upperman

Region 5: East Nashvile, Giles Co., Pearl-Cohn, Stratford, Whites Creek

Region 6: Camden Central, Cheatham Co., Fairview, Harpeth, Stewart Co., Sycamore

Region 7: Bolivar Central, Covington, McNairy Central, Milan, South Gibson Co., Westview

Region 8: Martin Luther King, Jr. Preparatory, Melrose High School, Raleigh-Egypt, Sheffield High School , Trezevant, Wooddale

Class 4A

Region 1: Elizabethton, Grainger, Greeneville, Sullivan Central, Sullivan East, Sullivan South, Union Co.

Region 2: Anderson Co., Chattanooga Central, East Hamilton, East Ridge, Hixson, Sequoyah, The Howard School

Region 3: Cumberland Co., DeKalb Co., Livingston Academy, Macon Co., Stone Memorial

Region 4: Lawrence Co., Maplewood, Marshall Co., Nolensville, Spring Hill, Tullahoma

Region 5: Creek Wood, Greenbrier, Montgomery Central, Portland, Springfield, White House Heritage, White House

Region 6: Chester Co., Hardin Co., Jackson North, Jackson South Side, Lexington, Liberty Technology

Region 7: Crockett Co., Dyersburg, Haywood, Obion Co., Ripley

Region 8: Craigmont, Fayette-Ware, Memphis East, Millington

Class 5A

Region 1: Cherokee, Cocke Co., Daniel Boone, David Crockett, Morristown-Hamblen High School East , Tennessee High School, Volunteer

Region 2: Carter, Gibbs, Knoxville Central, Knoxville Halls, Sevier Co., Seymour, South Doyle

Region 3: Campbell Co., Clinton, Fulton, Karns, Oak Ridge, Powell, Knoxville West

Region 4: Knoxville Catholic, Lenoir City, Rhea County, Soddy-Daisy, Walker Valley

Region 5: Columbia, Franklin Co., Lincoln Co., Page, Shelbyville, Summit, White Co.

Region 6: Beech, Gallatin, Glencliff, Hillsboro, Hillwood, Hunters Lane

Region 7: Clarksville, Henry Co., Kenwood, Clarksville Northeast, Clarksville Northwest, West Creek

Region 8: Bolton, Brighton, Dyer Co., Kingsbury, Kirby, Munford, Overton, Ridgeway, Southwind

Class 6A

Region 1: Bearden, Dobyns Bennett, Farragut, Hardin Valley Academy, Jefferson Co.Morristown-Hamblen High School West, Science Hill

Region 2: Bradley Central, Cleveland, Heritage, Maryville, McMinn Co., Ooltewah, William Blount

Region 3: Blackman, Coffee Co., Cookeville, Oakland, Riverdale, Siegel, Warren Co.

Region 4: Hendersonville, Lebanon, Mt. Juliet, Rossview, Station Camp, Wilson Central

Region 5: Antioch, Cane Ridge, John Overton, La Vergne, McGavock, Smyrna, Stewarts Creek

Region 6: Brentwood, Centennial, Dickson Co., Franklin, Independence, Ravenwood

Region 7: Arlington, Bartlett, Collierville, Cordova, Houston

Region 8: Germantown, Memphis Central, White Station, Whitehaven

DIVISION II

Class A

East Region: Concord Christian, Donelson Christian Academy , Ezell-Harding, Friendship Christian, Grace Baptist Academy (Chattanooga, TN),

Middle Tennessee Christian School, Mt. Juliet Christian Academy , The King’s Academy

West Region: Davidson Academy, Fayette Academy, Jackson Christian, Memphis Catholic, Nashville Christian, Rossville Christian Academy,

Tipton-Rosemark Academy, Zion Christian Academy

Class AA

East Region: Boyd Buchanan, Chattanooga Christian, Christian Academy of Knoxville, Grace Christian Academy – Knoxville, Notre Dame, Silverdale Baptist Academy, Webb School of Knoxville

Middle Region: Battle Ground Academy, Christ Presbyterian Academy, Franklin Road Academy, Goodpasture, Lipscomb Academy

West Region: Evangelical Christian, First Assembly Christian School, Harding Academy, Lausanne Collegiate, Northpoint Christian,

St. George’s, University School of Jackson

Class AAA

East/Middle Region: Baylor School, Brentwood Academy, Ensworth, Father Ryan, McCallie, Montgomery Bell Academy, Pope John Paul II

West Region: Briarcrest Christian, Christian Brothers, Memphis University School, St. Benedict at Auburndale

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home