Varsity Scores and Schedules, Oct. 15

Varsity Scores and Schedules, Oct. 15

News

Varsity Scores and Schedules, Oct. 15

HIGH SCHOOL SCOREBOARD

LH Logo: Varsity Scores And Schedules

LH Logo: Varsity Scores And Schedules

Saturday’s results

Boys soccer

Beacon 3, Putnam Valley 0

Harrison 1, Pelham 0

Mamaroneck 3, John Jay 0

Ramapo 4, Clarkstown North 1

Saunders 1, Yonkers 0

Blind Brook 3, Croton-Harmon 1

Arlington 4, Port Chester 0

Rye Neck 1, Dobbs Ferry 0

Hackley 1, Dalton 0

Hastings 3, Bronxville 0

Valhalla 6, Westlake 1

Briarcliff 1, Mahopac 0

Haldane 5, Pawling 0

Ketcham 3, Carmel 0

Ossining 3, Hen Hud 1

Scarsdale B at Nanuet, 1:30 p.m.

Spring Valley at Rye, 7 p.m.

Girls soccer

St. Luke’s 0, Holy Child 0

Tappan Zee 2, Nyack 1 – OT

Ursuline 5, Mamaroneck 3 – OT

Irvington 3, Hastings 1

Mahopac 2, Suffern 1 – OT

John Jay-EF 1, Carmel 0

North Salem 4, Pawling 0

Clarkstown South 3, Clarkstown North 0

Albertus Magnus 1, Pleasantville 0

John Jay 3, Ossining 1

Croton-Harmon 3, Valhalla 2

Solomon Schechter 6, Hamilton 0

Eastchester 1, Rye 0

Scarsdale 1, New Rochelle 0

Horace Greeley 6, Fox Lane 0

Haldane 3, Putnam Valley 1

Mount Vernon at White Plains, 11 a.m.

Yorktown at Port Chester, 11 a.m.

Dobbs Ferry at Tuckahoe, 1 p.m.

Nanuet at Pearl River, 1:30 p.m.

Somers at Panas, 2 p.m.

Sleepy Hollow at Hen Hud, 3 p.m.

New Rochelle at Scarsdale, 6 p.m.

Byram Hills at Harrison, 6:30 p.m.

Ardsley at Pelham, 7 p.m.

Field hockey

Lakeland 1, Mamaroneck 1

Hackley 4, Horace Mann 1

Mahopac 6, Yorktown 2

Rye Neck 1, Putnam Valley 0

Pearl River 4, Harrison 2

Fox Lane 8, Carmel 0

Pelham 6, Byram Hills 0

North Rockland 1, Clarkstown North 1

Somers 6, Lourdes 0

Horace Greeley 3, Arlington 1

Panas 2, Brewster 0

Ossining at John Jay-EF, 11 a.m.

John Jay at Hen Hud, 11 a.m.

Volleyball

Putnam Valley 3, Hastings 0

Woodlands at Blind Brook, 10 a.m.

Tennis

Scarsdale B at Rye Neck, 10 a.m.

Sunday’s events

Girls soccer

Rye at Yorktown, 6 p.m.

Monday’s events

Boys soccer

Spring Valley vs. Ramapo at Torne Valley, 3:15 p.m.

Clarkstown South at Sufferm, 4 p.m.

Riverside vs. Gorton at Tibbetts Brook Park, 4 p.m.

Lincoln vs. Yonkers at Fleming Field, 4 p.m.

John Jay at Panas, 4 p.m.

New Rochelle at Scarsdale, 4:15 p.m.

North Rockland at Clarkstown North, 4:15 p.m.

Horace Greeley at Port Chester, 4:15 p.m.

Nyack at Tappan Zee, 4:30 p.m.

Albertus Magnus at Nanuet, 4:30 p.m.

Harrison at Byram Hills, 4:30 p.m.

Eastchester at Pelham, 4:30 p.m.

Hen Hud at Sleepy Hollow, 4:30 p.m.

Tuckahoe at Yonkers Montessori, 4:30 p.m.

Edgemont at Keio, 4:30 p.m.

Hastings at Woodlands, 4:30 p.m.

Putnam Valley at Haldane, 4:30 p.m.

Pawling at North Salem, 4:30 p.m.

Hamilton vs. Roosevelt at Tibbetts Brook Park, 4:30 p.m.

Ardsley at Rye, 4:45 p.m.

Carmel at Mahopac, 6 p.m.

Fox Lane at Yorktown, 6 p.m.

Mamaroneck at White Plains, 6:30 p.m.

Somers at Lakeland, 7 p.m.

Briarcliff vs. Pleasantville at Pace, 7 p.m.

Girls soccer

Gorton vs. Lincoln at Tibbetts Brook Park, 4 p.m.

Clarkstown North at Albertus Magnus, 4 p.m.

Mahopac at Carmel, 4:15 p.m.

Harrison at Ardsley, 4:15 p.m.

Riverside at Saunders, 4:15 p.m.

Bronxville at Rye Neck, 4:15 p.m.

White Plains at Eastchester, 4:15 p.m.

John Jay at Horace Greeley, 4:15 p.m.

Valhalla at New Rochelle, 4:15 p.m.

Clarkstown South at North Rockland, 4:30 p.m.

Rye at Pearl River, 4:30 p.m.

Hastings at Ossining, 4:30 p.m.

Irvington at Sleepy Hollow, 4:30 p.m.

Dobbs Ferry at Edgemont, 4:30 p.m.

Arlington at Somers, 4:30 p.m.

Byram Hills at Scarsdale, 4:30 p.m.

North Salem at Arlington B, 4:30 p.m.

Maria Regina at Westlake, 4:30 p.m.

Putnam Valley vs. Croton-Harmon at Spencer Field, 4:30 p.m.

Pleasantville at Blind Brook, 4:30 p.m.

Scarsdale B at Briarcliff, 4:30 p.m.

Woodlands at Yonkers Montessori, 4:30 p.m.

Pelham at Brewster, 4:45 p.m.

Lakeland at Nyack, 7 p.m.

Hen Hud at Panas, 7 p.m.

Field hockey

Somers at Lakeland, 3:45 p.m.

Fox Lane at Mahopac, 4:15 p.m.

Harrison at Nanuet, 4:15 p.m.

Panas at John Jay, 4:15 p.m.

Hen Hud at Lourdes, 4:15 p.m.

Pearl River at Clarkstown South, 4:15 p.m.

Pleasantville at Holy Child, 4:30 p.m.

Croton-Harmon vs. Suffern at Suffern MS, 4:30 p.m.

Scarsdale at Mamaroneck, 5 p.m.

Valhalla at White Plains, 5 p.m.

Ketcham at Carmel, 6:15 p.m.

Arlington at Ossining, 6:30 p.m.

Volleyball

Riverside at Gorton, 4 p.m.

Fox Lane at Horace Greeley, 4:15 p.m.

Yonkers Montessori at Tuckahoe, 4:15 p.m.

Croton-Harmon at Rye Neck, 4:15 p.m.

Clarkstown North at Pearl River, 4:15 p.m.

John Jay-EF at Carmel, 4:30 p.m.

Brewster at John Jay, 4:30 p.m.

Ardsley at Rye, 4:30 p.m.

Hen Hud at Sleepy Hollow, 4:30 p.m.

Eastchester at Pleasantville, 4:30 p.m.

Port Chester at Keio, 4:30 p.m.

Edgemont at Briarcliff, 4:30 p.m.

Valhalla at Dobbs Ferry, 4:30 p.m.

Roosevelt at North Salem, 4:30 p.m.

Ossining at Tappan Zee, 4:30 p.m.

Mahopac at North Rockland, 4:30 p.m.

White Plains at Harrison, 4:30 p.m.

Yonkers at Scarsdale B, 4:30 p.m.

Albertus Magnus at Haldane, 4:30 p.m.

New Rochelle at Clarkstown South, 6 p.m.

Pawling at Putnam Valley, 6 p.m.

Hastings at Blind Brook, 6 p.m.

Hamilton at Woodlands, 6 p.m.

Peekskill at Somers, 6 p.m.

Swimming

Pearl River vs. Rye/Rye Neck/Blind Brook at Hommocks MS, 4:30 p.m.

Tappan Zee vs. Byram Hills at SUNY Purchase, 4:30 p.m.

Pelham vs. Eastchester at Sarah Lawrence College, 4:30 p.m.

Harrison vs. Nyack at Rockland CC, 4:30 p.m.

Scarsdale vs. Yorktown at Mildred E. Strang MS, 4:30 p.m.

Port Chester at White Plains, 4:30 p.m.

Bronxville vs. John Jay at Carver Center Pool, 4:30 p.m.

Tennis

Brewster at non-region opponent, 4:30 p.m.

More USA Today High School Sports
Home