Ohio High School Lacrosse Association All-State honorees

Ohio High School Lacrosse Association All-State honorees

News

Ohio High School Lacrosse Association All-State honorees

By

Positional Players of the Year

Division I

Attack – Upper Arlington’s Tyler Pfister

Midfield – Upper Arlington’s Eliot Allen

Defense – Upper Arlington’s Zach Powers

Goalie – Archbishop Moeller’s Alex Burgdorf

Specialist (LSM or Face-off) – Dublin Jerome’s Wes Faulkenberry

Coach of the Year – Thomas Worthington’s John Galipault

Unsung Hero – Dublin Scioto’s Meliane Patridge

Division II

Attack – Columbus DeSales’ JT Blubaugh

Midfield – Mariemont’s Cooper Beach

Defense – Columbus DeSales’ Matt Young

Goalie – Columbus DeSales’ Tyler McClary

Specialist (LSM or Face-off) – Columbus DeSales’ Ross Wanner

Coach of the Year – Columbus DeSales’ Matt Triplet

Player of the Year – Upper Arlington’s Zach Powers

Club

Attack – Lebanon’s Dean Broderick

Midfield – Lebanon’s Brady Ollier

Defense – Delaware Hayes’ Andrew Ward

Goalie – Delaware Hayes’ Michael Duffy

Specialist (LSM or Face-off) – Delaware Hayes’ Bryan Neitzely

Coach of the Year – Delaware Hayes’ Dick Sanfillipo

Man of the Year – COLA/UA’s Pet Corey

Division I

All-Ohio First Team

Attack

Dublin Jerome’s Tanner Barco

Archbishop Moeller’s Jacob Fuller

Jackson’s Josh Herold

St. Xavier’s Ian King

Upper Arlington’s Tyler Pfister

Midfield

Upper Arlington’s Eliot Allen

Dublin Jerome’s Joe Bano

Dublin Jerome’s Christian Beith

Medina’s James Dahiheimer

Thomas Worthington’s Eric Monfort

Defense

Dublin Jerome’s Austin Duncan

Dublin Jerome’s Chris Kendall

Upper Arlington’s Zach Powers

Thomas Worthington’s Nick Sharick

Goalie

Archbishop Moeller’s Alex Burgdorf

Upper Arlington’s Jack Warmolts

Specialist (LSM or Face-off)

Dublin Jerome’s Wes Faulkenberry

Worthington Kilbourne’s Tae Young Kim

All-Ohio Second Team

 Attack

Worthington Kilbourne’s Charles Bassani

Archbishop Moeller’s Quinn Collison

Hudson’s Bo Lori

Dublin Coffman’s Austin Seiple

Midfield

Solon’s Tres Barksdale

Archbishop Moeller’s Sam Hubbard

Jackson’s Cooper Merrill

Mason’s Adam Osika

Defense

Mason’s Luke Bigger

Medina’s Dan Flake

St. Xavier’s Parker Greiwe

Hudson’s JD Lease

Archbishop Moeller’s Nick Rippe

Goalie

Dublin Jerome’s Matt Walters

Hudson’s Tyler Zickel

Specialist (LSM or Face-off)

Archbishop Moeller’s Kreig Greco

Hudson’s Zach Vehar

Mason’s Griffin Zink

Honorable Mention

Attack

Dublin Jerome’s Todd Babione

Thomas Worthington’s Kyle Gratz

St. Edward’s Vince Gravino

Medina’s Hogan Harris

Mason’s Nick Lewis

Medina’s Jared Ross

Midfield

Archbishop Moeller’s Mitch Catino

St. Ignatius’ Brett Hornung

Sycamore’s Derrick Kihembo

Medina’s Josh Kuehn

Worthington Kilbourne’s James Meager

Worthington Kilbourne’s Brian Miller

Hoover’s Nate Weitman

Defense

Hoover’s Shane Breckenridge

Jackson’s Rick Catazarro

Solon’s Brendan Gallagher

Dublin Coffman’s Mark Guzik

Medina’s Alex Harris

Archbishop Moeller’s Matthew Klever

Worthington Kilbourne’s Ryan Maloney

Goalie

Worthington Kilbourne’s James Gundling

Medina’s Andrew Harris

Loveland’s Paul Newbold

St. Ignatius’ Max Renilio

Specialist (LSM or Face-off)

Hudson’s Adam Coberly

Medina’s Cole Giordan

Upper Arlington’s Grant Shisler

Division II

All-Ohio First-Team

Turpin’s Jon Blohm

Columbus DeSales’ JT Blubaugh

Rocky River’s Bobby Perez

Kent Roosevelt’s Patrick Valerius

Midfield

Mariemont’s Cooper Beach

Columbus DeSales’ Anthony Ciammaichella

Rocky River’s Ty Daugstrup

Hawken’s John Rayburn

Defense

Turpin’s Jordan Croop

Rocky River’s Michael Dickey

Indian Hill’s Jordan Schreiner

Columbus DeSales’ Matt Young

Goalie

Rocky River’s Aaron Blossey

Columbus DeSales’ Tyler McClary

Specialist (LSM or Face-off)

Rocky River’s Bennett Kellogg

Columbus DeSales’ Ross Wanner

All-Ohio Second-Team

Attack

Columbus DeSales’ Marc Dietz

Rocky River’s Michael Henry

Indian Hill’s Luke Lewis

Indian Hill’s Ian Mckay

Hawken’s Stephen Petesilge

Indian Hill’s Rob Becker

Turpin’s Walker Brightwell

Lake Catholic’s Evan Gormley

Kent Roosevelt’s Troy Haren

University’s Hayes McGinley

Defense

Hawken’s Jacob Gries

Hawken’s Will Holden

SFHS’ Kyle Johnston

Wooster’s George Kulka

New Albany’s Louis Zuk

Goalie

University’s Liam Ganzhorn

Indian Hill’s John Pipes

Specialist (LSM or Face-off)

Mariemont’s Kaleb Iles

Columbus DeSales’ Patrick McGuire

Honorable Mention

Attack

West Geauga’s Scott Balzano

Benedictine’s Vinny Carson

Orange’s Dylan Cunningham

Kenston’s Logan Lambert

Bexley’s Nick Maley

Padua’s Jake Michalakes

Summit’s Gus Stewart

Midfield

Notre Dame-Cathedral Latin’s Nick Ameo

Bexley’s AJ Gogan

Summit’s Will Martin

Padua’s Jacob Opincar

New Albany’s E. Zach Pewitt

Rocky River’s Andreas Tjotjos

SFHS’ Shannen Wesley

Defense

Northview’s Mike Allen

Kenston’s Michael Braun

Summit’s LaDon Laney

Padua’s Ryan Nenadal

Walsh Jesuit’s Chris Walton

Goalie

Turpin’s Jeff Cripe

New Albany’s Connor Hinson

Padua’s Austin Peppo

Hawken’s Corey Steinberg

Specialist

Notre Dame-Cathedral Latin’s Josh Dasch

University’s Kevin DeGulis

Padua’s Jacob Opincar

Wyoming’s Harrison Wood

Club

All-Ohio First-Team

Attack

Lebanon’s Dean Broderick

Dayton’s Aaron Hemler

Ottawa Hills’ Jonathon Rodriguez

Springboro’s Matt Scherer

Midfield

Dayton’s Joe Feldmann

Lebanon’s Ryan Gombita

Lebanon’s Brady Ollier

Big Walnut’s Trevor Seavers

Ottawa Hills’ Ian Trickey

Defense

Lebanon’s Jake Barsala

Delaware Hayes’ Jordan Carlson

Lebanon’s Brandon Machen

Big Walnut’s Lukas Swysgood

Delaware Hayes’ Andrew Ward

Goalie

Lebanon’s Ryan Chamberlain

Delaware Hayes’ Michael Duffy

Specialist (LSM or Face-off)

 Lebanon’s DJ Adams

Delaware Hayes’ Bryan Neitzely

All-Ohio Second-Team

Attack

Alter’s Jack Brown

Marysville’s Adam Capuano

Avon Lake’s Devon Henry

Avon Lake’s Elliot Smith

Midfield

St. Thomas’ Gary Anile

Eastlake’s Hunter Maggs

Colerain’s Shawn Wright

Defense

Alter’s Stephen Dockins

Ottawa Hills’ Dillon Overmeyer

Springboro’s Jack Stachler

Goalie

Big Walnut’s Sawyer Lott

Springboro’s Logan Poe

Specialist (LSM or Face-off)

Springboro’s Peter Jennings

Ottawa Hills’ Doug Stockton

Northern Ohio All-Americans

Solon’s Tres Barksdale

Medina’s James Dahlmeimer

Rocky River’s Ty Daugstrup

St. Edward’s Vince Garvino

Western Reserve’s Michael Gulasey

St. Ignatius’ Brett Hormung

Hudson’s JD Lease

University’s Hayes McGinley

Northern Ohio Academic All-Americans

Chagrin Falls’ Evertt Dishong

Medina’s Hogan Harris

SFDS’ Angelo Spinazee

Kent Roosevelt’s Pat Valerius

For more Northeast Ohio high school sports news, scores, photos and videos, visit Cleveland.HighSchoolSports.net.


Latest

More USA TODAY High School Sports