HS FB: OHSAA sets regional final matchups and game sites

HS FB: OHSAA sets regional final matchups and game sites

News

HS FB: OHSAA sets regional final matchups and game sites

By

The Ohio High School Athletic Association announced the pairings and
neutral site selections for the regional final round of the football
playoffs on Sunday afternoon. The pairings are below.

Division I – Games scheduled for 7 p.m. (unless noted) on Saturday, Nov. 17

Region 1

4 Mentor (11-1) vs. 2 Cleveland St. Ignatius (11-1) at Parma Byers Field

Region 2

1 Massillon Washington (11-1) vs. 2 Toledo Whitmer (12-0) at Mansfield Arlin Field

Region 3

4 Pickerington North (11-1) vs. 7 Hilliard Davidson (10-2) at Ohio Wesleyan University Selby Stadium

Region 4

1 Cincinnati Colerain (12-0) vs. 3 Cincinnati Archbishop Moeller (9-3) at University of Cincinnati Nippert Stadium, 7:30 p.m.

Division II – Games scheduled for 7:30 p.m. Friday, Nov. 16

Region 5

4 Chardon (10-2) vs. 3 Aurora (11-1) at Twinsburg Tiger Stadium

Region 6

4 Avon (11-1) vs. 2 Toledo Central Catholic (11-1) at Clyde Robert Bishop Jr. Stadium

Region 7

4 New Albany (10-2) vs. 3 Columbus Marion-Franklin (11-1) at Gahanna Lincoln Stadium

Region 8

1 Cincinnati Turpin (12-0) vs. 6 Trotwood-Madison (10-2) at Kings Stadium

Division III – Games scheduled for 7 p.m. Saturday, Nov. 17

Region 9

1 Chagrin Falls (11-1) vs. 6 Akron St. Vincent-St. Mary (10-2) at Solon Stewart Field

Region 10

1 Napoleon (11-0-1) vs. 2 Bellevue (11-1) at Findlay Donnell Stadium

Region 11

4 Dover (10-2) vs. 2 Millersburg West Holmes (11-1) at Canton Fawcett Stadium

Region 12

1 Dayton Thurgood Marshall (11-1) vs. 3 The Plains Athens (11-1) at Reynoldsburg Raider Stadium

Division IV – Games scheduled for 7:30 p.m. Friday, Nov. 16

Region 13

1 Brookfield (12-0) vs. 2 Creston Norwayne (12-0) at Stow Ron Marhofer Auto Family Field

Region 14

1 Columbus Bishop Hartley (12-0) vs. 2 Ottawa-Glandorf (12-0) at Piqua Alexander Stadium-Purk Field

Region 15

1 St. Clairsville (12-0) vs. 3 Johnstown-Monroe (10-2) at Zanesville Sulsberger Stadium

Region 16

1 Clarksville Clinton-Massie (12-0) vs. 7 West Milton Milton-Union (10-2) at Centerville Stadium

Division V – Games scheduled for 7 p.m. Saturday, Nov. 17

Region 17

1 Kirtland (12-0) vs. 7 Youngstown Ursuline (8-4) at Aurora Veterans Stadium

Region 18

4 Findlay Liberty-Benton (11-1) vs. 7 Hamler Patrick Henry (10-2) at Lima Stadium

Region 19

1 Lucasville Valley (12-0) vs. 6 Baltimore Liberty Union (10-2) at Nelsonville Boston Field

Region 20

1 Coldwater (12-0) vs. 3 Covington (12-0) at Dayton Welcome Stadium

Division VI – Games scheduled for 7:30 p.m. Friday, Nov. 16

Region 21

1 Mogadore (12-0) vs. 6 Youngstown Christian (9-2) at Ravenna Gilcrest Field

Region 22

1 McComb (12-0) vs. 6 Delphos St. John’s (8-4) at Findlay Donnell Stadium

Region 23

1 Danville (11-1) vs. 2 Newark Catholic (10-2) at Westerville Central Warhawk Field

Region 24

St. Henry (9-3) vs. 3 Maria Stein Marion Local (10-2) at Wapakoneta Harmon Field

Latest

More USA TODAY High School Sports