Prep sports roundup: Sabres open season with victory

Prep sports roundup: Sabres open season with victory

News

Prep sports roundup: Sabres open season with victory

By

SARTELL – The Sartell boys swimming team opened its season with a win Thursday night against Willmar in Central Lakes Conference play.

Sartell won 103-76.

Senior captain Jack Hellie won the 50 freestyle (23.08) and was a part of two winning relay teams for Sartell: the 200 medley relay (1:44.45) and the 200 freestyle relay (1:35.06).

Ian Lawson, a state competitor as a sophomore last year, also won multiple events for the Sabres. He finished first in the 200 IM (2:16.18) and the 100 breaststroke (1:05.89).

Michael McLain won both the 100 freestyle (51.06) and the 200 freestyle (1:57.17) for the Cardinals.

ST. CLOUD TECH 99,
FERGUS FALLS 77

St. Cloud Tech won its season opener against Fergus Falls in a Central Lakes Conference dual.

The Tigers won the 200 medley relay (1:43.43) with a team consisting of Reed Allex, Theo Pillsbury, Ashton Schulte and Clayton Goenner.

Shulte took first in the 100 butterfly (59.41) and Goenner won the 50 freestyle (23.78).

Joe Kitzman won two events for Fergus Falls, including the 100 backstroke (58.57) and the 100 freestyle (51.38), a race in which he finished just one one-hundreth quicker than Allex (51.39).

ROCORI 97,
ST. CLOUD APOLLO 87

COLD SPRING – Senior Jesse Jacobs won three events with personal-best times as Rocori swam past St. Cloud Apollo.

Jacobs won the 200 freestyle (2:02.92), 50 freestyle (24.09) and helped the Spartans win the 200 freestyle relay in 1:29.83.

Anthony Dickey won the 100 butterfly (1:05.00) and was part of the first-place 200 medley relay team (1:53.07).

STILLWATER
TRIANGULAR

STILLWATER – Senior Jarred Nieland and junior Noah Voigt both went undefeated, but St. Cloud Tech went winless at the Stillwater Triangular with Wayzata.

The Tigers (0-2) fell 47-19 to Stillwater and 51-27 to Wayzata. Nieland – who wrestles in the 285-pound weight class – earned two pins.

Voight also notched two pins in the 220-pound weight class.

Tech wrestles again today at the Willmar invitational.

SARTELL 54,
ROCORI 15

COLD SPRING – Rylee Molitor (106 pounds), Sam Kravel (126), Zach Motschke (138) all had pins for the Sabres in their dominating Central Lakes Conference win.

SAUK RAPIDS
TRIANGULAR

SAUK RAPIDS – Bryce Kirchner pinned his Fergus Falls opponent 27 seconds into the first period of the 220-pound match to secure St. Cloud Apollo’s 37-36 win over Fergus Falls at the triangular.

Apollo also beat Sauk Rapids 40-38. Fergus Falls beat the Storm 40-28 in the other dual.

Grant Nehring (160 pounds) and Mitch Bengtson (152) were 2-0 on the day for Apollo, collecting pins in both of their matches.

For the Storm, Austin Walz (138), Matt Kruger (144) and Trent Klejeksi (heavyweight) were 2-0 with two pins on the evening.

MILACA 53,
MORA 12

MORA – Milaca finished the night with five pins as the Wolves downed Mora in a Granite Ridge Conference dual.

Ray Hoffman (113), Aaron Moscho (152), Josh Otten (170), Austin Weidner (182) and Brandon Merten (heavyweight) all had pins for Milaca.

Jonah Gahm (145) and Jake Merten (195) earned major decisions for the Wolves.

CENTRAL MINNESOTA INVITE

KIMBALL – The St. Cloud Tech boys and the St. Cloud Cathedral/Sartell girls both won team titles at Power Ridge.

Tech’s Nick Proell was the individual boys champion and Mora’s Callie Smith was the girls individual champion.

Little Falls’ Maria Hauer took second place on the girls side and Tech’s Corey Rouw was third on the boys side.

Girls team results: 1. St. Cloud Cathedral/Sartell; 2. Mora; 3. Brainerd; 4. Little Falls; 5. St. Cloud Apollo; 6. Alexandria; 7. Willmar; 8. St. Cloud Tech.

Boys team results: 1. St. Cloud Tech; 2. Brainerd; 3. Mora; 4. Alexandria; 5. Willmar; 6. Little Falls; 7. St. Cloud Apollo; 8. St. John’s Prep; 9. St. Cloud Cathedral/Sartell.

ST. CLOUD APOLLO 131.675,
FERGUS FALLS 110

Junior Kate Schneider had a trio of victories to lead the Eagles to a win in their first dual meet at Apollo High School.

Schneider won the vault (9.2), floor (8.9) and the all-around (34.575). Eighth-grader Kassidy Schneider was second to her sister on the vault (8.45) and second in the all-around (32.675).

Latest

More USA TODAY High School Sports