Prep cross country: Lancer boys 2nd at Sheb. Lutheran sectional

Prep cross country: Lancer boys 2nd at Sheb. Lutheran sectional

News

Prep cross country: Lancer boys 2nd at Sheb. Lutheran sectional

By

The Manitowoc Lutheran boys cross country team took second at the WIAA Sheboygan Area Lutheran Division 3 cross country sectional on Saturday, with Phil Krahn finishing eighth for the Lancers.

The Lutheran boys qualified as a team for next weekend’s WIAA State Cross Country Meet, led by Krahn’s time of 17:43, finished with 71 points.

The girls meanwhile, finished fifth (16:12).

While the girls didn’t qualify for State as a team, Rachel Winter will be joining the boys team at State as an individual qualifier.

Mishicot also took part in the sectional but failed to qualify as a team in either race.

Melissa LeCaptain (24th, 17:33) led the girls while John Egdorf (26th, 18:43) paced the boys.

Boys

Team results: 1. Sheboygan Area Lutheran 50, 2. Manitowoc Lutheran 71, 3. Oostburg 91, 4. Markesan 153, 5. Gibraltar/Washington Island 173, 6. Horicon 176, 7. St. Mary’s Springs 180, 8. Cedar Grove Belgium 192, 9. Random Lake 210, 10. Sevastopol 243, 11. Dodgeland 265, 12. Howards Grove 299, 13. Kewaunee 334, 14. Elkhart Lake-Glenbeulah

Manitowoc Lutheran — 8. Phil Krahn 17:43, 13. Brad Kasten 17:52, 15. Garrett Buch 17:53, 18. Connor Rehbein 17:58, 21. Kane Neubauer 18:26

Mishicot — 26. John Egdorf 18:43, 94. Jordan Sisel 21:45, 103. Owen Kappelman 23:28

Girls

Team results: 1. Cedar Grove Belgium 67, 2. Random Lake 75, 3. St. Mary’s Springs 102, 4. Sheboygan Area Lutheran 104, 5. Manitowoc Lutheran 137, 6. Gibraltar/Washington Island 151, 7. Howards Grove 154, 8. Dodgeland 222, 9. Algoma 235, 10. Oostburg 248, 11. Horicon 296, 12. Kewaunee 343, 13. Elkhart Lake-Glenbeulah 352

Manitowoc Lutheran — 6. Rachel Winter 16:12, 23. Nicole Strutz 17:23, 25. Taylor Roekle 17:41, 46. Brenna Schneider 18:41, 54. Erika Schwalbe 18:57

Mishicot — 24. Melissa LeCaptain 17:33, 57. Kelsey Murzyn 19:10, 102. Christina DeVries 27:58

Iola-Scandinavia Sectional

The Reedsville boys and girls cross country team finished 15th (406) and 13th (354), respectively, at the D3 sectional.

Alex Drevs led the Panther boys by coming in 21st with a time of 18:09.82 while Rachel Reichert (43rd, 18:37.44) did the same for the girls.

Boys

Team results: 1. Laconia 93, 2. Bonduel 106, 3. Green Lake-Princeton 122, 4. Hilbert 140, 5. Weyauwega-Fremont 149, 6. Iola-Scandinavia 153, 7. Gillett 159, 8. Brillion 179, 9. St. Mary Central 207, 10. Oshkosh Lourdes 217, 11. Amherst 261, 12. Wolf River 344, 13. Valley Christian 369, 14. NEW Lutheran 380, 15. Reedsville 406, 16. Oconto 410, 17. Lena 485

Reedsville — 21. Alex Drevs 18:10, 82. Mitchell Schwahn 21:13, 96. Joel Luedtke 22:08, 98. Rhodey Sorenson 22:13, 109. Alison Yang 23:54

Girls

Team results: 1. Oshkosh Lourdes 52, 2. Amherst 77, 3. Brillion 84, 4. Bonduel 116, 5. Laconia 133, 6. Hilbert 183, 7. Weyauwega-Fremont 185, 8. Iola-Scandinavia 202, 9. Gillett 219, 10. Green Lake-Princeton 219, 11. St. Mary Central 319, 12. Marion 353, 13. Reedsville 354, 14. Oconto 381, 15. Valley Christian 395, 16. NEW Lutheran 412

Reedsville — 43. Rachel Reichert 18:38, 72. Dana Krepline 20:08, 74. Chloe Eckstein 20:32, 82. Edith Hughes 21:04, 83. Rachel Mangin 21:09

Latest

More USA TODAY High School Sports