Tuesday's high school results and Wednesday's schedule

Tuesday's high school results and Wednesday's schedule

News

Tuesday's high school results and Wednesday's schedule

By

Elmira Notre Dame 3, Spencer-Van Etten 0

E-ND 1 2 3
S-VE 0 0 0

E-ND goals-assists: Shawn Brown 1-0, Alex Nasser 1-0, Jack Haskell 1-0. Saves: Will Pochal (E-ND) 3, Isaac Muzzeo (S-VE) 5. Shots-corners: E-ND 13-3, S-VE 9-5. Records: S-VE 7-3.

WP 0 2 2
T-Burg 2 4 6

WP goals-assists: Zachary Marsh 1-0, Austin Standish 1-0. T-Burg goals-assists: Sebastian Andrzejkowicz 1-0, Abreham Kittel 1-1, Zack Cozzarin 1-1, Mitch Swartwood 1-0, Gabe Dell’Accio 1-0, Kyle Carr 1-0, Jeremy Head 0-1. Saves: Brandon Dean (WP) 9, Wes Regnier (TB) 5. Shots-corners: . WP 5-3, TB 15-3.

Candor 4, Waverly 0

Waverly 0 0 0
Candor 3 1 4

Home goals-assists: Kevin Jensen 2-1, Nate Gordner 1-1, Adam Nichols 1-0, Jake Van Scoy 0-2, Jacob Fitch 0-1. Saves: Tanner Cantrell (W) 6; Jordan Bartolis (C). Shots-corners: Waverly 3-3; 19-4. Records: Candor 4-5.

Watkins Glen 3, Tioga 0

WG 1 2 3
Tioga 0 0 0

WG goals-assists: Tesse Teeter 2-0, Scott Hatch 1-0, Matt Estes 0-1. Saves: Tony Keough (WG) 2, Luke Hoose (T) 25. Shots-corners: Watkins Glen 38-5, Tioga 3-0. Records: Watkins Glen 6-2, Tioga 4-5.

Greene 4, Unadilla Valley 0

UV 0 0 0
Greene 2 2 4

Greene goals-assists: Alex Leone 2-2, Luke Bay 1-0, Kurt Bartholomew 1-0, Karl Zaengle 0-1. Saves: Kyle King (UV) 9; Connor Moriaridy (G) 1. Shots-corners: UV 1-4; Greene 13-5. Records: Greene 7-1.

Northern Potter 2, Liberty 1

N. Potter 0 2 2
Liberty 0 1 1

Northern Potter goals-assists: Tyler Cowburn 1-0, Hunter Hess 1-0, Charles Plank 0-1, Matt Morgan 0-1. Liberty goals-assists: Cody Schmouder 1-0, Ryan Harer 0-1. Saves: Dylan Walaski (NP) 4; Reese Correll (L) 2. Shots-corners: NP 4-3; Liberty 6-2. Records: NP 6-1; Liberty 6-4.

Twin Tiers 3, Ross Corners 0

Ross Corners 0 0 0
Twin Tiers 1 2 3

Twin Tiers goals-assists: Jordan Shaw 1-0, Patrick May 1-0, Peter Gerould 1-2. Saves: Joe Shindyacov (RC) 7, Trevor Geohring (TT) 7. Shots-corners: Ross Corners 11-4, Twin Tiers 14-3. Records: Ross Corners 5-3, Twin Tiers 8-0.

Johnson City 3, Chenango Valley 0

CV 0 0 0
JC 1 2 3

JC goals-assists: Ashley Conolly 2-0, Lucille Bellos 1-0, Maddie Cowan 0-2, Hannagh Secord 0-1. Saves: Ashleigh Weir (CV) 12, Sarah Nuzzlek (JC) . Shots-corners: CV 4-3, JC 18-8. Records: JC 3-3.

Susquehanna Valley 6, Windsor 3

Windsor 1 2 3
Sus Valley 4 2 6

Windsor goals-assists: Danielle Carry 1-0, Shannon Morrissey 1-0, Mara Kohlbach 1-0, Courtney Zaccaro 0-1, Madison Beriman 0-1. Susquehanna Valley goals-assists: Jordyn Williams 2-0, Lindsay Gregory 1-2, Rosemary Zelenyak 1-2, Emily Cortese 1-1, Hailey Brewer 1-0. Saves: Heather Launt (W)12; Kelly Watson (SV) 8. Shots-corners: Windsor 12-3; SV 21-2. Records: SV 2-4-2, (1-4-1).

Union Endicott 2, Ithaca 2

Ithaca 1 0 0 1 2
UE 0 1 0 1 2

Ithaca goals-assists: Elora Becraft 2-0, Emma Denman 0-1. UE goals-assists: Kacie Goham 1-0, Liz Urda 1-0, Rose Cardoni 0-2. Saves: Amy Shmoys (I) 7, Victoria Mattarell (UE) 2. Shots-corners: Ithaca 4-4, UE 10-3. Records: UE 1-4-2.

Oneonta 1, Seton 0

Oneonta 0 1 1
Seton 0 0 0

Oneonta goals-assists: Taryn More 1-0, Taylor Hitchcock 0-1. Saves: Emily Sloman (O) 3, Jessica Walter (SCC) 5. Shots-corners: Oneonta 9-3, SCC 5-1. Records: SCC 4-2.

Elmira Notre Dame 1, Newark Valley 0

NV 0 0 0
E-ND 1 0 1

E-ND goals-assists: Allegra Dawes 1-0. Saves: Sheradin Hiene (E-ND) 3, Molly Grave (NV) 3. Shots-corners: E-ND 10-8, NV 5-2. Records: Elmira Notre Dame 6-3, Newark Valley 6-1-1.

Hancock 3, Afton 1

Afton 1 0 1
Hancock 1 2 3

Afton goals-assists: Ashley Rogalski 1-0. Hancock goals-assists: Kaeli Norton 2-1, Meghan Smith 1-1, Alanna Peetz 0-1. Saves: Victoria Lent (A) 11, Kayla Barringer (H) 9. Shots-corners: Afton 10-7, Hancock 14-11. Records: Hancock 5-3.

Greene 2, Sidney 1

Greene 0 2 2
Sidney 1 0 1

Greene goals-assists: Paige Wilcox 2-0. Sidney goals-assists: Jenna McDonald 1-0. Saves: Shawn Ayers(G) 7, Jolene Krom (S) 6. Shots-corners: Greene 10-2, Sidney 15-5. Records: Sidney 5-2 (3-0).

Marathon 6, Tioga 0

Marathon 4 2 6
Tioga 0 0 0

Marathon goals-assists: Shelby Underwood 3-2, Sienna Morrison 1-0, Cassidy Stone 1-0, Madison Hickey 1-0, Amanda Horton 0-3.Saves: Jenelle Burnham (M) 0, Savannah Floyd 10. Shots-corners: Marathon 22-18, Tioga 0-0. Records: Marathon 7-0, Tioga 1-7.

Newark Valley 2, Moravia 1

Moravia 0 1 0,0 1
Newark Valley 1 0 0,0 2

Moravia goals-assists: Cierra Hingston 1-0. Newark Valley goals-assists: Brook Jordan 1-0, Emily Costley 1-0, Meagan Furgeson 1-0. Saves: Samantha Merical (M) 9, Hayley Pytel (NV) 10. Shots-corners: Moravia 6-10, NV 14-9. Records: NV 4-7, (3-2).

Horseheads 205, Maine Endwell 223

At Willow Creek GC front 9 par 36

HH: Ryan Piersimoni 37, Corey McCann 39, Jake Diamon 42, Josh Diamon 43, Nick Marino 44. M-E: Nathaniel Short 43, Jack O’Brian 44, David Golinsky 44, John Plouffe 46, Nate Cavaluzzi 46. Records: HH 11-2, M-E 10-2.

Windsor 207, Oneonta 239

At Belden Hill GC front 9 par 36

Windsor: Nate Wrighter 36, Joey Roberge 42, Tim Buchek 42, Ryan Rafferty 43, Jonah Bennett 44. Oneonta: Mitchell Couch 38, J.D. Courtney 46, Joe Sherrill 49, Ed Shipman 52, Greg Harlem 54. Records: Windsor 9-3, Oneonta 0-11.

Corning 213, Ithaca 220

At Corning Country Club front 9 par 34

Corning: Tristan Lesso 38, Alex Hepburn 40, Ian Loomis 43, Donovan Austin-Reed 45, Chris Inglebeert 47. Ithaca: Dom Cichitti 41, Collyn Shippos 43, John Pielson 45, Connor Crampton 45, Nick Miller 46. Records: Corning 5-5, Ithaca 3-7.

Elmira 234, Binghamton 242

At Mark Twain G.C., par-36, front

Binghamton: Cody Burnett 42, Gerald Eggleston 46, Luke Scoville 48, John Sweeney 51, Zach Secor 57. Elmira: Elmira Proudfoot 43, J.R. Weed 45, Anthony Considine 46, Khine Punchard 47, Toby Wirth 53. Records: Elmira 1-10; Binghamton 3-10.

Susquehanna Valley 229, Johnson City 231

At Conklin Player’s Club, par 36, front

Susquehanna Valley: DJ Griffiths 38, Guiseppe Giammarino 41, Jordan Wheeler 46, Kory Harder 49, Cody Pritchard 55. JC: James Zhang 41, Josh Potter 46, Ryan Page 47, Colin Corry 48, Tyler Shuba 49. Records: Sus Valley 4-8.

Chenango Forks 182, Seton 214

At Genegantslet, par 35, front

CF: Keenan Conrad 35, Dan Gridley 35, Kyle Norton 36, Justin Lake 36, Zach Norton 40. SCC: Tommy Davis 39, Tyler Krowiak 41, Steven Novitske 43, Kyle Cook 45, Casey Kane 46. Records: CF 9-2.

Note: Keenan Conrad birdied number 5, Dan Gridley birdied numbers 5 and 9, Justin Lake birdied numbers 5 and 9

Norwich 208, CV 220

At Canasawacta CC, par 36, front

Norwich: Corey Johnson 38, Ryan Hagen 39, Casey Marson 40, Ryan Johnson 43, Joe Mioduszewski 48. CV: Ryan Igo 41, Zach Wyatt 42, Jimmy Pecha 43, Charlie Kane 47, Jake Colian 47. Records: Norwich 7-4, CV 10-1.

Sidney 233, Hancock 284

At Sidney CC. par 36, front

Sidney: Andy Burpoe 45, Trenton Stilman 46, Mike Roberts 46, Nick Meno 48, Jon Gorshak 48. Hancock: Zach Simmons 45, David Karcher 56, Mark White 59, Tim Newman 61, Matt Karcher 63. Records: Sidney 3-4.

Harpursville 203, BG 244

At Sundown GC, par 36, front

Harpursville: Matt Johnson 39, Tyler Graham 39, Jon Arnold 41, Caleb Stulir 41, Cody Hawkins 43. BG: Tim Parsons 39, Rob Burnett 44, Gunner Ives 48, Cameron Luca 49, George Lang 64. Records: H-Ville 7-0, BG 3-4.

Note: Caleb Stuler chipped in for birdie on 8. Matt Johnson chipped in for birdie on 4.

Owego 4, Seton Catholic Central 3

At Owego

Singles: Abby Galyon (SCC) def. Kira Thalacker 6-2, 6-0; Maya Haykel (SCC) def. Kate Fisher 7-5, 6-4; Coco Heitmann(O) def. Lauren Crowley 6-2, 6-3; Kayla Houle(O) def. Lauren Miller 6-3, 6-3. Doubles: Samantha Koulikas/Katherine Loughlin (SCC) def. Hailey Bell/Emma Siemer 2-6, 7-6, 6-1; Samantha Slavetskas/Talia Lewis(O) def. Isabella Aswad/McCayla Kenny 6-0, 6-1; Allie McGuane/Mary Laskaris(O) def. Alina Galyon/Amelia Sersen 6-2, 6-3. Records: Owego 10-1, SCC 9-2.

Owego 16, JC 47

At Pheasant Hill Country Club, 2.6 miles

Leading individuals: 1. Garrett Fahey (O), 15:19; 2. Parrish Bridges (O), 15:20; 3. James Felice (O), 15:21; 4. Steven Rando (O), 15:29; 5. Ben Schuttak (JC), 16:00; 6. Brian Simpson (O), 16:08; 7. Luke Abbey (O), 16:40; 8. Collin Pritchard (O), 16:41; 9. Nick Bidwell (JC), 16:53; 10. Caleb Kile (JC), 16:56.

At Windsor 2.1 mile course

Team scores: Norwich 26, Chenango Forks 29, Windsor 38. Leading individuals: 1. Matt Murray (N), 12:00; 2. Dennis Travis (W), 12:01; 3. Robert Jeffrey (N) 12:08; 4. Luke Warpus (CF) 12:51; 5. Nuri Harper (N) 13:03; 6. Dimitri Lobacz (CF) 13:05; 7. Chris Roberts (CF) 13:06; 8. Colton Steinbrecher (W) 13:12; 9. Caleb Larnerd (W) 13:20; 10. Dayne Feehan (W) 13:29.

Horseheads 26, Elmira 29

At Park Station, 3.0 miles

Leading individuals: 1. Cory McCarty (E) 16:57; 2. Shaun Kurcoba (E) 16:58; 3. Hunter Hoffman (H) 17:20; 4. Micah Page (H) 17:31; 5. Derek Johnson (H) 17:36; 6. Matt Braiman (H) 18:00; 7. Brendan Collins (E) 18:11; 8. Justin Earnest (H) 18:15; 9. Seth Kramer (E) 18:16; 10. Cody Hathaway (E) 18:23.

Records: Horseheads 1-1, Elmira 1-1.

Chenango Valley 22, Oneonta 37

At Chenango Valley HS 2.2 mi.

Leading individuals: 1. David Trudeaux (CV) 13:16; 2. Logan Mancuso (O) 13:20; 3. Gannon Connors (CV) 13:32; 4. Ryan Layman (O) 13:41; 5. Ryan Corey (CV) 14:17; 6. Luke Dionne (CV) 14:20; 7. Matt Personius (CV) 14:28; 8. Luke Anderson (O) 14:29; 9. Nick Schuldt (CV) 14:35; 10. Ethan Elliott (CV) 14:41.

Susquehanna Valley 18, Seton inc.

At Cole Park 2.6 mi.

Leading individuals: 1. Alex Whitney (SV) 15:13; 2. Jason Lakin (SV) 16:43; 3. Mitchell Thomas (SV) 16:52; 4. Mack Ottens (SV) 17:00; 5. Sam Breese (SCC) 17:11; 6. Billy Painter (SCC) 18:43; 7. Pat Gosney (SCC) 19:12; 8. Josh Kinney (SV) 19:54; 9. Chris Surace (SV) 20:42.

At Watkins Glen State Park 2.81 mi.

Team scores: Thomas A. Edison 38, Watkins 45, Lansing 71, Tioga 113. Leading individuals: 1. Matthew Gill (WG) 15:34; 2. Josh Langley (WG) 15:59; 3. Brenden Walker (T) 16:36; 4. Nate Jurusik (TAE) 16:54; 5. Danny Zheng (L) 17:13; 6. Kevin Price (L) 17:13; 7. Joe Ducot (TAE) 17:27; 8. Kevin Yusko (TAE) 17:29; 9. Stephen Palmer (TAE) 17:30; 10. John Malone (TAE) 18:25.

Groton meet

Team scores: Trumansburg 36, Newark Valley 42, Groton 62, Marathon 93, Moravia 146. Individual Top 10: 1, Cal Randle (T) 17:57; 2, Tyler Sutherland (T) 17:57.3; 3, Jason Jenks (G) 18:21; 4, Zach Jacobson (NV) 18:27; 5, Sam Stewart (NV) 18:34; 6, Eric Peck (G) 18:38; 7, Craig Basel (NV) 18:40; 8, Dylan Brickner (Mar) 18:56; 9, Kevin Van Delden (T) 19:04; 10, Theo Moore (G) 19:05.

Midstate Athletic Conf.

At Unatego High School, 4,000 meters

Team scores: Harpursville 39, Delhi 69, Edmeston 74, Afton 90, Deposit 116. Incomplete: Downsville, GMU-Morris. Leading individuals: 1. Jack Hillenbrand (H), 14:29; 2. Jacob Tomlins (E), 15:01; 3. Declan Kottmeier (Delhi), 15:03; 4. Joe DeVona (A), 15:12; 5. Shane Harrington (GMU-M), 15:17; 6. Mike Lake (H), 15:20; 7. Aaron Welch (A), 15:32; 8. Josh Gaudette (H), 15:46; 9. Mark King (GMU-M), 16:00; 10. Kyle Hindeman (A), 16:08.

Owego 27, JC 32

At Pheasant Hill Country Club, 2.6 miles

Leading individuals: 1. Erin Gunther (O), 17:07; 2. Morgan Cluck (JC), 17:46; 3. Emily Cluck (JC), 17:47; 4. Maddie Lamuraglia (JC), 18:01; 5. Dierdre Nolis (O), 18:25; 6. Kara Springsteen (O), 18:35; 7. Emily Merrill (O), 19:51; 8. Rachel Hunsinger (O), 19:58; 9. Martha Wolfe (O), 20:20; 10. Caroline Felice (O), 20:35.

At Windsor 2.1 mile course

Team scores: Windsor 26, Chenango Forks 29, Norwich (inc). Leading individuals: 1. Maddie Zietz (W) 13:34; 2. Marlee Shaffer (W) 15:07; 3. Kelsey Brown (CF) 15:15; 4. Emily Niman (CF) 15:24; 5. Martha Clemons (N) 15:29; 6. Mary Raye (CF) 15:46; 7. Mackenzie Sage (W) 16:26; 8. Teagan Perry (W) 16:27; 9. Kelly Saroko (CF) 16:40; 10. Kelly Parmeter (CF) 16:44.

Elmira 21, Horseheads 34

At Park Station, 3.0 miles

Leading individuals: 1. Marianne Cites (H) 21:26; 2. Melinda Wheeler (E) 21:26; 3. Jessica Thatcher (E) 21:27; 4. Imari Johnson (E) 21:28; 5. Jordynn Kurcoba (E) 21:29; 6. Felecia Lalomia (H) 21:44; 7. Briana Leptkowski (E) 21:51; 8. Alexis Dieseroth (H) 21:56; 9. Alene Houghton (H) 22:11; 10. Claire Clemons (H) 22:12.

Records: Elmira 2-0, Horseheads 0-2.

Chenango Valley 26, Oneonta 29

At Chenango Valley HS 2.2 mi.

Leading individuals: 1. Natalie Hawkes (CV) 15:15, 2. Erin Mushtare (O) 15:52; 3. Alissa Garufi (O) 16:12; 4. Brenda Barry (CV) 16:19; 5. Jamie Keown (O) 16:27; 6; Kristen Igo (CV) 16:49; 7. Olivia Trumino (CV) 16:59; 8. Maddie Staiger (CV) 17:29; 9. Liza Deemer (O) 17:46; 10. Nika Ficano (O) 18:01.

Susquehanna Valley inc., Seton inc.

At Cole Park 2.6 mil

Leading individuals: 1. Katie Markstein (SV) 18:27; 2. Nicole Blazicek (SV) 18:31; 3. Jamie Farrell (SV) 18:51; 4. Kellyn Chapman (SV) 26:05; 5. Stephanie Allen (SV) 37:00.

Midstate Athetic Conf.

At Unatego High School, 4,000 meters

Team scores: Delhi 26, Afton 64. Incomplete: Deposit, Edmeston, Harpursville. Leading individuals: 1. Katie Aikens (Delhi), 17:55; 2. Madison Kline (E), 18:14; 3. Daphne Knapp (A), 18:38; 4. Bethany Davis (Delhi), 19:32; 5. Savannah Murray (H), 20:14; 6. Taylor Mostert (Delhi), 20:35; 7. Cassie Smith (Delhi), 20:50; 8. Katherine Erickson (Delhi), 20:53; 9. Katie Curtis (A), 20:54; 10. Libbie Arehart (Delhi), 21:05.

At Watkins Glen State Park 2.81 mi.

Team scores: Thomas A. Edison 24, Watkins Glen 36, Lansing 69, Tioga inc. Leading individuals: 1. Paige Tompkins (TAE) 20:09; 2. Kaitlyn Houghtaling (TAE) 20:28; 3. Samantha Phillips (WG) 20:45; 4. Katie Kubinski (TAE) 21:25; 5. Courtney Waite (WG) 21:48; 6. Laura Barnstead (TAE) 21:59; 7. Hannah Armstrong (WG) 22:32; 8. Corey Flahive (WG) 22:33; 9. Olivia Longhouse (L) 22:38; 10. Rachel Brock (L) 22:38.

At Watkins Glen State Park 2.81 mi.

Team scores: Newark Valley 15; Trumansburg 49; Moravia, Groton, Marathon inc. Leading individuals:

1. Jenna Cupp (NV) 19:57; 2. Allison Cronk (G) 21:33; 3. Sommer Tobey (NV) 22:02; 4. Elizabeth. Jewiss (Ma) 22:18; 5. Allison Reigel (NV) 22:31; 6. Leanne Riegel (NV) 22:31; 7. Sara Hahne (G) 22:36; 8. Katia D’arcy (NV) 22:49; 9. Taylor Cupp (NV) 22:50; 10. Kristen Whittaker (T) 22:56.

M-E 89, Windsor 84

At Windsor

200-yard medley relay: Windsor (Olivia Wilmot, Ana Nikula, Marlee O’Malley, Jayne Gosney), 2:18.97; 200 freestyle: Monica Lyons (M-E), 2:25.39; 200 individual medley: Danielle Gomolka (M-E), 2:37.96; 50 freestyle: Ashley Cable (M-E), 29.03; Diving: Meghann Kilgallon (W), 202.55; 100 butterfly: Gomolka (M-E), 1:12.24; 100 freestyle: Jessica Calderone (M-E), 1:02.91; 500 freestyle: Brianna Mills (W), 6:50.67; 200 free relay: Maine-Endwell (Brianna Balmer, Kayla Marshall, Shannon Springer, Anna Szczepanski), 2:04.55; 100 backstroke: Hannah King (M-E), 1:09.29; 100 breaststroke: Cable (M-E), 1:22.34; 400 freestyle relay: Windsor (Marlee O’Malley, Olivia Wilmot, Miranda Park, Brianna Mills), 4:49.64. Records: Windsor, 0-5.

O-M 62, Whitney Point 27

At Whitney Point

200 medley relay: WP (Emily Curtis, Kayla Gehm, Elise Sedlacek, Abby Pardoe) 2:14.78; 200 freestyle: Emelia Paulisczak (OM) 2:32.18; 200 IM: Maria Rumsey (OM) 2:46.01; 50 freestyle: Taylor Rounds (OM) 28.38; 100 butterfly: Curtis (WP) 1:20.70; 100 freestyle: Rounds (OM) 1:02.00; 500 free: Jordon Little (OM) 6:23.97; 200 freestyle relay: OM (Courtney Neumire, Rounds, Janell Bleiler, Rumsey) 2:04.32; 100 backstroke: Little (OM) 1:15.18; 100 breaststroke: Bleiler (OM) 1:23.34; 400 free relay: OM (Emma Raymond, Lovora Carrigan, Paulisczak, Rounds) 4:47.75.

Dryden 102, Waverly 81

At Dryden

200-yard medley relay: Dryden (Daley, Seymour, Hines, Thomas) 2:05.57; 200 freestyle: Daylen Smith (W) 2:13.74; 200 individual medley: Jainyn Wood (D) 2:27.47; 50 freestyle: Erin Daley (D) 26.56; Diving: Megan Cornelius (D) 183.85; 100 butterfly: Becky Hines (D) 1:09.25; 100 freestyle: Wood (D) 59.33; 500 freestyle: Smith (W) 5:57.90; 200 freestyle relay: Dryden (Thomas, Rauch, Walden, Wood) 1:54.12; 100 backstroke: Erin Daley (D) 1:07.13; 100 breaststroke: Kristen Whitley (W) 1:21.68; 400 freestyle relay: Waverly (Smith, Sisto, Nelson, Goble) 3:58.19. Records: Dryden 2-0, Waverly 0-1.

Union-Endicott 3, Ithaca 0

Game scores: 25-19, 25-15, 25-17. U-E: Aces: Gretchen Gartman 4; Kills: Gartman 13; Assists: Carol Ann Pawlyshyn 16; Blocks: Haines 4, Gartman 3. Ithaca: Aces: Maddie Palmer 2; Kills: Palmer 9; Assists: Jenni Stein 18; Blocks: Tessa Alderman 3; Digs: Palmer 6. JV: U-E 2-0. Records: U-E 2-5, Ithaca 3-4.

JC 3, CV 1

Game scores: 25-23, 25-15, 20-25, 25-18. Chenango Valley: Aces: Melanie Norton 2, Tess Hatton 2; Kills: Monika Roznere 10; Assists: Jamie Broughton 17; Blocks: Roznere 1, Victoria Pipher 1; Digs: Roznere 11. Johnson City: Aces: Alma Dzubur 1; Kills: Kayla Page 7; Assists: Justine Clarke 12; Blocks: Kara Sisenstein 2, Megan Garey 2; Digs: Grace Hopkins 22. JV: CV, 2-0. Records: JC 5-2; CV 3-3.

Windsor 3, Norwich 1

Game scores: 25-8, 25-16, 22-25, 25-17.

Windsor: Aces: Montana Hogan 6; Kills: LeAsia Fryer 6; Assists:Kylie Buckek 17; Blocks: Erika Corbin 2; Digs: Marrisa Tubaugh 8. Norwich: Aces: Katie Callahan 3; Kills: Taylor Cook 3; Assists: Callahan 5; Blocks: Cook 2; Digs: Cat Detumi 3. JV: Windor 2-0. Records: Windsor 4-2, Norwich 0-6.

Horseheads 3, Maine-Endwell 0

Game scores: 25-13, 25-15, 25-10. Horseheads: Aces: Ciara Schoonover, Marlea Nolan 5; Kills: Karly Oliver 8; Assists: Whitney Hauptman 13; Blocks: Logan Wieniolowski 2; Digs: Elizabeth Estep 13. M-E: Aces: Maggie Caroompas, Julie Yacovoni 1; Kills: Yacovoni 4; Assists: Caroompas 5; Blocks: Yacovoni 3; Digs: Kelly McGill 14. JV: Horseheads 2-0. Records: M-E 2-5.

Susquehanna Valley 3, Chenango Forks 2

Game scores: 25-10, 15-25, 25-23, 17-25, 25-19. SV: Aces: Emily Matthews 6; Kills: Mickayla Berard 14; Assists: Gina Correll 7. CF: Aces: Rachel Serva, Samantha Thatcher 5; Kills: Serva 6; Assists: Alicia Sullivan 9; Blocks: Serva 4; Digs: Kylee Warner 4. JV: CF 2-0. Records: CF 0-7.

Owego 3, Oneonta 0

Game scores: 25-23, 25-20, 25-21. Owego: Aces: Paige Shaughnessy 2; Kills: Shaughnessy, Kim Lavender 8; Assists: Lauren Edwards 23; Blocks: Sarah Carpinelli 1; Digs: Abbey Manning 16. Oneonta: Kills: Kelsey Baker 9; Assists: Krissy Wells 18; Blocks: Rachel Griffing 2; Digs: Hayley Dower 9. JV: Owego 2-0. Records: Owego 8-0.

Tioga 3, Newfield 0

Game scores: 25-15, 25-13, 25-14. Tioga: Aces: Malley Bowen 10; Kills: Erika Bailey 8; Assists: Bowen 15; Blocks: Bry Godfrey, Natalie Burns 2; Digs: Bailey 6. Newfield: Kills: Rebecca Wood 6. JV: Tioga 2-0. Records: Tioga 6-2, Newfield 2-7.

Thomas A. Edison 3, Watkins Glen 0

Game scores: 28-26, 25-22, 25-14. TAE: Aces: Michelle Woychak 5; Kills: Kateyln Warren 10; Assists: Molleigh Malanoski 16; Blocks: Warren 2; Digs: Woychak 7. WG: Aces: Kayli Westervelt 4; Kills: Westervelt 6.

Waverly 3, Candor 1

Game scores: 25-20, 25-12, 20-25, 25-17.

Waverly: Aces: Erin Fagan 6; Kills: Fagan 6; Assists: Jordan Raupers 9; Blocks: Fagan 2; Digs: Morgan Salsman 13. Candor: Aces: Erin Berwald 2; Kills: Audrey Shaver 14; Assists: Berwald 9; Digs: Sam Wildenstein 12. JV: Waverly 2-1. Records: Waverly 8-0,Candor 6-2.

Lansing 3, Union Springs 0

Game scores: 25-10, 25-10, 25-12. Lansing: Aces: Kelsey Thomas 6; Kills: Hannah Armstrong 7; Assists: Katherine Babuka 3; Blocks: Babuka 3. US: Aces: Alaina Hickey 2; Kills: Michaela Owens 1; Assists: Lexi Tucker 4; Blocks: Sabrina O’Hare 1; Digs: Delaney Drechsler 1. Records: Lansing 6-1,Union Springs 0-8.

Deposit 3, Unatego 0

Game scores: 25-15, 25-19, 25-22.

Deposit: Aces: Shelby Patterson 3; Kills: Patterson 5; Assists: Patterson 5; Blocks: Kylie Lobdell 1; Digs: Catherine Bush 8. Unatego: Aces: Michaela Reynolds 2; Kills: Megan Faulkner 2; Assists: Leann Mckee 3; Blocks: Reynolds 1. Records: Deposit 6-2,Unatego 0-8.

Afton 3, Walton 1

Afton: Aces: Alisha Hubbard 7; Kills: Bekah Prezorski 7; Assists: Maria Andrews 8; Digs: Hubbard 4. Walton: Aces: Amber Pierce 5; Kills: Ashley Constable 13; Assists: Danielle Reynolds 8; Blocks: Tiara Nichols 1; Digs: Lacey Spiedell 2. Records: Afton 1-7,Walton 1-7.

Harpursville 3, Bainbridge-Guilford 0

Game scores: 25-13; 25-9; 25-13. Harpursville: Aces: Melissa McLaughlin 7; Kills: Maddison VanEtten 6; Assists: Erin Avery 27; Blocks: Stephanie Knapp 2; Digs: Erin Avery 1. B-G: Aces: Morgan Bullis 1; Kills: Alissa Rivera 1; Assists: Bullis 1; Blocks: Bullis 1; Digs: Rivera 1. Records: H-Ville 6-2.

Sidney 3, Oxford 0

Game scores: 25-12, 25-21, 25-22. Sidney: Aces: Tori Seymour 9; Kills: Taylor Krom 10; Assists: Paige Redmond 21; Digs: Redmond 3. Oxford: Aces: Morgann Westcott 4; Kills: Octavia Bishop 3; Digs: Octavia Bishop 20. Records: Sidney 7-1, Oxford 5-3.

Today’s Games

FIELD HOCKEY

Section 4 Conference

Maine-Endwell at Windsor, 4:15

Greene at Whitney Point, 4:15

GOLF

STAC

Corning at Union-Endicott, 4

Owego at Johnson City, 4

Chenango Forks at Norwich, 3:45

Greene at Hancock, 2:30

BOYS SOCCER

STAC

Elmira at Horseheads, 4:30

Susquehanna Valley at Norwich, 4:30

Chenango Forks at Johnson City, 4:30

Owego at Oneonta, 4:30

Seton Catholic Central at Chenango Valley, 4:30

Corning at Binghamton, 6

Maine-Endwell at Ithaca, 7

MAC

Oxford at Delhi, 4:30

Unadilla Valley at Afton, 4:30

Sidney at Greene, 5

IAC

Tioga at Waverly, 4:30

GIRLS SOCCER

IAC

Groton at Union Springs, 4:30

Dryden at Trumansburg, 4:30

Lansing at Whitney Point, 4:30

Southern Cayuga at Marathon, 4:30

Candor at Spencer-Van Etten, 4:30

Newark Valley at Newfield, 4:30

Waverly at Tioga, 4:30

Watkins Glen at Odessa-Montour, 7

SWIMMING

STAC

Greene at Johnson City, 5:30

TENNIS

STAC

Corning at Binghamton, 4

Seton Catholic Central at Chenango Valley, 4

Norwich at Chenango Forks, 4

Horseheads at Elmira, 4

Union-Endicott at Ithaca, 4:30

BOYS VOLLEYBALL

Nonleague

Horseheads at Baldwinsville, 5

GIRLS VOLLEYBALL

MAC

Afton at Unatego, 7:15

FOOTBALL

Friday’s Games

Candor at Tioga, 7

Norwich at Oneonta, 7

Ithaca at Binghamton, 7

Greene at Sidney, 7

Waverly at Lansing, 7

Dryden at Watkins Glen, 7

Moravia at Spencer-Van Etten, 7

Elmira Notre Dame at Odessa-Montour, 7

Oxford at Unatego, 7

Susquehanna Valley at Owego, 7

Deposit-Hancock at Bainbridge-Guilford, 7

Union Springs at Marcus Whitman, 7

Saturday’s Games

Whitney Point at Newark Valley, 1:30

Elmira at Maine-Endwell, 1:30

Chenango Forks at Chenango Valley, 1:30

Delhi at Walton, 1:30

Windsor at Horseheads, 1:30

Corning at Johnson City, 1:30

Harpursville at Unadilla Valley, 1:30

Vestal at Union-Endicott, 7

Groton at Seton CC, 7

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2012/tuesdays-high-school-results-and-wednesdays-schedule-8
Tuesday's high school results and Wednesday's schedule
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.