Tuesday's Metro high school sports results, Wednesday's schedules

Tuesday's Metro high school sports results, Wednesday's schedules

News

Tuesday's Metro high school sports results, Wednesday's schedules

By

Collegiate 3 (Hannah Osbourne 2, Carrie Anderson), North Oldham 0.

Eastern 4 (Jordan Scott 2, Kim Campbell, Suzi Passifume), St. Francis 1 (Caroline Johnson).

KCD 4 (Sarah Grissom 2, Jessica Harvey, Bailey Gill), Male 0.

Mercy 1 (Kathryn Schneidtmiller), Presentation 0.

Wednesday’s games – Butler at Atherton, 4:15; Seneca at South Oldham, 6.

WEEK EIGHT

Thursday’s games

METRO

Southern at Butler, 7:30

Fairdale at Doss, 7:30

Ballard at Eastern, 7:30

PRP at Seneca, 7:30

DeSales at Shawnee, 7:30

Moore at Valley, 7:30

Friday’s games

METRO

Bullitt East at Bullitt Central, 7:30

Elizabethtown at Central, 7:30

Western at Central Hardin, 7:30

Bardstown at Christian Acad., 7:30

Oldham Co. at Fern Creek, 7:30

North Hardin at Iroquois, 7:30

Jeffersontown at John Hardin, 7:30

Holy Cross at KCD, 7:30

St. Xavier at Male, 7:30

Trinity at Manual, 7:30

Collins at North Oldham, 7:30

North Bullitt at Shelby Co., 7:30

Cooper at South Oldham, 7:30

Spencer Co. at Waggener, 7:30

KCD 1 (Walker Goodbub), Manual 0.

Male 2 (Tyler Beckman, Campbell Morris), Eastern 0.

Seneca 1 (Brian Lima), Waggener 0.

Trinity 4 (Alec Kleiner, Jake Murr, Ryan Payne, Kobie Qualah), Bullitt East 0.

Whitefield Acad. 2 (Andy Klaassen, Oakley Higgins), St. Francis 0.

Wednesday’s games – East Jessamine at Ballard, 7; Moore at Doss, 5:30; Waggener at Holy Cross, 7; Atherton at Manual, 7; Spencer County at North Oldham, 7:30; Fairdale at Shelby County, 7; Oldham County at St. Xavier, 6:30; PRP at Southern, 5:30.

Girls’ soccer

Butler 3 (Kayla Coleman 2, Rya Smelosky), Southern 0.

Christian Academy 2 (Kendall Moore, Kenzie Dannelly), Nelson County 0.

Holy Cross 2 (Sydney Morabito), Presentation 0.

Jeffersontown 1 (Cristy Caudon), Whitefield Academy 0, OT.

Mercy 4 (Kayla Richardson 2, Courtney Anderson 2), Ballard 0.

Wednesday’s games – Bullitt Central at Collins, 7:30; Presentation at Fern Creek, 5:30; Waggener at Holy Cross, 5; Butler at Jeffersontown, 5:30; Collegiate at KCD, 5:30; Oldham County at Male, 7; Assumption at Mercy, 5:30; Manual at North Oldham, 7:30; South Oldham at Paul Dunbar, 8; Central at PRP, 5:30; Ballard at Seneca, 7; Central Hardin at Spencer County, 7:30.

Volleyball

Assumption d. Mercy 21-25, 25-17, 25-21, 25-22.

Butler d. Fairdale 25-8, 25-13.

Male d. North Oldham 22-25, 20-25, 25-22, 30-28, 15-10.

Sacred Heart d. Holy Cross 25-8, 28-26, 25-20.

Whitefield Academy d. North Bullitt 25-20, 25-9, 25-17.

Wednesday’s games – Notre Dame at Assumption, 7:30; North Hardin at Atherton, 7; Valley at Brown, 6:30; Doss at Bullitt East, 7; Thomas Nelson at Collins, 7; Tates Creek at Holy Cross, 7; Butler at No. Oldham, 7; No. Bullitt at Presentation, 7; Eminence at Southern, 6:30.

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2012/tuesdays-metro-high-school-sports-results-wednesdays-schedules-3
Tuesday's Metro high school sports results, Wednesday's schedules
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.