Swimming

Tuesday’s swimming results

Swimming

Swimming

SWIMMING

White Plains 98, New Rochelle 79

At White Plains

200 Medley Relay – 1. White Plains (Shannon, Hricay, Patterson, Iannetta) 2:01.44; 2. New Rochelle; 3. White Plains; 200 Freestyle – 1. Kayla Shannon (WPHS) 2:09.94; 2. Ava Iannetta (WPHS); 3. Meghan Walsh (WPHS); 200 Individual Medley – 1. Erin Patterson (WPHS) 2:29.34; 2. Salma Reyna (WPHS); 3. Carolyn Blenk (NRHS); 50 Freestyle – 1. Morgan Hricay (WPHS) 27.55; 2. Margaux Reyna (WPHS); 3. Lily Wilk (NRHS); Diving – 1. Emily Vallario (NRHS) 171.50; 2. Gabriella Lepe (WPHS); 3. Amanda Marrano (WPHS); 100 Butterfly – 1. Jasmine Forest (NRHS) 1:03.70; 2. Ava Iannetta (WPHS); 3. Erin Patterson (WPHS); 100 Freestyle – 1. Margaux Reyna (WPHS) 1:02.05; 2. Emma McAteer (WPHS); 3. Natasha Fonseca (WPHS); 500 Freestyle – 1. Kayla Shannon (WPHS) 5:36.66; 2. Samantha Neuman (NRHS); 3. Meghan Walsh (WPHS); 200 Freestyle Relay – 1. White Plains (Hricay, Gebhardt, Fonseca, Reyna) 1:53.99; 2. New Rochelle; 3. White Plains; 100 Backstroke – 1. Carolyn Blenk (NRHS) 1:09.35; 2. Jenna Landy (NRHS); 3. Grace Turkewitz (NRHS); 100 Breaststroke – 1. Molly McCauley (NRHS) 1:20.74; 2. Shannon Maguire (NRHS); 3. Alana Reid (NRHS); 400 Freestyle Relay – 1. New Rochelle (Blenk, Weaver, Yang, Neuman) 4:21.91; 2. New Rochelle; 3. New Rochelle

Records – White Plains 3-0-1 , New Rochelle 0-3

Ursuline 51, Port Chester 38

At Carver Center Pool

200 Medley Relay – 1. Ursuline (Guglielmi, Panitz, Furano, Amar) 2:10.80; 2. Ursuline; 3. Port Chester; 200 Freestyle – 1. Josephine Panitz (URS) 2:11.50; 2. Kerry Sheridan (URS); 3. Alicia Wilczewski (PORT); 200 Individual Medley – 1. Nicole D’Amico (URS) 2:43.40; 2. Ally Furrano (URS); 3. Marysol Chu (PORT); 50 Freestyle – 1. Isabella McDonough (URS) 29.80; 2. Katherine Posner (URS); 3. Ixchel Granados (PORT)Diving Not Contested; 100 Butterfly – 1. Josephine Panitz (URS) 1:00.43; 2. Kate Amar (URS); 100 Freestyle – 1. Katherine Posner (URS) 1:08.00; 2. Elena Mugno (URS); 3. Laure Couperier (PORT); 500 Freestyle – 1. Stella Giaciomo (URS) 5:35.60; 2. Ally Furrano (URS); 3. Yonely Vicente (PORT); 200 Freestyle Relay – 1. Port Chester (Granados, Couperier, Manos, Chu) 2:18.38; 2. Port Chester; 100 Backstroke – 1. Alicia Wilczewski (PORT) 1:51.15; 2. Yonely Vicente (PORT); 100 Breaststroke – 1. Grace Simmons (PORT) 1:47.16; 2. Maydelin Farias (PORT); 400 Freestyle Relay – 1. Port Chester (Granados, Couperier, Manos, Chu) 5:30.87; 2. Port Chester

Records – Port Chester 0-3 , Ursuline 4-0

Mamaroneck 101, Yorktown 80

At Hommocks MS

200 Medley Relay – 1. Mamaroneck (Showers, Seward, Garces, Jogis) 2:01.72; 2. Yorktown; 3. Mamaroneck; 200 Freestyle – 1. Kim Jogis (MMK) 2:00.67; 2. Samantha Sanchez (YORK); 3. Taylor Geis (YORK); 200 Individual Medley – 1. Kaitlyn Phelan (YORK) 2:21.19; 2. Gabrielle Dobkin (MMK); 3. Mackenzie Seward (MMK); 50 Freestyle – 1. Mary Xu (MMK) 27.24; 2. Elizabeth Regan (MMK); 3. Kathrine Lukas (MMK); Diving – 1. Brennan Vincent (MMK) 177.35; 2. Danika Glasberg (MMK); 3. Alyssa Amoils (MMK); 100 Butterfly – 1. Francesca Garces (MMK) 1:03.33; 2. Anna Prybylski (YORK); 3. Victoria Mondejar-Rodriguez (MMK); 100 Freestyle – 1. Laura Jocelyn (YORK) 58.16; 2. Amelia Showers (MMK); 3. Mary Xu (MMK); 500 Freestyle – 1. Kim Jogis (MMK) 5:10.08; 2. Grace Dillon (YORK); 3. Taylor Geis (YORK); 200 Freestyle Relay – 1. Mamaroneck (Regan, Seward, Xu, Lukas) 1:53.13; 2. Mamaroneck; 3. Yorktown; 100 Backstroke – 1. Francesca Garces (MMK) 1:02.93; 2. Laura Jocelyn (YORK); 3. Amelia Showers (MMK); 100 Breaststroke – 1. Kaitlyn Phelan (YORK) 1:13.91; 2. Grace Dillon (YORK); 3. Allison Cao (YORK); 400 Freestyle Relay – 1. Yorktown (Sanchez, Prybylski, Jocelyn, Phelan) 4:12.38; 2. Yorktown; 3. Yorktown

Records – Mamaroneck 2-1 , Yorktown 2-3

Harrison 54, Byram Hills 40

At LM Klein MS

200 Medley Relay – 1. Byram Hills (Kaufman, Mitzian, Ramirez, Dalton) 2:13.74; 2. Harrison; 3. Harrison; 200 Freestyle – 1. Nicole Ramirez (BH) 2:18.12; 2. Stephanie Tateiwa (HARR); 3. Clara Kennedy (HARR); 200 Individual Medley – 1. Ciara Dalton (BH) 2:25.14; 2. Stephanie Mejia (HARR); 3. Arianna Amoriello (HARR); 50 Freestyle – 1. Laura Byrd (HARR) 28.57; 2. Lian Mitzian (BH); 3. Josephine Robb (HARR)Diving Not Contested; 100 Butterfly – 1. Ciara Dalton (BH) 1:05.87; 2. Stephanie Mejia (HARR); 3. Arianna Amoriello (HARR); 100 Freestyle – 1. Laura Byrd (HARR) 1:03.71; 2. Melissa Contreras (HARR); 3. Casey Kaufman (BH); 500 Freestyle – 1. Nicole Ramirez (BH) 6:13.72; 2. Christie Byrd (HARR); 3. Stephanie Tateiwa (HARR); 200 Freestyle Relay – 1. Byram Hills (Dalton, Mitzian, Fratta, Ramirez) 2:02.02; 2. Harrison; 3. Harrison; 100 Backstroke – 1. Christie Byrd (HARR) 1:16.53; 2. Casey Kaufman (BH); 3. Clara Kennedy (HARR); 100 Breaststroke – 1. Lian Mitzian (BH) 1:16.50; 2. Josephine Robb (HARR); 3. Melissa Contreras (HARR); 400 Freestyle Relay – 1. Harrison (Mejia, Byrd, Robb, Byrd) 4:35.22; 2. Harrison; 3. Byram Hills

Records – Harrison 1-2 , Byram Hills 0-3

Pelham 53, Croton Harmon-Hen Hud-Somers 40

At Mildred E. Strang MS

200 Medley Relay – 1. Pelham (Bryce, Douglass, Jaimes, Bischof) 1:54.31; 2. Croton Harmon-Hen Hud-Somers; 3. Croton Harmon-Hen Hud-Somers; 200 Freestyle – 1. Madison Hartigan (PELM) 1:58.58; 2. Linda Jaimes (PELM); 3. Carolyn Kochek (CHS); 200 Individual Medley – 1. Katherine Douglass (PELM) 2:07.77; 2. Jennifer Gougelman (CHS); 3. Riley Stevens (PELM); 50 Freestyle – 1. Lucy Bischof (PELM) 26.28; 2. Raina Thomas (CHS); 3. Olivia Ting (PELM)Diving Not Contested; 100 Butterfly – 1. Jane Bryce (PELM) 1:00.77; 2. Rachel Townsend (CHS); 3. Carolyn Kochek (CHS); 100 Freestyle – 1. Lucy Bischof (PELM) 56.61; 2. Lauren Siegel (CHS); 3. Olivia Ting (PELM); 500 Freestyle – 1. Madison Hartigan (PELM) 5:12.94; 2. Jennifer Gougelman (CHS); 3. Emily Szpynda (CHS); 200 Freestyle Relay – 1. Pelham (Cedeno, Jaimes, Bischof, Hartigan) 1:50.97; 2. Croton Harmon-Hen Hud-Somers; 3. Pelham; 100 Backstroke – 1. Jane Bryce (PELM) 1:01.90; 2. Lauren Siegel (CHS); 3. Lauren O’Meara (PELM); 100 Breaststroke – 1. Katherine Douglass (PELM) 1:05.72; 2. Rachel Townsend (CHS); 3. Riley Stevens (PELM); 400 Freestyle Relay – 1. Croton Harmon-Hen Hud-Somers (Gougelman, Kochek, Siegel, Townsend) 4:01.83; 2. Croton Harmon-Hen Hud-Somers

Records – Croton Harmon-Hen Hud-Somers 1-2 , Pelham 3-0

Clarkstown 94, Briarcliff-Pville-WLake-Valh 92

At Felix Festa MS, Monday

200 Medley Relay – 1. Briarcliff-Pville-WLake-Valh (Goldstein, Schwab, McArdle, Fountain) 1:55.05; 2. Clarkstown; 3. Clarkstown; 200 Freestyle – 1. Anna Ketron (BPWV) 2:04.13; 2. Katherine Adorable (CLRK); 3. Kylie Elwood (BPWV); 200 Individual Medley – 1. Ryan Evangelista (CLRK) 2:13.74; 2. Maeve McArdle (BPWV); 3. Lauren Arnold (BPWV); 50 Freestyle – 1. Isabella Fountain (BPWV) 25.60; 2. Carly Schwab (BPWV); 3. Sharon Tang (CLRK); Diving – 1. Jadyn Koss (CLRK) 225.40; 2. Julia Donovan (CLRK); 3. Jayne Levy (BPWV); 100 Butterfly – 1. Maeve McArdle (BPWV) 1:01.22; 2. Katherine Adorable (CLRK); 3. Brooke Schatz (CLRK); 100 Freestyle – 1. Kelly Malyszka (CLRK) 54.46; 2. Isabella Fountain (BPWV); 3. Anna Ketron (BPWV); 500 Freestyle – 1. Ryan Evangelista (CLRK) 5:24.98; 2. Alexandra Uspenskaya (CLRK); 3. Johanna Runolfsson (BPWV); 200 Freestyle Relay – 1. Briarcliff-Pville-WLake-Valh (Schwab, Ketron, McArdle, Fountain) 1:43.93; 2. Clarkstown; 3. Briarcliff-Pville-WLake-Valh; 100 Backstroke – 1. Alexandra Uspenskaya (CLRK) 1:04.26; 2. Isabelle Gualtiere (BPWV); 3. Claire Goldstein (BPWV); 100 Breaststroke – 1. Carly Schwab (BPWV) 1:08.68; 2. Kelly Malyszka (CLRK); 3. Kylie Elwood (BPWV); 400 Freestyle Relay – 1. Clarkstown (Evangelista, Schatz, Uspenskaya, Malyszka) 3:53.86; 2. Briarcliff-Pville-WLake-Valh; 3. Clarkstown

Records – Clarkstown 2-0 , Briarcliff-Pville-WLake-Valh 2-1-1

0 comments