Prep boys swimming roundup: Lincoln sweeps Valders-Brillion-Chilton

Prep boys swimming roundup: Lincoln sweeps Valders-Brillion-Chilton

News

Prep boys swimming roundup: Lincoln sweeps Valders-Brillion-Chilton

By

The Manitowoc Lincoln boys swim team earned wins in all 11 of Tuesday’s events in defeating the visiting Valders-Brillion-Chilton co-op team 120-50.

The Ships recorded three wins in relay events while the other eight were individual wins.

Lincoln was led by Dylan Neuser, Aaron Hochkammer and Kyle Heinzen who each won two events.

Nesuer won the 200 freestyle and 200 individual medley, Hochkammer the 100 freestyle and 100 backstroke and Heinzen the 50 freestyle and 100 breaststroke.

Valders-Brillion-Chilton finished second in three relay events while two individuals earned second-place finishes — Riley Friedrichs (50 freestyle, 23.68) and Jared Kasten (100 breaststroke, 1:07.43).

200 medley relay — 1. Manitowoc Lincoln (Aaron Hochkammer, Damian Klemish, Dylan Neuser, John Cress) 1:46.98; 200 freestyle — 1. Riley Neuser, ML, 1:51.75; 200 individual medley — 1. Dylan Neuser, ML, 2:12.72; 50 freestyle — 1. Kyle Heinzen, ML, 23.67; 100 butterfly — 1. Dylan Neuser, ML, 56.40; 100 freestyle — 1. Aaron Hochkammer, ML, 49.08; 500 freestyle — 1. Jordon Olson, ML, 5:23.06; 200 freestyle relay — 1. Manitowoc Lincoln (Kayle Heinzen, John Cress, Damian Klemish, Riley Neuser) 1:35.53; 100 backstroke — 1. Aaron Hochkammer, ML, 57.49; 100 breaststroke — 1. Kyle Heinzen, ML, 1:07.43; 400 freestyle relay — 1. Manitowoc Lincoln (Dylan Neuser, Riley Nesuer, Kyle Heinzen, Aaron Hochkammer) 3:26.96

Sheboygan North 119, Two Rivers-Roncalli 54

Host Two Rivers-Roncalli earned a three invididual wins and one relay win.

Josh Ladwig won the 100 butterfly (1:02.82) for the co-op while teammate Nick Geiger won the 500 freestyle (5:47.84) and the 50 freestyle (24.05).

Two Rivers-Roncalli’s 200 medley relay team also was victorious. First names of those on relay teams were not submitted to the Herald Times Reporter as of press deadline.

200 medley relay — 1. Two Rivers-Roncalli (Geiger, Krall, Ladwig, Elger) 1:52.37; 200 freestyle — Nic Cox, SN, 2:04.14; 4. Joel Griffith, TRR, 2:26.8; 200 individual medley — 1. Truman Scheibel, SN, 2:14.86; 2. Josh Ladwig, TRR, 2:21.6; 50 freestyle — 1. Nick Geiger, TRR, 24:05; 100 butterfly — 1. Josh Ladwig, TRR, 1:02.82; 100 freestyle — 1. Elliott Tauscheck, SN, 51.40; 3. Cory Eiger, TRR, 1:01.20; 500 freestyle — 1. Nick Geiger, TRR, (5:47.84); 200 freestyle relay — 1. Sheboygan North (Cox, Scheiberl, Rohde, Hauscheck) 1:40.10; 2. Two Rivers-Roncalli (Joel Griffith, Ladwig, Eiger, geiger) 1:44.78; 100 backstroke — 1. Brayden Schuh, SN, 1:08.42; 3. Joel Griffith, TRR, 1:18.42; 100 breaststroke — 1. Elliott Tauscheck, SN, 1:06.53; 2. Nelson Krall, TRR, 1:13.54; 400 freestyle relay — 1. Sheboygan North (Scheibel, Pierce, Van Akren, Coz) 3:45.02; 3. Two Rivers-Roncalli (Mark, Visowe, Hendderson, Griffith) 4:54.95

Latest

More USA TODAY High School Sports