Saturday's Metro high school sports results

Saturday's Metro high school sports results

News

Saturday's Metro high school sports results

By

Friday’s games

METRO

Eminence 40, Shawnee 15

Saturday’s games

METRO

Boyle Co. 49, Collins 26

Central 47, Evansville Reitz 27

Eastern 45, Paul Dunbar 6

Meade Co. 27, South Oldham 0

Riverdale, Tenn. 47, Ballard 7

St. Xavier 49, Dutch Fork, S.C. 48, 3OT

STATE

Anderson Co. 24, Garrard Co. 16

Bishop Brossart 42, Franklin Middletown Christian, Ohio 20

Christian Co. 38, Clarksville, Tenn. 27

Cinc. McNicholas 27, Newport Catholic 24

Clay Co. 56, Washington Co. 14

Cov. Catholic 54, Dixie Heights 0

Danville 51, Lincoln Co. 7

Gallatin County 40, Berea 6

Graves Co. 58, Ev. Harrison, Ind. 36

Greenwood 56, North Hardin 33

Harlan Co. 65, Tates Creek 54

John Hardin 70, W. Jessamine 27

Knox Central 14, Karns, Tenn. 7

Mercer Co. 33, Allen Co.-Scottsville 20

Owen Co. 44, Grant Co. 14

Ryle 28, Henry Clay 20

Shelby Valley 54, East Ridge 22

South Laurel 55, Lynn Camp 6

Boys cross country

Holmes Licking River Run

Saturday at Covington, Ky.

Top teams – Walton-Verona 37, Newport Catholic 73, Harrison County 107, Simon Kenton 116 (6, DeSales 134).

Top individual – Joe Rider, Walton-Verona, 18:19.10. Top locals – 15, Jonathan Mattingly, DeSales, 19:19.10. 23, Nico Casper, DeSales, 19:53.12.

Field hockey

Apple Tournament

Assumption 5, Hathaway Brown 0

Assumption 7, Mercy 1

Atherton 6, Butler 1

Atherton 5, Butler 1

Atherton 2, Holy Cross 1

Hathaway Brown 5, Mercy 3

Holy Cross 4, Butler 0

Male 1, Charlotte Country Day 1

Manual 1, Hathaway Brown 0

Manual 0, Presentation 0

Presentation 3, Charlotte Country Day 1

Presentation 2, Male 0

Sacred Heart 8, Charlotte Country Day 0

Sacred Heart 9, Male 0

Sunday’s games – Apple Tournament at Sacred Heart (7th place, 12; 5th place, 1:15; Consolation, 2:30; Final, 3:45)

Bulldog Classic

Saturday at Ft. Knox, Ky.

Lindsey G.C.

Top teams – Trinity 295, Taylor Co. 301, DeSales 318, Butler 318, PRP 319 (7, Male 323. t10, North Oldham 334. 13, Bullitt East 337. t17, Jeffersontown, KCD 344. 21, Collegiate 364. 22, Whitefield Academy 367.

Medalist – Michael Vick, John Hardin, 70. Top Metro golfers – t2, Dustin Fowler, DeSales; DJ Vogt, Trinity; Jake Mattingly, Trinity, 71. t5, Michael Murphy, Bullitt East, 72. t7, Jordan Clay, PRP, 73. 14, James Inman, Trinity, 76. t15, Devyn Roberts, Butler; Zach Mattingly, Trinity, 77.

The Classic

Saturday at Lexington, Ky.

Kearney Hill Golf Links, par-72

Top teams – St. Xavier 278, West Jessamine 294, Lexington Catholic 294, Paul Dunbar 298, Ryle 298 (6, KCD 302. 7, Christian Academy 303. 11, Ballard 308).

Medalist – Cooper Musselman, St. Xavier, 63. Other top Metro golfers – t4, Ben Montgomery, CAL, 69. t7, Spencer Reed, Ballard; Mac Telle, KCD, 70. t9, Stephen Stallings, St. X, 71. t13, Brendon Doyle, St. X; Michael Sass, St. X, 72.

Schmid Funeral Home

Bluegrass Invitational

Saturday at Louisville

Glenmary C.C., par-72

Team results – Sacred Heart A 316, Sacred Heart B 320, Shelby Co. 328, Grant Co. 341, Elizabethtown 343, Owen Co. 348, Scott Co. 348, Anderson Co. 364, Ryle 375, Warren East 386, Christian Academy 410, Ballard 417, Central Hardin 428, Oldham Co. 454, Eastern 455, Male 459, Bullitt East 461, Manual 509, Thomas Nelson 521.

Top individuals – 1, Jordan Webb, Shelby Co., 70. 2, Katie Paige, Sacred Heart, 71. 3, Madison Thomas, Shelby Co., 74. 4, Maddie Hamilton, Sacred Heart, 75. 5, Lauren Hartlage, Elizabethtown, 76. 6, Gabrielle Miller, Sacred Heart, 77. t7, Meredith Moir, Sacred Heart; Nadine Innes, Ryle; Rachel Gathof, Sacred Heart; Katlyn Riley, Anderson Co., 78. t11, Chau Tran, Mercy; Sarah Kellam, Grant Co.; MacKenzie Peyton, Henry Co.; Ayla Rhinesmith, Scott Co.; Grace Gupton, Ballard, 79.

Male 7 (Kaleb Bayse 2, Amar Sejdic 2, Cole Green, Campbell Morris, Stephen Merrick), North Hardin 2 (Steve Packer, Elijah Linscott).

Trinity 1 (George Smith), Bowling Green 0.

Whitefield Academy 8 (Andy Klaassen 4, Dylan Fryling 2, Oakley Higgins, Dakota Draper), Burgin 0.

Kentucky Cup

at Ballard

Championship

St. Xavier 3 (Kaelon Fox, Campbell Weyland), South Oldham 2 (Christian Lister, Trent Howard), St. Xavier wins 4-3 in shootout.

Third place

Collegiate 1 (Ethan Perellis), Covington Catholic 1 (Adam Goddard), Collegiate wins 4-3 in shootout.

Fifth place

St. Francis 4 (Napo Matsoso, Mohammed Musa, Reed Smith, Setho Moshoeshoe), Highlands 3 (Devin Dupont, Chris Garbig, Andrew Barnes).

Seventh place

Oldham County 4, Ballard 0.

Ballard 2 (Rose Mills, Sarah Alvey), Spencer County 1 (Madison Ratchford).

Manual 3 (Schroering, Spratt, Chilton), Greenwood 0.

Oldham County 7 (Haley Kemper 3, Karigan Owens 2, Shelby Cohen, Bethany Massey), Boone County 0.

Tates Creek 1 (own goal), Christian Academy 0.

Sunday’s game – Assumption at Sacred Heart, 7.

All ‘A’ Classic

Seventh Region

At Brown H.S.

Whitefield Academy d. Brown 26-24, 25-17.

Whitefield Academy d. KCD 25-14, 25-13.

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2012/saturdays-metro-high-school-sports-results-8
Saturday's Metro high school sports results
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.