Friday's Vermont high school playoff scores and Saturday's schedule

Friday's Vermont high school playoff scores and Saturday's schedule

News

Friday's Vermont high school playoff scores and Saturday's schedule

By

High school tournament schedule and results as reported to the Burlington Free Press sports department:

FRIDAY’S GAMES
FOOTBALL QUARTERFINALS
Division I
Games at 7 p.m.

No. 8 South Burlington (4-4) at No. 1 Hartford (8-0)
No. 7 Champlain Valley (5-3) at No. 2 BFA-St. Albans (7-1)
No. 6 Colchester (5-3) at No. 3 Essex (6-2)
No. 5 Middlebury (5-3) at No. 4 Rutland (5-3)
GIRLS SOCCER QUARTERFINALS
Division II

No. 6 Hartford (9-6) at No. 3 U-32 (9-2-3), 4 p.m.
Division III
No. 5 Thetford (10-5) at No. 4 Oxbow (10-4-1), 3 p.m.
BOYS SOCCER QUARTERFINALS
Division I
Games at 3 p.m.

No. 9. St. Johnsbury (9-6) at No. 1 Middlebury (13-1)
No. 13 South Burlington (5-9-1) at No. 5 Burlington (12-2-1)
No. 7 Mount Mansfield (10-4-1) at No. 2 Champlain Valley (13-1-1)
No. 11 Essex (7-6-2) at No. 3 Colchester (11-2-1)
Division II
Games at 3 p.m.

No. 5 Woodstock (8-5-2) at No. 4 Green Mountain Valley (8-3)
No. 7 Milton (6-7-2) at No. 2 Montpelier (15-0)
No. 6 Mount Abraham (7-7-1) at No. 3 Lake Region (13-2)
Division III
Games at 3 p.m.

No. 9 Enosburg (8-7) at No. 1 Peoples (11-2-2)
No. 5 Thetford (9-6) at No. 4 Williamstown (11-3)
No. 7 Stowe (7-6-2) at No. 2 Leland & Gray (12-3)
No. 6 BFA-Fairfax (9-5-1) at No. 3 Rivendell (12-2-1)
Division IV
Games at 3 p.m.

No. 9 West Rutland (7-6-1) at No. 1 Proctor (13-1-1)
No. 5 Black River (10-4) at No. 4 Sharon (11-3-1)
No. 10 Arlington (7-6) at No. 2 Twin Valley (12-3)
No. 6 Cabot (11-3-1) at No. 3 Danville (11-3-1)
FIELD HOCKEY QUARTERFINALS
Division I

No. 7 Champlain Valley (7-6-2) at No. 2 Essex (11-3), 3:30 p.m.
No. 6 Burlington (7-6-1) at No. 3 Mount Anthony (9-4-1), 3:30 p.m.
No. 8 Mount Mansfield (6-7-2) at No. 1 South Burlington (12-1-1), 4 p.m.
Division II
Games at 3:30 p.m.

No. 8 Spaulding (4-10-1) at No. 1 Windsor (13-0-1)
No.5 Otter Valley (7-5-2) at No. 4 Harwood (9-4-1)
No. 7 Milton (3-10-1) at No. 2 U-32 (13-1)
No. 6 Woodstock (8-6) at No. 3 Mount Abraham (9-4-1)
SATURDAY’S SCHEDULE
GIRLS SOCCER QUARTERFINALS
Division I

Games at 1 p.m. unless noted
No. 8 Spaulding (9-5-1) at No. 1 Essex (14-0-1)
No. 13 Colchester (6-8-1) at No. 5 Rice Memorial (10-3-2), 3 p.m.
No. 10 South Burlington (8-6-1) at No. 2 Champlain Valley (13-1-1)
No. 6 Burlington (10-4-1) at No. 3 Mount Anthony (10-2-2)
Division II
Games at 1 p.m. unless noted

No. 8 Milton (9-5-1) at No. 1 Montpelier (11-2), 3 p.m.
No. 5 Mount Abraham (9-4-2) at No. 4 Lake Region (12-3)
No. 7 Stratton Mountain (6-2-1) at No. 2 Springfield (12-2-1)
Division III
Games at 1 p.m. unless noted

No. 9 Leland & Gray (7-6-2) at No. 1 Peoples (15-0)
No. 7 Richford (10-5) at No. 2 BFA-Fairfax (14-1), 3 p.m.
No. 6 Stowe (8-5-2) at No. 3 Rivendell (12-2-1), 3 p.m.
Division IV
Games at 1 p.m.

No. 8 Chelsea (9-6) at No. 1 Proctor (14-0-1)
No. 5 Mount St. Joseph (9-5-1) at No. 4 Arlington (9-4-1)
No. 15 Blue Mountain (3-12) at No. 7 West Rutland
No. 6 Craftsbury (8-4-1) at No. 3 Black River (11-4)
BOYS SOCCER QUARTERFINALS
Division II

No. 8 Springfield (7-7-1) at No. 1 Burr and Burton (15-0), 2 p.m.
FIELD HOCKEY QUARTERFINALS
Division I

No. 5 Rutland (7-5-2) at No. 4 Hartford (7-4-3), 11 a.m.
Division III
Games at 11 a.m. unless noted

No. 8 Montpelier (1-9-3) vs. No. 1 Rice (12-0-1) at Essex H.S., 3 p.m.
No. 5 Lyndon (4-6-4) at No. 4 Stowe (7-5-1), 3 p.m.
No. 7 North Country (3-8-3) at No. 2 Bellows Falls (11-2)
No. 6 Fair Haven (5-9) at No. 3 Missisquoi (10-3-1), 1 p.m.
(Schedules subject to change)

Latest

More USA TODAY High School Sports