OATCC Academic All-Ohio Division II male honorees

OATCC Academic All-Ohio Division II male honorees

News

OATCC Academic All-Ohio Division II male honorees

By

The Division II high school male student-athletes who received Academic All-Ohio distinction from the Ohio Association of Track and Cross Country Coaches are listed below by school. Number in parenthesis indicates place in event at 2012 state tournament.

Akron St. Vincent-St. Mary

Tyler Bischof – senior with 3.927 GPA; 4X200 M relay (2)

Michael Hurley – senior with 3.767 GPA; 4X800 M relay (1)

Matt Matuska – senior with 3.705 GPA; 4X200 M relay (4), 4X100 M relay (1) and 200 M dash

Patrick O’Brien – senior with 3.547 GPA; 4X800 M relay (1) and 1600 M run (4)

Sean Poholski – senior with 4.000 GPA; 4X800 M relay (1) and 800 M run (2)

Archbold

Jacob Ott – sophomore with 3.641 GPA; 4X200 M relay

Bay

Marek Mutch – senior with 3.944 GPA; pole vault (3)

Bellefontaine

Aaron Dunn – senior with 3.900 GPA; 300 M hurdles

Nate Orndorf – senior with 3.850 GPA; 1600 M run, 3200 M run (3)

Bryan

Brandon Poncsak – sophomore with 3.531 GPA; 110 M hurdles

Scott Whisler – senior with 3.872 GPA; 800 M run (5)

Cadiz Harrison

Josh Moore – junior with 3.981 GPA; 4X400 M relay

Blake Yoho – sophomore with 3.838 GPA; 4X400 M relay

Chillicothe Unioto

Daniel Alcorn – senior with 4.000 GPA; 4X800 M relay

Adrian Ross – senior with 3.669 GPA; 4X800 M relay, 1600 M run (2) and 800 M run

Ethan Richter – sophomore with 3.543 GPA; 4X800 M relay

Brenson Zambarrano – junior with 3.598 GPA; 4X800 M relay

Chillicothe Zane Trace

Nate Newman – sophomore with 4.00 GPA; high jump

Clyde

Adam Turner – senior with 3.743 GPA; 400 M run (6), 200 M dash and 4X400 relay

Ben Wollenslegal – junior with 4.000 GPA; high jump

Eaton

Nathan Clark – senior with 3.800 GPA; 800 M run

Gnadenhutten Indian Valley

Dominic Bell – senior with 3.609 GPA; pole vault (2)

Taylor Gray – senior with 4.000 GPA; 4X200 M relay (8), 300 M hurdles and 4X400 M relay (7)

Hubbard

Addison Agler – senior with 3.787 GPA; shot put

Hunting Valley University School

Repton Salisbury – senior with 3.830 GPA; 4X800 M relay

Declan Starrett – senior with 3.640 GPA; 100 M dash (6) and 200 M dash (3)

Magnolia Sandy Valley

Benjamin Lehotay – junior with 3.943 GPA; 3200 M run

Andrew Milhoan – senior with 3.934 GPA; 110 M hurdles (5) and long jump (1)

Medina Buckeye

Ryan Gallagher – junior with 4.000 GPA; 3200 M run (4)

Milan Edison

Luke Pierce – senior with 3.561 GPA; 4X800 M relay (3)

Millersburg West Holmes

Grant Hay – junior with 3.750 GPA; pole vault (8)

Minerva

Jake Riley – junior with 4.000 GPA; 4X200 M relay (6)

Lucas Nezbeth – junior with 3.864 GPA; 4X800 M relay

Quade Zeedrich – junior with 3.500 GPA; 4X800 M relay and 4X400 M relay

Napoleon

Steve Weaver – senior with 3.745 GPA; 1600 M run, 800 M run and 3200 M run (2)

Navarre Fairless

Josh Laney – junior with 4.000 GPA; 1600 M run (7)

New Concord John Glenn

Billy Shaffer – senior with 3.503 GPA; 100 M dash and 200 M dash

Orrville

Elijah Coleman – sophomore with 3.935 GPA; 4X200 M relay (7) and 4X400 M relay

Joel Zook – sophomore with 4.000 GPA; 4X200 M relay (7) and 4X400 M relay

Padua Franciscan

Evan Bialosky – senior with 3.756 GPA; 3200 M run

Pemberville Eastwood

Kyle Dierker – senior with 3.965 GPA; 4X100 M relay (8)

John Rogers – junior with 3.588 GPA; 4X100 M relay (8)

Poland Seminary

Pat Hiznay – junior with 3.839 GPA; 4X400 M relay

Dan Kreatsoulas – senior with 4.000 GPA; discus

Kevin Krumpak – senior with 3.908 GPA; 4X400 M relay

Proctorville Fairland

Raine Wireman – junior with 3.000 GPA; 4X800 M relay and 800 M run (8)

Rayland Buckeye Local

Josiah Hannen – senior with 3.621 GPA; 4X100 M relay

Andy Stock – junior with 3.566 GPA; 4X100 M relay

Richwood North Union

Josh Smith – senior with 3.632 GPA; 4X100 M relay (7)

Sandusky Perkins

Michael Ebert – senior with 4.000 GPA; shot put (4)

Bill Fial – senior with 3.738 GPA; 4X200 M relay and 300 M hurdles (6)

Aaron Mawhirter – junior with 3.509 GPA; shot put (6) and discus (4)

Cory Pfanner – senior with 3.953 GPA; 4X800 M relay

St. Clairsville

Jaylon Brown – sophomore with 3.635 GPA; 100 M dash, 4X200 M relay, 4X100 M relay and 200 M dash

Michael Ferns – sophomore with 3.900 GPA; 4X200 M relay and 4X100 M relay

Jay Gossett – junior with 3.827 GPA; 4X200 M relay

Jerrid Marhefka – junior with 3.516 GPA; 4X200 M relay and 4X100 M relay

Andy Thornburg – senior with 3.526 GPA; 1600 M run (8)

Drake Walker – junior with 3.710 GPA: 800 M run

Alex Young – senior with 3.916 GPA; 4X100 M relay  

Thornville Sheridan

Mitchell Fouch – senior with 3.542 GPA; 4X200 M relay (4), 4X100 M dash and long jump

Uhrichsville Claymont

Krzystof Walczak  – senior with 3.500 GPA; 4X200 M relay

Versailles

Mitchell Campbell – senior with 3.625 GPA; 4X400 M relay

Sam Prakel – junior with 4.000 GPA; 4X800 M relay (2), 1600 M run (1) and 3200 M run (1)

Darren Subler – junior with 3.759 GPA; 4X400 M relay

Sam Subler – junior with 4.000 GPA; 4X800 M relay (2)

Michael Wenig – senior with 3.805 GPA; 4X800 M relay (2)

Waverly

Dylan Dyke – junior with 3.679 GPA; shot put (1) and discus (6)

Whitehall-Yearling

Ifa Abduljelil – junior with 3.943 GPA; 110 M hurdles

Youngstown Liberty

Jonathan Richmond – junior with 3.950 GPA; 3200 M run

For more Northeast Ohio high school sports news, scores, photos and videos, visit usatodayhss.com/Cleveland/.


Latest

More USA TODAY High School Sports