TSWA All-State Boys Soccer Team

TSWA All-State Boys Soccer Team

News

TSWA All-State Boys Soccer Team

By

2012 TSWA All-State Soccer Team

Division II

Goalkeepers: Henrique Ribeiro, Chattanooga Baylor; Dalton Ponchilla, Franklin Road Academy

Defenders: Austin Koplan, Knoxville Webb; Rodrgo Alonso, Chattanooga Baylor; John Arnold, Father Ryan; Paul Burdette, Memphis Christian Brothers; Matt Kessler, Cordova Evangelical Christian School

Midfield: Syed Adil, Knoxville Webb; Matt Slutzker, Knoxville Webb; Arturo Rocha, Chattanooga McCallie; Andy Smith, Franklin Road Academy; Sam Mummert, Mt. Juliet Christian; Michael Mysiewicz, Univeristy School of Jackson; Chris Gardea, Memphis Christian Brothers; Chris Mattews, Memphis Christian Brothers; Daniel Camuti, Memphis University School; Alex Bran, Memphis St. George’s;

Forwards: Will Walker, Knoxville Webb; Hunter Brock, Chattanooga McCallie; Jackson Warrick, Father Ryan; Bryan Schlosser, Mt. Juliet Christian; Will Kaelin, Memphis University School; Nicholas Sims, Memphis St. George’s; Max Barousse, Memphis St. George’s

Class A/AA

Goalkeepers: Zach Mayes, Christian Academy of Knoxville; Jonathan Rodriguez, East Hamilton

Defenders: Jay Emmert, Christian Academy of Knoxville; Jonathan Mirts, Christian Academy of Knoxville; Steven Sloan, East Hamilton; Sloan Dailey, White House; Jose Guzman, Memphis Kingsbury

Midfield: Austin Stone, Alcoa; Ryan Creel, CAK; Stevie Thompson, CAK; Jose Orellana, East Hamilton; Wes Blanton, Chattanooga Notre Dame; Mason Wortman, Chattanooga Boyd-Buchanan; Will Cross, Martin Luther King; Curtis Hunt, David Lipscomb; Kyle Daughtrey, Page; Ben Meyer, Central Magnet; Hugo Charqueno, Memphis Kingsbury; Manuel Madrid, Memphis Kingsbury

Forwards: Drew Fezell, Greeneville; Hays Culbreath, Greeneville; Jon Ragland, Christian Academy of Knoxville; Ben Holt, Christian Academy of Knoxville; Isaac Jordan, Berean Christian; Matthew Worley, Knoxville Gibbs; Daniel Duk, East Hamilton; Jackson Boonstra, David Lipscomb; Jacinto Espinosa, Cheatham County; Andres Acosta, Marshall County; Clay Whetsel, Giles County; Matheus Franke, Lexington; Adam Reinhard, Martin Westview; Frenk Hatangimana, Memphis Kingsbury; Cristian Espinoza, Memphis Kingsbury

Class AAA

Goalkeepers: Bogachin Akilyidiz, Knoxville West; Bijan Gloston, Clarksville; Paxton Mitchell, Murfreesboro Blackman; Jacob Zalewski, Cookeville;

Defenders: James Ferguson, Knoxville Bearden; Tyler Rhone, Knoxville Farragut; Sean McLain, Ooltewah; Matt England, Brentwood; LC McNiel, Brentwood; Shpend Rexhepi, Nashville Overton; Tyler Patterson, Ravenwood; Brad Ross, Franklin; Nathan Hansen, Beech, Ryan Stroh, Siegel; Josh Arman, Riverdale; Matt Nisbet, Cookeville; Jonathan Rivera, Jackson North Side; Austin Kenney, Collierville; Marlow Payant, Collierville

Midfield: Andrew Fulcher, Knoxville Bearden; Connor Martens, Knoxville Farragut; Scott Dresens, Knoxville Farragut; Felipe Munoz, Ooltewah; Miles Christian, Bradley Central; Cody Rampaul; Dickson County; Alex Pope, Murfreesboro Riverdale; Shane Powell, Independence; Josh Thompson, Tullahoma; Chayce Bidstrup, Collierville; Brent Lesnick, Collierville; Tommy Dee, Houston; Eli Price, Houston;

Forwards: Caleb Lucas, Maryville; Tim Baker, Knoxville Catholic; Marvin Mendy, Knoxville Farragut; Seth Guiler, Riverdale; Jeremiah Wright, Columbia; Ryan Odum, Hendersonville; Blake Chidester, Brentwood; Charles Blankenship, Houston

Latest

More USA TODAY High School Sports