Area sports roundup: Cathedral boys cross country 3rd at Lucky Lindy Invite

Area sports roundup: Cathedral boys cross country 3rd at Lucky Lindy Invite

News

Area sports roundup: Cathedral boys cross country 3rd at Lucky Lindy Invite

By

LITTLE FALLS – St. Cloud Cathedral junior Nick Golebiowski finished fourth overall in the boys race in a time of 16 minutes, 14.1 seconds to lead his team to a third place finish at the Myron Ahle Lucky Lindy prep cross country meet Thursday afternoon.

Sartell finished sixth as a team. Junior Blake Anderson finished 17th (16:49.8) to lead the Sabres. Hopkins won the team title led by sophomore Joe Kleeker, who claimed medalist honors in a time of 15:36.5.

Monticello won the girls competition. Magic junior Amber Seidenkranz finished fourth in a time of 14:43.4. Sartell finished third led by sophomore Mackenzie Dockendorf, who placed 14th in a time of 15:26.8.

Bemidji’s Jenna Truedson claimed medalist honors in a time of 14:20.2.

Girls (4,000 meters)

Team scores — 1. Monticello 80; 2. Hopkins 115; 3. Sartell 117; 4. Alexandria 118; 5. St. Cloud Cathedral 149; 6. Brainerd 149; 7. Grand Rapids 161; 8. Perham 173; 9. Little Falls 226; 10. Bemidji 249; 11. Rocori 260; 12. Detroit Lakes 281; 13. St. Cloud Tech 319; 14. Sauk Rapids-Rice 421; 15. United North Central 432; 16. Fergus Falls 435; 17. Becker 455; 18. St. Cloud Apollo 477; Foley, Roseau inc.

Boys (5,000 meters)

Team scores – 1. Hopkins 46; 2. Perham 48; 3. St. Cloud Cathedral 70; 4. Bemidji 128; 5. Alexandria 200; 6. Sartell 202; 7. Monticello 207; 8. Grand Rapids 229; 9. Brainerd 275; 10. Rocori 276; 11. Little Falls 320; 12. St. Cloud Tech 333; 13. Roseau 355; 14. Foley 384; 15. Detroit Lakes 389; 16. Fergus Falls 404; 17. Staples Motley 439; 18. St. Cloud Apollo 499; 19. Becker 509; 20. Sauk Rapids-Rice 573; United North Central inc.

ROYALTON INVITATIONAL

ROYALTON – Pierz placed five runners in the top nine to win the girls meet. Maggie Gruber came in third (17:36) to lead the Pioneers.

Boys

Team scores – 1. Howard Lake-Waverly-Winsted 30; 2. Royalton 64; 3. St. John’s Prep 88; 4. Pierz 95.

Girls

Team scores – 1. Pierz 32; 2. St. Cloud Christian 70; 3. Mille Lacs 73; Royalton 108.

NEW LONDON-SPICER INVITE

NEW LONDON – The Holdingford boys and girls both won team titles at the Little Crow Country Club.

The Husker boys had 57 team points and the girls had 62. It was the third straight meet that both the Holdingford boys and girls teams have swept first place together.

Emily Wolter was the girls individual champion. Wolter ran a time of 15:04.72. Holdingford’s Allie Ruprecht was fifth (15:44.74) and Jo Merten was sixth (15:52.09). Sauk Centre’s Madison Greenwaldt was seventh (15:57.54).

Holdingford’s Abe Skwira was the top finisher for the Huskers, coming in at third place (17:24.06). The Huskers’ Andrew Zachman was fourth (17:25.07). Albany’s Kevin Lamb was sixth (17:31.54).

Girls

Team scores – 1. Holdingford 62; 2. LQPV/Dawson-Boyd 71; 3. Albany 82; 4. Benson/KMS 129; 5. Long Prairie-Grey Eagle 149; 6. Litchfield 149; 7. Eden Valley-Watkins/Kimball 160; 8. West Central Area 160; 9. Morris Area 165.

Boys

Team scores – 1. Holdingford 57; 2. Long Prairie-Grey Eagle 81; 3. Albany 88; 4. Litchfield 145; 5. West Central Area 168; 6. Sauk Centre 190; 7. Ottertail Central 201; 8. New London-Spicer 221; 9. BOLD/Buffalo Lake-Hector 235; 10. Morris Area 246; 11. CMCS 247; 12. Benson/KMS 269; 13. LQPV/Dawson-Boyd 285; 14. MACCRAY/RCW 289.

Alexandria 112,
St. Cloud Apollo 73

ALEXANDRIA – Madalyn Winger led Alexandria over St. Cloud Apollo.

Winger won both the 100 butterfly (1:08.92) and the 500 freestyle (5:49.5) Lily Clarstrom was also victorious for the Cardinals, winning the 100 breaststroke with a time of 1:08.92.

For the Eagles, Kara Bohlen took first in the 50 freestyle (27.38). Bohlen was also apart of Apollo’s 200 medley relay team, which placed first with a time of 2:02.48. The other three members of that team were Allison Reichl, Hannah Reichl and Rebecca Krych.

Kyrch also won the 100 backstroke (1:07.0).

Brainerd 121, Rocori 65

BRAINERD – Rocori took the first three stops in the 500 freestyle and the top two spots in the 200 freestyle, but the Spartans fell to Brainerd.

SARTELL 101, SAUK RAPIDS 73

SAUK RAPIDS – Ellen Bloom helped the Sabres improve to 5-0 by setting the school record in the 100 butterfly (57.27). Gabrielle Hagen was first in the 500 freestyle with a personal best time of 5:34.

The Storm were led by Jacqlyn Braun who won the diving (204.70).

FOLEY 100,
ST. CLOUD CATHEDRAL 75

FOLEY – Kasey Milstroh broke the pool record in the 100 freestyle with her time of (55.26) for Foley (4-1).

Milstroh was also on the 400 free relay team that shattered the previous pool record with their mark of (3:51.26). In addition, Macie Wenner, a member of the 400 relay also won the 50 freestyle (26.54). Sophie Titus take first in the 500 freestyle (6:18.15) to lead the Crusaders.

PRINCETON 98, MILACA 88

MILACA – Milaca notched just one first place finish in the individual events, but the Wolves still kept things close before falling to Princeton at home.

Tara Airhart finished first in the 100 breast stroke for the Wolves after tallying a time of 1:21.82 in the event. Airhart’s teammate Sami Mitchell wasn’t far behind as she finished with a time of 1:21.93.

The only other first place finish the Wolves had came in the 200 meter relay where Milaca earned first place with a time of 1:51.10.

Albany 57, Little Falls 45

ALBANY – Rachel Tiede broke the school record in the 500 freestyle in a first-place time of 5:37.60 as Albany defeated Little Falls.

She also won the 200 individual medley in a time of 2:26.61. Megan Wege placed third in the 200 freestyle in a personal-best time of 2:24.92 — dropping eight seconds of her previous top performance.

MELROSE 114,
SAUK CENTRE 72

SAUK CENTRE – The Dutchmen’s strong relay teams broke a couple of pool records en route to their convincing nonconference win.

In the 200 medley relay, Rachael Kulzer, Sydney Rasmussen, Gabi Sawyer and Amanda Warzecha swam a record time (1:57.82). Audrey Blommel was the only addition for Melrose (3-1) on the 400 freestyle team that took first and set a record (3:51.51). Tiana Molitor broke a pool record for the Mainstreeters in the 200 freestyle (2:04.69).

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2012/area-sports-roundup-cathedral-boys-cross-country-3rd-at-lucky-lindy-invite
Area sports roundup: Cathedral boys cross country 3rd at Lucky Lindy Invite
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.