Volleyball

Varsity scores and schedule

HIGH SCHOOL

LH Logo: Varsity Scores And Schedules

LH Logo: Varsity Scores And Schedules

Saturday’s results

Boys soccer

Rye Neck 1, Scarsdale 0

Sleepy Hollow 0, Hastings 0 (2 OT)

Arlington B 3, Mahopac 2

Hen Hud 2, Lourdes 0

North Salem 3, Westlake 2

Hackley 3, Riverdale 2

Peekskill 4, Ardsley 2

Pearl River 3, Clarkstown South 0

Somers 7, Gorton 0

Yonkers Montessori at Hamilton

Ketcham at Clarkstown North

Bronxville tournament

Consolation: Croton-Harmon 2, Tuckahoe 1

Championship: Bronxville 3, Valhalla 0

Girls soccer

Marymount 4, Holy Child 0

Pleasantville 4, Hastings 0

Hen Hud 4, Peekskill 1

Clarkstown North 2, Ursuline 0

Albertus Magnus 0, Pearl River 0 (2 OT)

Byram Hills 2, Pelham 1

Horace Greeley 2, Clarkstown South 0

Mahopac 2, Ossining 0

Suffern 3, Scarsdale 0

Somers 3, John Jay 2

Arlington 7, Mamaroneck 1

Harrison 2, Rye 0 (OT)

Mount Vernon at Carmel

Riverside at Tuckahoe

Riverside at Saunders

Nyack at Nanuet

Brewster at Panas

Croton-Harmon at Rye Neck

Gorton vs. Scarsdale B at Scout Field

Port Chester vs. East Ramapo

Pawling at Hamilton

Non-league opponent at North Rockland

Bronxville tournament

Consolation: noon

Championship: Bronxville 1, Valhalla 0

Field hockey

Pleasantville 2, Pawling 1

Clarkstown North 5, Ossining 0

Horace Greeley 1, North Rockland 0

Clarkstown South 4, Carmel 0

Suffern 4, Mahopac 3

Scarsdale 3, John Jay-EF 1

Yorktown 3, White Plains 2

North Salem 2, Lourdes 0

Somers 3, Sleepy Hollow 0

Rye 4, Bronxville 2

Mamaroneck 7, Arlington 0

Brewster 3, Putnam Valley 0

Byram Hills at Rye Neck

Briarcliff tournament

Consolation: Briarcliff 3, Hen Hud 1

Championship: Valhalla 1, Irvington 0

Volleyball

Briarcliff tournament

Yonkers tournament

Yorktown tournament

Scarsdale tournament

Pawling tournament

Tennis

Albertus Magnus vs. East Ramapo at Spring Valley

Sunday’s events

No events scheduled

Monday’s events

Boys soccer

Roosevelt at Saunders, 4 p.m.

John Jay-EF at White Plains, 4:15 p.m.

Arlington at Carmel, 4:30 p.m.

Pleasantville at Edgemont, 4:30 p.m.

Keio at Bronxville, 4:30 p.m.

Hamilton at Solomon Schechter, 4:30 p.m.

Croton-Harmon at Briarcliff, 4:30 p.m.

Irvington at Blind Brook, 4:30 p.m.

Fox Lane at Somers, 4:30 p.m.

Arlington B vs. Scarsdale B at Quaker Ridge School, 4:30 p.m.

Lakeland at Yorktown, 6 p.m.

Yonkers tournament

Yonkers vs. Lincoln at Tibbetts Park, 4 p.m.

Yonkers Montessori vs. Gorton at Tibbetts Park, 4 p.m.

Girls soccer

Clarkstown North at North Rockland, 3 p.m.

Clarkstown South vs. Suffern at Suffern MS., 4 p.m.

Pelham at Byram Hills, 4:15 p.m.

Easthcester vs. Saunders at Tibbets Brook Park, 4:15 p.m.

Panas at Putnam Valley, 4:15 p.m.

Mahopac at Arlington, 4:30 p.m.

Mamaroneck at Scarsdale, 4:30 p.m.

New Rochelle at Mount Vernon, 4:30 p.m.

Yorktown at Fox Lane, 4:30 p.m.

Horace Greeley at Ossining, 4:30 p.m.

North Salem at Westlake, 4:30 p.m.

Briarcliff at Valhalla, 4:30 p.m.

Pleasantville at Croton-Harmon, 4:30 p.m.

Rye Neck at Keio, 4:30 p.m.

Edgemont at Blind Brook, 4:30 p.m.

Irvington at Dobbs Ferry, 4:30 p.m.

Hastings at Woodlands, 4:30 p.m.

Hamilton at Yonkers Montessori, 4:30 p.m.

Solomon Schechter at Tuckahoe, 4:30 p.m.

Peekskill at Port Chester, 4:30 p.m.

Harrison at Tappan Zee, 4:30 p.m.

Lakeland at Rye, 4:30 p.m.

Albertus Magnus at Haldane, 4:30 p.m.

Gorton vs. East Ramapo at Ramapo, 4:30 p.m.

Ardsley at Sleepy Hollow, 4:45 p.m.

Bronxville at Pearl River, 4:45 p.m.

Nyack at Beacon, 5 p.m.

Ursuline at White Plains, 6:30 p.m.

Brewster at Lourdes, 7 p.m.

Field hockey

Ossining at Ursuline, 4:15 p.m.

Yorktown at Clarkstown North, 4:15 p.m.

Byram Hills at Nyack, 4:15 p.m.

White Plains at Pleasantville, 4:15 p.m.

Rye at Rye Country Day, 4:15 p.m.

Briarcliff at Somers, 4:15 p.m.

Valhalla at Pawling, 4:30 p.m.

Hen Hud at Panas, 4:30 p.m.

Horace Greeley at John Jay, 4:30 p.m.

Rye Neck at Croton-Harmon, 4:30 p.m.

Sleepy Hollow at Brewster, 4:45 p.m.

Suffern at Mamaroneck, 5 p.m.

Pelham at Lourdes, 5 p.m.

Pearl River at Lakeland, 5 p.m.

Harrison at Nanuet, 5:45 p.m

Volleyball

Port Chester at Mamaroneck, 4:15 p.m.

Ardsley at Harrison, 4:30 p.m.

Lakeland at Panas, 4:30 p.m

Solomon Schechter at Putnam Valley, 4:30 p.m.

Palisdae Prep at Pleasantville, 4:30 p.m.

Valhalla at Edgemont, 4:30 p.m

Woodlands at Rye Neck, 4:30 p.m.

Haldane at Keio, 4:30 p.m.

Ketcham at Horace Greeley, 4:30 p.m.

John Jay-EF at Hen Hud, 4:30 p.m

Clarkstown North at Tappan Zee, 4:30 p.m.

Gorton vs. East Ramapo at Spring Valley, 4:30 p.m.

Byram Hills at Sleepy Hollow, 4:30 p.m.

Hamilton at Briarcliff, 6 p.m

Blind Brook at Irvington, 6 p.m.

Croton-Harmon at Tuckahoe, 6 p.m.

Hastings at North Salem, 6 p.m.

Westlake at Dobbs Ferry, 6 p.m.

Carmel at Pawling, 6 p.m.

Swimming

Pelham vs. Harrison at LM Klein MS, 4:30 p.m.

Albertus Magnus vs. Rye/Rye Neck/Blind Brook at Hommocks MS., 4:30 p.m.

Brewster vs. Lakeland/Panas at Copper Beach MS., 4:30 p.m.

Tappan Zee at Suffern, 4:30 p.m.

Bronxville at White Plains, 4:30 p.m.

Briarcliff/Pleasantville/Westlake/Valhalla vs. Clarkstown at Felix Festa MS, 4:30 p.m.

Sleepy Hollow/Hastings/Edgemont/Irvington vs. John Jay at Carver Center Pool, 4:45 p.m.

Tennis

East Ramapo at Ossining, 4:15 p.m.

Ursuline at New Rochelle, 4:15 p.m.

Croton-Harmon at Pleasantville, 4:15 p.m.

Westlake at Valhalla, 4:15 p.m.

North Salem at Briarcliff, 4:15 p.m.

Bronxville at Keio, 4:15 p.m.

Rye Neck at Hastings, 4:15 p.m.

Blind Brook at Edgemont, 4:15 p.m.

Dobbs Ferry at Solomon Schechter, 4:15 p.m.

Woodlands at Irvington, 4:15 p.m.

Scarsdale vs. Mamaroneck at Flint Park, 4:15 p.m.

Maria Regina at Clarkstown North, 4:15 p.m.

Carmel at Haldane, 4:15 p.m.

Suffern at North Rockland, 4:15 p.m.

Panas at Mahopac, 4:15 p.m.

Tappan Zee at Nyack, 4:30 p.m.

Albertus Magnus at Nanuet, 4:30 p.m.

Pelham at Harrison, 4:30 p.m.

Ardsley at Byram Hills, 4:30 p.m.

Beacon at Eastchester, 4:30 p.m.

Brewster vs. Somers at Reis Park, 4:30 p.m.

Fox Lane vs. Rye at Rye Recreation Park, 4:30 p.m.

Clarkstown South at Pearl River, 4:30 p.m.

Hen Hud at Arlington, 4:30 p.m.

0 comments