DNJ All-Area Track and Field capsules

DNJ All-Area Track and Field capsules

News

DNJ All-Area Track and Field capsules

By

BOYS

RUNNING EVENTS

I’Tavius Mathers

Blackman, Sr.

Event: 100-meter dash

Why chosen: Mathers placed ninth in the TSSAA Class AAA state meet preliminaries in 11.44 seconds.

Dre Abernathy

Oakland, Sr.

Event: 200-meter dash

Why chosen: Abernathy placed ninth in the TSSAA Class AAA state meet preliminaries in 22.94 seconds.

Desean Wright

Siegel, Sr.

Event: 400-meter run

Why chosen: Wright placed 15th in the TSSAA Class AAA state meet preliminaries in 52.70 seconds

Jonathan Conley

La Vergne, So.

Event: 800-meter run

Why chosen: Conley placed seventh in the TSSAA Class AAA state finals in 1:56.31.

Brock Baker

Oakland, Jr.

Events: 1,600 and 3,200

Why chosen: The Gatorade Boys Track and Field Athlete of the Year won both the 1,600 (4:15.10) and the 3,200 (9:18.20) at the TSSAA Class AAA state finals.

Maurice Call

Siegel, Sr.

Events: 110-meter and 300 hurdles

Why chosen: Call finished seventh in the TSSAA Class AAA state finals and ninth in the 300 hurdles in the TSSAA Class AAA preliminaries.

RELAYS

Blackman

(Trevor Gormley, Styles Corder, Maison Baer, I’Tavius Mathers)

Event: 4×100-meter relay

Why chosen: The relay team placed fifth at the TSSAA Class AAA state meet in 42.71.

Blackman

(Trevor Gormley, Styles Corder, Dee Mathers, Maison Baer)

Event: 4×200-meter relay: The relay team placed ninth in the TSSAA Class AAA preliminaries in 1:30.29.

Siegel

(Wesley Wilson, Tony Allen, Maurice Call, Michael Joyner)

Event: 4×400-meter relay

Why chosen: The relay team placed 12th in the TSSAA Class AAA preliminaries in 3:31.83.

Oakland

(Justin Slavens, Conner Thompson, Evan Humphreys, Stephen Spidell)

Event: 4×800-meter relay

Why chosen: The relay team placed 12th in the TSSAA Class AAA finals in 8:18.91.

FIELD EVENTS

JaMichael Hatcher

Blackman, Sr.

Event: High jump

Why chosen: Hatcher placed fourth in the TSSAA Class AAA finals at 6-foot-4.

Lamar Thompson

Riverdale, Jr.

Event: Long jump

Why chosen: Thompson placed 15th at the TSSAA Class finals at at 19-feet-3.

Cole Notgrass

Blackman, So.

Event: Triple jump

Why chosen: Notgrass jumped 41-feet-2 ½ in a Class AAA sectional and was the top area finisher.

Alex Young

La Vergne, Sr.

Events: Discus, shot put

Why chosen: Young won the TSSAA Class AAA state title in the shot put at 56-feet-8 ¼ and placed seventh in the discus (150-7).

Marcus Franklin

La Vergne, Jr.

Event: Discus, shot put

Why chosen: Franklin won the TSSAA Class AAA state title in the discus at 181-feet-4 and was 14th in shot put (42-9 ¼).

Nathan North

La Vergne, So.

Event: Pole vault

Why chosen: North placed 13th at the TSSAA Class AAA state meet at 10-feet.

Aaron Staten

La Vergne Sr.

Event: Discus, shot put

Why chosen: Staten placed seventh at the TSSAA Class AAA state meet at 50-feet-11 ½ and was county champion in the discus.

Hayden Bilyeu

Siegel, Sr.

Event: Discus, shot put

Why chosen: Bilyeu was eighth at the TSSAA Class AAA state meet at 147-feet-8 and was 12th in the shot put (45-6).

GIRLS

RUNNING EVENTS

Joy Frierson

Riverdale, So.

Events: 100-meter dash, 200

Why chosen: Frierson placed fifth at the TSSAA Class AAA state meet in 12.52 and was eighth in the 200 at 26.49.

Olivia Jones

Riverdale, Jr.

Events: 100-meter dash, 200

Why chosen: Jones placed 13th (12.71 seconds) in the 100 in the TSSAA Class AAA state meet preliminaries and 12th (26.43) in the 200 preliminaries.

Dominique Hopper

Riverdale, So.

Event: 400-meter run

Why chosen: Hopper placed 12th at the TSSAA Class AAA state meet preliminaries in 1:00.38.

Katie Ann Bass

Siegel, Sr.

Event: 800-meter run

Why chosen: Bass placed ninth at the TSSAA Class AAA state meet preliminaries in 2:23.59.

Nicole Gardner

Siegel, Fr.

Events: 1,600, 3,200

Why chosen: Gardner placed eighth in the TSSAA Class AAA state finals in 5:10.37 and was sixth in the 3,200.

Aliah Cook

La Vergne, Fr.

Events: 100-meter hurdles, 300 hurdles

Why chosen: Cook placed eighth in the 100 hurdles at the TSSAA Class AAA state finals in 15.85 and fourth in the 300 hurdles (45.63).

RELAYS

La Vergne

(JaAndra Sanders, Shania Jones, Jewell Ellison, Jaa’Leah White)

Event: 4×100-meter relay

Why chosen: The relay team placed second at the TSSAA Class AAA state finals in 47.81.

La Vergne

(JaAndra Sanders, Jewell Ellison, Jaa’Leah White, KeShon Holbrook)

Event: 4×200-meter relay

Why chosen: The relay team placed fourth at the TSSAA Class AAA state finals in 1:43.09.

Riverdale

(Alexus Lyons, Collinthia Howse, Talia Martin, Millie Suggs)

Event: 4×400-meter relay

Why chosen: The relay team placed 12th in the TSSAA Class AAA state meet preliminaries in 4:08.66.

Riverdale

(Collinthia Howse, Millie Suggs, Kenia Azor, Dominique Hopper)

Event: 4×800-meter relay

Why chosen: The relay team placed 15th in the Class AAA state finals in 10:46.49

FIELD EVENTS

Becca Browning

Eagleville, Sr.

Events: High jump, pentathlon

Why chosen: Browning won the Class A/AA state high jump title by clearing 5-feet-4. Placed eighth in the Class A/AA pentathlon (2,485 points).

Ashley Hammond

Riverdale, Sr.

Events: Long jump, triple jump

Why chosen: Hammond placed 15th in long jump at the Class AAA state meet at 15-feet-2 ¼. She was 15th in the triple jump at 32-5.

Tiffany Onwu

Riverdale, Sr.

Events: Triple jump, high jump

Why chosen: Onwu placed 16th in the triple jump at the TSSAA Class AAA state meet at 31-feet-11 ½ and placed 15th in the high jump (4-8)

Calia Addie

Blackman, Sr.

Event: Long jump

Why chosen: Addie placed 16th at the TSSAA Class AAA state meet at 13-feet-11 ½.

Asia Larkin

Riverdale, Sr.

Event: Shot put

Why chosen: Larkin placed 16th at the TSSAA Class AAA state meet at 29-feet-11.

Jealyn Todd

La Vergne, Jr.

Event: Discus

Why chosen: Todd placed sixth at the TSSAA Class AAA state meet at 110-feet.

Millie Suggs

Riverdale, Fr.

Event: Pole vault

Why chosen: Suggs placed 15th at the TSSAA Class AAA state meet at 6-feet.

HONORABLE MENTION

Blackman: Kenadi Killings

Central Magnet: Andre Hillsman

La Vergne: Josh Brame

MTCS: Stephen Brent

Riverdale: Brandon Harvey, Rosemary Lou, Tyler Smithson

Siegel: Laura Bean, Alex Pulido, Sara Welborn, Kiera Weems

Latest

More USA TODAY High School Sports