This weekend's late Metro high school sports results; Monday's schedules

This weekend's late Metro high school sports results; Monday's schedules

News

This weekend's late Metro high school sports results; Monday's schedules

By

Field hockey

Monday’s games – Mercy at South Oldham, 6.

Golf

Saturday

BOYS

Marion Co. Invitational

At Lebanon, Ky.

Rosewood G.C.; par-72

Top teams – PRP 317, Taylor Co. 326, Clark Co. 332, Male 334, Marion Co. 347 (7, Bullitt East 370. 9, Spencer Co. 391. 13, Bullitt East #2 415. 14, Bullitt Central 421).

Medalist – Eric Geiger, PRP (won playoff), 75. Other top Metro golfers – 2, Jordan Clay, PRP, 75. t4, Austin Worley, Male, 77. 6, Nathan Bratcher, Male, 78. t11, Ryan Hart, PRP; Michael Murphy, Bullitt East, 83. t14, Brett Geiger, PRP, 84. t21, Graham Koch, Male, 88.

GIRLS

Bunny Daugherty Invt’l

At Louisville, Ky.

Hurstbourne C.C.; par-72

Teams – Calloway Co. 328, Sacred Heart 332, Williamsburg 354, Elizabethtown 363, Ursuline Acad., Ohio 364, Sacred Heart #2 365, Cincinnati St. Ursula 367, Notre Dame 371, Villa Madonna 399, Christian Academy 419, KCD 438, Oldham Co. 467, Collegiate 487, Beechwood 524.

Medalist – Anna Hack, Calloway Co., 72. Top Metro golfers – 2, Katie Page, Sacred Heart, 73. 3, Maddie Hamilton, Sacred Heart, 77. t5, Gabrielle Miller, Sacred Heart, 82. t10, Chau Tran, Mercy, 84. t14, Michael Ann Humphreys, Presentation, 86. t17, Rachel Gathof, Sacred Heart, 89. t22, Katie Gathof, Sacred Heart, 92. t24, Marra Burton, KCD; Meredith Moir, Sacred Heart; Hillary Reader, Sacred Heart, 93. t27, Grace Gupton, Ballard, 94; t32, Carly Clements, Christian Academy, 95.

Monday’s games – Southern at Atherton, 5:30; Moore at Brown, 5:30; Fairdale at Central, 5:30; Eastern at DeSales, 5:30; Butler at Waggener, 5:30; Bulldog Cup at Male (North Oldham vs. Fern Creek, 5:30; Meade Co. vs. Male, 7:15).

Monday’s games – Male at Assumption, 7; Walton-Verona at Collins, 7:30; Atherton at Fern Creek, 5:30; Providence, Ind. at Manual, 7; Oldham Co. at Mercy, 5:15; Thomas Nelson at North Bullitt, 7; Collegiate at PRP, 5:30; Holy Cross at Shelby Co., 6; Moore at Southern, 5:30; Anderson Co. at Spencer Co., 7:30; Bullitt East at Whitefield Acad., 5:30.

Durango Classic

at Las Vegas

Pool play – Assumption d. Durango (Nev.) 25-5, 25-6; Assumption d. Redlands (Calif.) 25-19, 25-17; Assumption d. Thousand Oaks (Calif.) 25-14, 25-19.

Play In – Assumption d. Lakewood (Calif.) 25-18, 25-3. Quarterfinal – Assumption d. Kamehameha (Hawaii) 20-25, 25-18, 26-24. Semifinal – Assumption d. Corona Del Mar (Calif.) 25-19, 25-20. Final – Torrey Pines (Calif.) d. Assumption 25-22, 14-25, 25-16.

Monday’s games – Fern Creek at Bullitt East, 7:30; Evangel at Eminence, 6; Collins at Franklin Co., 7; Butler at Holy Cross, 7; Fairdale at Jeffersontown, 6:30; Central at Moore, 5:30; Manual at New Albany, Ind.; Western at Portland Christian, 6:30; Beth Haven at Seneca, 7:30; Bullitt Central at Shelby Co., 7:30; North Bullitt at Southern, 6:30; Thomas Nelson at Spencer Co., 7:30.

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2012/this-weekends-late-metro-high-school-sports-results-mondays-schedules-2
This weekend's late Metro high school sports results; Monday's schedules
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.