Prep girls swimming/diving: LSJ dream team

Prep girls swimming/diving: LSJ dream team

News

Prep girls swimming/diving: LSJ dream team

By

LSJ DREAM TEAM

SWIMMING

KATIE DUDLEY, Okemos jr.:

The LSJ swimmer of the year finished sixth place in the 200 freestyle and seventh in the 100 freestyle at the Division 2 state finals, and qualified for the state meet as part of the Chiefs’ 200 medley relay and 200 and 400 freestyle relays. Dudley also won the 500 freestyle and 200 individual medley and was part of the first-place 200 freestyle relay at the CAAC Blue meet.

ROSALIE
YOCKEY,
DeWitt jr.:

She finished fourth in the 200 freestyle at the Division 3 state finals and also qualified for state in the 100 backstroke and 200 freestyle relay. Yockey also took third in the 100 and 200 freestyle at the CAAC Blue meet.

GRACE KAO, Okemos jr.:

She qualified for the Division 2 state finals in the 50 freestyle and 100 backstroke and was part of the Chiefs’ 200 medley and 200 and 400 freestyle relay. Kao also won the 100 backstroke, finished runner-up in the 100 freestyle, and was part of Okemos’ first-place 200 medley relay and 200 free relay at the CAAC Blue meet.

ALEXANDRA DAVIS, St. Johns so.:

She qualified for the Division 2 state finals in the 200 and 500 freestyle and as part of the Redwings’ 200 medley and 200 and 400 freestyle relays. Davis was also runner-up in the 200 and 500 freestyle at the CAAC Blue meet.

RACHAEL
CHARLOW, Grand Ledge jr.:

She qualified for the Division 1 state finals in the 100 backstroke and finished runner-up in the 200 individual medley and 100 backstroke at the CAAC Blue meet.

LILLIAN VANDEMARK,
Alma sr.:

She finished seventh in the 200 individual medley and eighth in the 100 butterfly at the Division 3 state finals. Vandemark also qualified for state as part of the Panthers’ 400 freestyle relay and 200 medley relay.

ALEX CHOW, Okemos so.:

She qualified for the Division 2 state finals in the 100 breaststroke and as part of the Chiefs’ 200 medley and 200 and 400 free relay. Chow also won the 100 breaststroke, took fourth in the 100 butterfly, and was part of Okemos’ first-place 200 medley relay and 200 freestyle relay at the CAAC Blue meet.

TAYLOR
STENSEN,
Grand Ledge jr.:

She finished runner-up in the 50 freestyle and 100 breaststroke at the CAAC Blue meet.

KALEIGH KOVAC, Alma jr.:

She qualified for the Division 3 state finals in the 50 and 100 freestyle and as part of the Panthers’ 200 medley relay.

EMILY WOZENA, Okemos jr.:

She qualified for the Division 2 state finals in the 100 butterfly and as part of the Chiefs’ 200 medley and 200 and 400 freestyle relays. Wozena also took second in the 100 butterfly and third in the 50 freestyle and was part of Okemos’ first-place 200 medley relay at the CAAC Blue meet.

COURTNEY BOOMER, Eaton Rapids(/Charlotte) sr.:

She won 200 individual medley and 100 butterfly at the CAAC Red meet.

KATE LEHMAN, Haslett so.:

She qualified for the Division 3 state finals in the 100 butterfly and 200 individual medley and as part of the Vikings’ 400 freestyle relay. Lehman also came in third in the 100 butterfly and fifth in the 500 freestyle at the CAAC Blue meet.

DIVING

BRITTANY PENN, Williamston(/Lansing Christian) sr.:

LSJ diver of the year finished runner-up at the Division 3 state finals in the 1-meter diving and qualified for state as part of the 200 freestyle relay. Penn also won the 1-meter diving and 50 freestyle and was part of the first-place 200 and 400 freestyle relay at the CAAC Red meet.

CARLY
SCHAEFER,
Okemos sr.:

She finished sixth at the Division 2 state finals and won the CAAC Blue meet in the 1-meter diving.

LAUREN
PAINTER,
Grand Ledge sr.:

She took third at the CAAC Blue meet in the 1-meter diving.

SARAH STINE, DeWitt fr.:

She finished 10th at the Division 3 state finals and finished runner-up at the CAAC Blue meet in the 1-meter diving.

FIRST TEAM

swimmer of the year Gabriella Hestwood (Jackson), swimmers: Katie Dudley (Okemos), Rosalie Yockey (DeWitt), Grace Kao (Okemos), Jovanka Koprivica (Jackson), Alexandra Davis (St. Johns), Rachael Charlow (Grand Ledge), Lillian Vandemark (Alma), Alex Chow (Okemos), Taylor Stensen (Grand Ledge), Megan Shaughnessy (Jackson), Kaleigh Kovac (Alma), Emily Wozena (Okemos), Courtney Boomer (Eaton Rapids/Charlotte), Kate Lehman (Haslett), diver of the year Brittany Penn (Williamston/Lansing Christian), divers: Carly Schaefer (Okemos), Lauren Painter (Grand Ledge), Sarah Stine (DeWitt), coach of the year Pat Briggs (Jackson), diving coach of the year Ben Nimphie (DeWitt/Grand Ledge)

SECOND TEAM

Laura Lowe (Alma), Isabel Reed (Haslett), Rachel Kehren (Grand Ledge), Ashley Lopez (Grand Ledge), Hannah Billig (Mason), Sydney Bishop (Jackson), Kaileigh Krupp (Mason), Kari Bellant (St. Johns), Abby Cleary (Holt), Grace Haggerty (Grand Ledge), Natalie Walsh (Alma), Shyenne Fish (Ionia), Ashton Wentworth (Alma), Carly Seeterlin (Okemos), Audra Kimble (DeWitt), Abby Johnstone (Mason), Gabrielle Roy (DeWitt), MaryGrace Fries (Jackson), coach Ian Townsend (Grand Ledge), diving coach Mike Wagner (Okemos)

HONORABLE MENTION

Emily Bullinger (Jackson), Mariana Jimenez (East Lansing), Kelsey Marsh (Holt), Catherine Voisin (St. Johns), Sarah Ely (St. Johns), Bre Miller (Ionia), Rebecca Rogers (Mason), Sarah Hileman (St. Johns), Kirsten Climer (Lansing), Grace Laffoon (Alma), Jessica Cleary (Holt), Katie Duffy (Alma), Karis Petrak (St. Johns), Taylor Diaz (Holt), Emily Gustafson (DeWitt), Clara Brennan (DeWitt), Colleen Simon (Grand Ledge), Maddie Dingeldey (DeWitt), Emily Hieftje (DeWitt), Milena Koprivica (Jackson), Rowena Ng (East Lansing), Samantha Lu (Okemos), Kara Lurvey (Williamston/Lansing Christian), Grace Jansen (Waverly/Lansing Catholic), Marissa Hoffman (DeWitt), Jenna King (Holt), Jenneca Lurie (East Lansing), Lisa Prang (Williamston/Lansing Christian), Kiley Whetter (Grand Ledge), Maddie Bohl (Mason), Mareena Terry (Corunna), Alexis Alvarado (Okemos), coach Patrick Saucedo (Okemos), coach Connie Cantrell (Mason), diving coach Andy Rieman (Jackson), diving coach Tylor Fick (Williamston/Lansing Christian)

200 MEDLEY RELAY

Okemos-Grace Kao (11), Katherine Dudley (11), Emily Wozena (11), Alexandria Chow (10)… 1:53.17

Alma-Laura Lowe (11), Katie Duffy (12), Lillian Vandemark (12), Kaleigh Kovac (11)… 1:55.26

Grand Ledge-Rachael Charlow (11), Taylor Stensen (11), Ashley Lopez (12), Elizabeth Mueller-Hayes (10)… 1:56.42

DeWitt-Rosalie Yockey (11), Maddie Dingeldey (9), Audra Kimble (11), Emily Hieftje (10)… 1:58.27

St. Johns-Kari Bellant (11), Sarah Ely (12), Karis Petrak (12), Sarah Hileman (9)… 1:58.58

Holt-Bailey Rann (10), Jessica Cleary (9), Abigail Cleary (11), Taylor Diaz (12)… 2:02.50

Mason-Brooke Hedglen (10), Hannah Billig (11), Katie Markiewicz (12), Rachel Johnson (10)… 2:03.82

Ionia-Shyenne Fish (9), Hannah Kusmierz (11), Kendell Alcalar (10), Bre Miller (9)… 2:04.13

Haslett-Isabel Reed (10), Kate Lehman (10), Allison Choi (9), Danni Mcclure (12)… 2:05.13

East Lansing-Rowena Ng (12), Taryn Schrems (10), Danielle Saunders (12), Catrice Conover (12)… 2:05.35

200 FREESTYLE

Katherine Dudley (11), Okemos… 1:54.99

Rosalie Yockey (11), DeWitt… 1:56.75

Alexandra Davis (10), St. Johns… 1:57.88

Rachael Charlow (11), Grand Ledge… 2:02.82

Shyenne Fish (9), Ionia… 2:03.24

Kaileigh Krupp (11), Mason… 2:03.58

Rachel Kehren (11), Grand Ledge… 2:03.96

Grace Kao (11), Okemos… 2:04.40

Kaleigh Kovac (11), Alma… 2:04.56

Emily Wozena (11), Okemos… 2:04.64

200 INDIVIDUAL MEDLEY

Katherine Dudley (11), Okemos… 2:09.42

Lillian Vandemark (12), Alma… 2:15.74

Rosalie Yockey (11), DeWitt… 2:17.34

Rachael Charlow (11), Grand Ledge… 2:17.51

Isabel Reed (10), Haslett… 2:17.64

Courtney Boomer (12), Eaton Rapids/Charlotte… 2:18.65

Ashton Wentworth (12), Alma… 2:18.67

Grace Kao (11), Okemos… 2:18.78

Kate Lehman (10), Haslett… 2:18.92

Emily Wozena (11), Okemos… 2:22.81

50 FREESTYLE

Grace Kao (11), Okemos… 25.27

Kaleigh Kovac (11), Alma… 25.55

Katherine Dudley (11), Okemos… 25.61

Taylor Stensen (11), Grand Ledge… 25.83

Rosalie Yockey (11), DeWitt… 25.85

Emily Wozena (11), Okemos… 25.91

Abigail Cleary (11), Holt… 25.99

Grace Haggerty (12), Grand Ledge… 26.06

Carly Seeterlin (10), Okemos… 26.10

Brittany Penn (12), Williamston/Lansing Christian… 26.13

1 METER DIVING (6 DIVES)

Carly Schaefer (12), Okemos… 265.30

Brittany Penn (12), Williamston/Lansing Christian… 256.30

Lauren Painter (12), Grand Ledge… 241.60

Abby Johnstone (10), Mason… 208.80

Sarah Stine (9), DeWitt… 206.20

Gabrielle Roy (11), DeWitt… 200.55

Jennica Lurie (12), East Lansing… 198.95

Kiley Whetter (10), Grand Ledge… 196.40

Lisa Prang (12), Williamston/Lansing Christian… 191.85

Sam Zdunic (11), Corunna… 183.90

1 METER DIVING (11 DIVES)

Brittany Penn (12), Williamston/Lansing Christian… 429.55

Carly Schaefer (12), Okemos… 389.10

Lauren Painter (12), Grand Ledge… 358.80

Sarah Stine (9), DeWitt… 338.55

Abby Johnstone (10), Mason… 334.45

Lisa Prang (12), Williamston/Lansing Christian… 317.60

Jennica Lurie (12), East Lansing… 314.40

Gabrielle Roy (11), DeWitt… 306.95

Maddie Bohl (11), Mason… 304.65

Mareena Terry (11), Corunna… 293.00

100 BUTTERFLY

Lillian Vandemark (12), Alma… 1:00.75

Katherine Dudley (11), Okemos… 1:01.93

Courtney Boomer (12), Eaton Rapids/Charlotte… 1:02.25

Emily Wozena (11), Okemos… 1:02.30

Kate Lehman (10), Haslett… 1:02.45

Grace Kao (11), Okemos… 1:02.66

Alexandria Chow (10), Okemos… 1:04.00

Ashley Lopez (12), Grand Ledge… 1:04.16

Rosalie Yockey (11), DeWitt… 1:04.61

Catherine Voisin (9), St. Johns… 1:05.12

100 FREESTYLE

Katherine Dudley (11), Okemos… 53.47

Grace Kao (11), Okemos… 54.32

Rosalie Yockey (11), DeWitt… 54.56

Natalie Walsh (11), Alma… 55.02

Rachael Charlow (11), Grand Ledge… 55.65

Kaleigh Kovac (11), Alma… 55.84

Kari Bellant (11), St. Johns… 56.28

Alexandra Davis (10), St. Johns… 56.64

Abigail Cleary (11), Holt… 56.79

Grace Haggerty (12), Grand Ledge… 57.17

500 FREESTYLE

Katherine Dudley (11), Okemos… 5:11.36

Alexandra Davis (10), St. Johns… 5:15.39

Rosalie Yockey (11), DeWitt… 5:21.26

Rachel Kehren (11), Grand Ledge… 5:28.85

Emily Wozena (11), Okemos… 5:31.74

Kaileigh Krupp (11), Mason… 5:34.35

Ashton Wentworth (12), Alma… 5:37.01

Kate Lehman (10), Haslett… 5:37.47

Natalie Walsh (11), Alma… 5:37.55

Kelsey Marsh (9), Holt… 5:37.62

200 FREESTYLE RELAY

Okemos-Grace Kao (11), Alexandria Chow (10), Carly Seeterlin (10), Katherine Dudley (11)… 1:42.47

St. Johns-Sarah Hileman (9), Catherine Voisin (9), Karis Petrak (12), Alexandra Davis (10)… 1:45.91

Grand Ledge-Grace Haggerty (12), Elizabeth Mueller-Hayes (10), Rachel Kehren (11), Taylor Stensen (11)… 1:46.37

DeWitt-Rosalie Yockey (11), Emily Gustafson (11), Audra Kimble (11), Emily Hieftje (10)… 1:46.48

Alma-Ashton Wentworth (12), Grace Laffoon (10), Natalie Walsh (11), Laura Lowe (11)… 1:46.64

Williamston/Lansing Christian-Brittany Penn (12), Kortney Smith (12), Allie Heineman (9), Kara Lurvey (12)… 1:46.77

Haslett-Allison Choi (9), Isabel Reed (10), Kate Lehman (10), Danni McClure (12)… 1:48.74

Mason-Alex Croff (12), Sara Pulford (12), Rebecca Rogers (10), Rachel Johnson (10)… 1:49.80

Holt-Daria Tarasova (12), Jenna King (11), Taylor Diaz (12), Abigail Cleary (11)… 1:49.86

Ionia-Bre Miller (9), Larissa Piggott (9), Hannah Kusmierz (11), Shyenne Fish (9)… 1:51.62

100 BACKSTROKE

Grace Kao (11), Okemos …59.03

Rachael Charlow (11), Grand Ledge …59.90

Rosalie Yockey (11), DeWitt …1:00.88

Laura Lowe (11), Alma …1:04.00

Katherine Dudley (11), Okemos …1:04.24

Shyenne Fish (9), Ionia …1:04.25

Isabel Reed (10), Haslett …1:05.02

Emily Wozena (11), Okemos …1:05.15

Courtney Boomer (12), Eaton Rapids/Charlotte …1:05.16

Ashton Wentworth (12), Alma …1:05.17

100 BREASTSTROKE

Alexandria Chow (10), Okemos …1:09.39

Katherine Dudley (11), Okemos …1:10.12

Taylor Stensen (11), Grand Ledge …1:10.21

Rosalie Yockey (11), DeWitt …1:11.15

Hannah Billig (11), Mason …1:13.37

Katie Duffy (12), Alma …1:14.19

Sarah Ely (12), St. Johns …1:14.53

Jessica Cleary (9), Holt …1:15.42

Grace Kao (11), Okemos …1:15.59

Clara Brennan (12), DeWitt …1:15.77

400 FREESTYLE RELAY

Alma-Natalie Walsh (11), Laura Lowe (11), Kaleigh Kovac (11), Lillian Vandemark (12)… 3:45.58

Okemos-Grace Kao (11), Katherine Dudley (11), Emily Wozena (11), Alexandria Chow (10)… 3:47.72

St. Johns-Kari Bellant (11), Catherine Voisin (9), Sarah Hileman (9), Alexandra Davis (10)… 3:50.58

Grand Ledge-Grace Haggerty (12), Rachel Kehren (11), Ashley Lopez (12), Rachael Charlow (11)… 3:52.57

Haslett-Kate Lehman (10), Isabel Reed (10), Danni Mcclure (12), Jenny Jess (12)… 3:57.16

Williamston/Lansing Christian-Brittany Penn (12), Allie Heineman (9), Kortney Smith (12), Kara Lurvey (12)… 3:59.15

Mason-Kaileigh Krupp (11), Sara Pulford (12), Rebecca Rogers (10), Alex Croff (12)… 4:00.05

DeWitt-Audra Kimble (11), Emily Hieftje (10), Rosalie Yockey (11), Maddie Dingeldey (9)… 4:02.54

East Lansing-Julia Lane (12), Catrice Conover (12), Rowena Ng (12), Mariana Jimenez (11)… 4:03.85

Holt-Taylor Diaz (12), Kelsey Marsh (9), Bailey Rann (10), Abigail Cleary (11)… 4:09.02

Latest

More USA TODAY High School Sports