DNJ All-Area Swimming capsules

DNJ All-Area Swimming capsules

News

DNJ All-Area Swimming capsules

By

BOYS

FIRST TEAM

Dylan Higgins

Riverdale, Jr.

Event: 100-yard butterfly

Why chosen: Higgins was the county champion in the 100 butterfly and placed 33rd at state in 56.82 seconds.

Eli Leskinen

Oakland, Fr.

Events:100-yard backstroke, 100 freestyle

Why chosen: Leskinen was the county champion in the 100 backstroke and placed 15th (55.01 at state). He was 18th at state in the 100 freestyle.

Hank Massaro

Oakland, Jr.

Events: 100-yard breaststroke, 200 IM

Why chosen: Massaro placed 19th at state in the 100 breaststroke (1:03.85) and was 24th at state in the 200 IM (2:02.94).

Parker Powell

Riverdale, Fr.

Event: 1-meter dive

Why chosen: Placed 19th at state in the 1-meter dive at state with 165.90 points.

Trent Rogers

Oakland, Jr.

Event: 50-yard freestyle

Why chosen: Rogers, who placed runner-up at the county meet, was 32nd at the state meet in 23.06 seconds.

Mitchell Rust

Riverdale, Sr.

Events: 200-yard freestyle, 500 freestyle

Why chosen: Placed 23rd at state in the 200 free (1:48.95) and was 34th at state in the 500 free (5:03.53).

Relays

Oakland

(Trent Rogers, Carson Perry, Seth Waldecker, Eli Leskinen)

Event: 200 free relay

Why chosen: The relay team placed 11th at state in a time of 1:31.13.

Oakland

(Eli Leskinen, Hank Massaro, Seth Waldecker, Trent Rogers)

Event: 200 medley relay

Why chosen: The relay team placed 12th at state in 1:42.49.

Oakland

(Spencer Carpenter, Sam Betts, Carson Perry, Trent Rogers).

Event: 400 free relay

Why chosen: The quartet won the county title in 3:40.55.

Honorable mention

Riverdale: Hunter Moisan, Sr.; Todd Pate, Jr.

Smyrna: Race Allen, Jr.; Cody Bolyard, So.; Joshua Fernandez, Sr.

GIRLS

First team

Emily Hines

Riverdale, Fr.

Event: 100-yard backstroke, 100-yard freestyle

Why chosen: Hines was the county champion in the 100 back and placed 48th at state (1:06.65). She was 50th at state in the 100 free 58.82).

Nicole Jones

Smyrna, Jr.

Event: 200-yard freestyle

Why chosen: Jones placed 45th at state in 2:11.20.

Lainey Massaro

Oakland, Jr.

Events: 100-yard breaststroke, 200 IM, 500 freestyle

Why chosen: Massaro was 11th at state in the 100 breaststroke (1:04.81) and was 15th at state in the 200 IM (2:17.71). She was the county champion in the 500 free in 5:31.81.

Ashley Roland

Oakland, So.

Event: 50-yard freestyle

Why chosen: Roland was the county champion in the event and placed 44th at state.

Annie Yoon

Smyrna, Sr.

Event: 100-yard butterfly

Why chosen: Yoon was the county champion in the event in 1:15.20.

Relays

Oakland

(Jessica Rose, Meredith Boylan, Ashley Roland, Lainey Massaro)

Event: 200-yard free relay

Why chosen: The relay team finished 22nd at the state meet in 1:47.58.

Oakland

(Hannah Tribble, Lainey Massaro, Jordan Yasso, Ashley Roland)

Event: 200-yard medley relay

Why chosen: The relay team was the county champion in 2:01.23.

Smyrna

(Nicole Jones, Andrea Mott, Kiersten Saunders, Ashlea Brown)

Event: 400-yard freestyle relay

Why chosen: The relay team placed 22nd at state in 4:04.62.

Honorable mention

Central Magnet: Nicole Clemmer

Oakland: Savannah Caffy

Riverdale: Rachel Jones

Siegel: Rachel Check

Smyrna: Lauren Nyland

Latest

More USA TODAY High School Sports