OATCC Academic All-Ohio Division III male honorees

OATCC Academic All-Ohio Division III male honorees

News

OATCC Academic All-Ohio Division III male honorees

By

The Division III high school male student-athletes who received Academic All-Ohio distinction from the Ohio Association of Track and Cross Country Coaches are listed below by school. Number in parenthesis indicates place in event at 2012 state tournament.

Antwerp

Zach Dunlap – senior with 3.658 GPA; discus

Ashland Crestview

Tanner Graybeal – senior with 3.527 GPA; 4X100 M relay (5)

Attica Seneca East

Jason Willman – senior with 3.869 GPA; 4X800 M relay

Bainbridge Paint Valley

Daniel Gardner – senior with 3.552 GPA; 3200 M run

Baltimore Liberty Union

Matt Maldovan – junior with 4.000 GPA; 4X100 M relay

Bascom Hopewell-Loudon

Aaron Lucius – senior with 3.650 GPA; 3200 M run

Beverly Fort Frye

Derek Spindler – senior with 3.586 GPA; pole vault (8)

Bloomdale Elmwood

Kyle Smithey – senior with 3.930 GPA; 110 M hurdles, 4X200 M relay and 300 M hurdles, (2)

Lorne Strausbaugh – junior with 3.860 GPA; 3200 M run

Bluffton

Lucas Harnish – senior with 4.000 GPA; 800 M run and 4X400 M relay

Keshaun Hughes – senior with 3.562 GPA; 4X200 M relay (7) and 4X400 M relay

Isaac Little – sophomore 4.000 GPA; 4X200 M relay (7)

Logan Steingass – senior with 3.600 GPA; 4X200 M relay (7) and 4X400 M relay

Noah Stratton – sophomore with 4.000 GPA; 4X200 M relay (7), 400 M dash and 4X400 M relay

Burton Berkshire

Matt Pelletier – senior with 3.536 GPA; 3200 M run (3)

Canfield South Range

Ryan Roush – senior with 4.000 GPA; 3200 M run (4)

Cincinnati Country Day

Kyle Kistinger – senior with 3.810 GPA; 1600 M run (6) and 3200 M run

Cole Grove

Greg Bender – senior with 4.000 GPA; shot put

Coldwater

Riley Kuess – junior with 3.900 GPA; 4X800 M relay (8)

Mike Seas – senior with 4.000 GPA; 4X800 M relay (8) and 3200 M run (2)

Nick Staugler – sophomore with 4.000 GPA; 4X800 M relay (8)

Columbus Grove

Collin Grothaus – junior with 3.900 GPA; pole vault (7)  

Cortland Maplewood  

Wyatt Hartman – junior with 4.000 GPA; 4X800 M relay (2), 1600 M run (2), 800 M run (6) and 4X400 M relay (7)

Solomon Yoder – sopjomore with 3.500 GPA; 4X800 M relay (2) and 4X400 M relay (7)

Cuyahoga Heights

Logan Matt – senior with 3.559 GPA; 4X400 M relay (4)

Jack Sample – junior with 3.571 GPA; 4X400 M relay (4)

Defiance Tinora

Dylan Hall – senior with 3.580 GPA; 100 M dash and 4X100 M run (1)

Kurt Kahle – sophomore with 3.800 GPA; 4X100 M relay (1)

Edon

Michael Peeples – sophomore with 3.990 GPA; high jump (1)

Elmore Woodmore

Brian Alexander – senior with 3.964 GPA; 4X200 M relay

Cody Curry – senior with 3.778 GPA; 4X200 M relay

Andrew Shrewsbury – sophomore with 3.600 GPA; 4X200 M relay

Findlay Liberty Benton

Kyle Bowsher – junior with 3.735 GPA; 4X200 M relay and 4X100 M relay

Brady Vaught – senior with 3.604 GPA; 4X100 M relay

Gahanna Columbus Academy

Dominic Facciolla – junior with 3.529 GPA; 4X800 M relay (1), 1600 M run (3), 800 M run (2) and 4X400 M relay (2)

Jon Michael Hilsheimer – senior with 3.608 GPA; 4X800 M relay (1), 1600 M run, 800 M run (1) and 4X400 M relay (2)

Jack Lint – sophomore with 3.778 GPA; 100 M hurdles, 300 M hurdles (1), 4X400 M relay (2), high jump (5) and long jump

Jake Tuckerman – sophomore with 4.000 GPA; 4X800 M relay (1)     

Gates Mills Gilmour Academy

Alex Clapacs – sophomore with 3.932 GPA; 400X800 M relay

Grandview Heights

Brendan Cox – senior with 4.000 GPA; 4X800 M relay

Luke Evans – sophomore with 4.000 GPA; 4×800 M relay

Ben Mathes senior with 3.810 GPA; 4X800 M relay

Hamler Patrick Henry

Shane Bostelman – senior with 3.826 GPA; 4X400 M relay

Ryan Koppenhofer – junior with 3.742 GPA; 4X400 M relay

Brett Schwiebert – senior with 3.820 GPA; 4X400 M relay

Houston

Brandon Ike – senior with 3.920 GPA; pole vault

Independence

Ryan Polman – senior with 3.842 GPA; 3200 M run (5)

Jeromesville Hillsdale

Jordan Haas – senior with 3.960 GPA; 100 M dash and 200 M dash

Lancaster Fisher Catholic

Martin Vajen – senior with 3.674 GPA; 400 M dash

Louisville St. Thomas Aquinas

Colby Hart – senior with 3.680 GPA; 4X200 M relay

Tyler Moeglin – senior with 3.790 GPA; 4X800 M relay (3) and 4X400 M relay

Aaron Wengerd – junior with 3.510 GPA; 4X800 M relay (3)

McDonald

Bobby Johnson – sophomore with 4.000 GPA; 4X800 M relay (7)

Pat Kunkel – junior with 3.970 GPA; 4X800 M relay (7), 1600 M relay (5) and 800 M run

Minster

Andy Albers – sophomore with 3.760 GPA; 4X800 M relay

AJ Huelsman – sophomore with 4.000 GPA; pole vault (4)

Korey Schultz – junior with 3.600 GPA; 4X400 M relay (1)

Ryan Will – senior with 3.520 GPA; shot put (7) 

Montpelier

Kristopher Shoup – senior with 3.696 GPA; 4X800 M relay and 800 M run (5)

Brad Snyder – senior with 4.000 GPA; 4X800 M relay

Blaine Thorp – junior with 3.990 GPA; 4X800 M relay

Mount Gilead

Ethan Harris – junior with 3.700 GPA; 300 M hurdles (8)

New Lebanon

Ryan Jordan – junior with 3.800 GPA; 100 M dash, 200 M dash and long jump

North Robinson Colonel Crawford

Clay Fogle – junior with 4.000 GPA; 4X200 M relay

Ian Kocheiserjunior with 3.838 GPA; 4X200 M relay

Norwalk St. Paul

Gabe Dauch – sophomore with 3.758 GPA; 4X800 M relay and 4X400 M relay

Anthony Ghazoul – junior with 4.000 GPA; 4X200 M relay

Christian Livengood – senior with 4.000 GPA; 4X200 M relay and 4X400 M relay

Connor Smith – junior with 3.756 GPA; 4X200 M relay and 4X400 M relay

Tim Thomas – junior with 3.810 GPA; 4X800 M relay

Old Fort

Nathan Alexander – senior with 3.963 GPA; pole vault (2)

Zack Alexander – senior with 3.940 GPA; 4X800 M relay, 1600 M relay and 800 M run (8)

Luke Edgar – senior with 3.964 GPA; 4X800 M relay

Racine Southern

Kody Wolfe – junior with 4.000 GPA; 1600 M run and 3200 M run

Reedsville Eastern

Tyler Cline – senior with 3.600 GPA; discus (4)

Shadyside

Jake Dull – senior with 3.840 GPA; 300 M hurdles (7)

Sidney Fairlawn

Trey Everett – junior with 3.640 GPA; high jump (6)

Smithville

Alex Bates – junior with 3.778 GPA; 4X200 M relay (5) and 4X400 M relay (5)

Tolan Shane – junior with 3.543 GPA; 4X200 M relay (5) and 4X400 M relay (5)

Matt Shoup – senior with 3.699 GPA; 110 M hurdles, 4X200 M relay (5) and 300 M hurdles (6) and 4X400 M relay (5)

Trent Weber – junior with 3.778 GPA; 4X400 M relay (5)  

Spencerville

Lucas Shumate – junior with 3.629 GPA; discus

St. Henry

Kevin Knapke – senior with 3.786 GPA; 4X800 M relay (6)

Sugar Grove Berne Union

Jesse Oxley – senior with 3.760 GPA; pole vault (1)

Tiffin Calvert

Ren Boehler – sophomore with 3.740 GPA; 4X800 M relay (5), 4X200 M relay (3) and 4X100 M relay (8) and 4X400 M relay

Joseph Brodman – senior with 3.540 GPA; 4X800 M relay (5) and 1600 M run

Austin Kontak – senior with 4.000 GPA; 4X100 M relay (8)

Nate Ritzler – senior with 4.000 GPA; 4×200 M relay (3) and 4X100 M relay (8)

Stephen Smith – senior with 4.000 GPA; 4X800 M relay (5), 4X200 M relay (3) and 4X400 M relay

Van Buren

Brian Davidson – senior with 3.980 GPA; 4X800 M relay (4)

Dean Rodabaugh – senior with 3.780 GPA; 4X800 M relay (4) and 800 M run

Vanlue

Zach Garber – junior with 4.000 GPA; discus

West Liberty-Salem

Josh Nelson – senior with 3.746 GPA; 300 M hurdles

Youngstown Ursuline

Rondel Armour – senior with 3.950 GPA; 4X100 M relay and long jump

For more Northeast Ohio high school sports news, scores, photos and videos, visit usatodayhss.com/Cleveland.

Latest

More USA TODAY High School Sports