Prep cross country: Valders boys win TR sectional

Prep cross country: Valders boys win TR sectional

News

Prep cross country: Valders boys win TR sectional

By

Michael Evans took first on Saturday at the Two Rivers-hosted WIAA Division 2 cross country sectional to help the Valders boys take first as a team and qualify for next week’s WIAA State Cross Country Meet.

Evans led the Vikings with a time of 16:45.5 as the team totaled 58 points. On the girls side, Valders’ Beth Evans (seventh, 15:55.8) qualified as an individual for State with the girls finishing sixth (134).

Also at the sectional were Two Rivers, which finished third in the boys race (121) and fourth (112) in the girls event while Kiel (10th, 263 and seventh, 223) and Roncalli (ninth, 216 and 11th, 301) also took part.

Kiel’s Matt Ritger (seventh, 17:31) was the lone boys individual State qualifier. Two Rivers and Roncalli were led by Sam Bianchi (11th, 17:37.7) and Tomerot Lambert (32nd, 18:26.1), respectively.

For the girls, Jena Williams of Kiel (fifth, 15:46.7) and Two Rivers’ Carly Terp (sixth, 15:55.1) qualified for State while Roncalli was led by Meghan Jacoby (47th, 17:31.1).

Boys

Team results: 1. Valders 58, 2. Notre Dame 73, 3. Two Rivers 121, 4. Chilton 127, 5. Luxemburg-Casco 130, 6. Plymouth 152, 7. Denmark 169, 8. St. Lawrence 174, 9. Roncalli 216, 10. Kiel 263, 11. Southern Door 322, 12. New Holstein 376, 13. Wrightstown 392, 14. Sheboygan Falls 415, 15. Sturgeon Bay 434

Valders — 1. Michael Evans 16:45.5, 6. Tom Meidl 17:24.7, 8. Derek Doescher 17:31.4, 21. Thomas Schwoerer 18:05.6, 22. Joey Kinscher 18:07.0

Two Rivers — 11. Sam Bianchi 17:37.7, 19. Nathan Grall 18:02.2, 25. Josh Krahn 18:10.7, 31. Caden Bennin 18:24.2, 35. Nick Geiger 18:32.0

Roncalli — 32. Tomerot Lambert 18:26.1, 36. Tyler Heyduk 18:33.0, 41. Ben Wicklacz 18:41.3, 147. Sam Schneider 18:56.1, 60. Cullen Hilliker 19:21.5

Kiel — 7. Matt Ritger 17:31.0, 51. Ben Behnke 19:05.7, 59. Josh Coleman 19:21.4, 66. Anthony Meyer 19:33.6, 80. Brandon Spindler 20:18.9

Girls

Team results: 1. Notre Dame 34, 2. Plymouth 90, 3. Chilton 96, 4. Two Rivers 112, 5. Luxemburg-Casco 124, 6. Valders 134, 7. Kiel 223, 8. Denmark 227, 9. Southern Door 230, 10. Sheboygan Falls 256, 11. Roncalli 301, 12. Wrightstown 347, 13. Sturgeon Bay 365, 14. New Holstein 411

Two Rivers — 6. Carly Terp 15:55.1, 14. Allie Wachowski 16:19.9, 17. Kristy Terp 16:31.8, 21. Kayla Jansky 16:41.1, 54. Kylie Jansky 17:43.1

Valders — 7. Beth Evans 15:55.8, 24. Corina Sieber 16:50.3, 29. Jacqui Wenzel 17:01.3, 32. Morgan Kelly 17:07.1, 42. Lauren Stenzel 17:27.3

Kiel — 5. Jena Williams 15:46.7, 46. Taylor Binversie 17:30.9, 50. Gretta Binvserie 17:31.3, 57. Jeana Fale 17:50.5, 65. Melanie Westphalen 18:25.1

Roncalli — 47. Meghan Jacoby 17:31.1, 56. Hailey Hofmann 17:43.3, 58. Allison 17:56.3, 69. Lauren Clark 18:35.1, 71. Shelby Thompson 18:42.8

Latest

More USA TODAY High School Sports