Valders' Evans wins Lux-Casco Invite

Valders' Evans wins Lux-Casco Invite

News

Valders' Evans wins Lux-Casco Invite

By

Michael Evans of the Valders boys cross country team finished first at the Luxemburg-Casco Invite on Friday with a time of 16:19.

The Vikings boys and girls each finished first as a team among the small schools with the boys totaling 42 points while the girls (107) were paced by Michael’s sister Beth Evans (fifth, 16:04).

Other area teams to compete were Two Rivers (boys sixth, girls second), Roncalli (fifth, ninth), Reedsville (12th, incomplete) and Mishicot which didn’t qualify as a team for either side.

The Raiders were led by Sam Bianchi (eighth, 17:28) and Carly Terp who finished second overall with a time of 15:37. Ben Wichlacz paced the Jets boys (17th, 17:49) while Meghan Jacoby (36th, 17:36) did likewise for the girls.

The Indians meanwhile saw John Egdorf come in 38th (18:35) and Melissa LeCaptain 30th (17:21) while Reedsville was led by Alex Drevs (31st, 18:25) and Rachel Reichert (51st, 18:11).

Boys

Team results: 1. Valders 42, 2. Oconto Falls 54, 3. Luxemburg-Casco 112, 4. Chilton 118, 5. Roncalli 129, 6. Two Rivers 137, 7. Denmark 169, 8. Brillion 238, 9. Sevastopol 268, 10. Southern Door 307, 11. Gibraltar 308, 12. Reedsville 378, 13. NEW Lutheran 434, 14. Kewaunee 441, 15. Oconto 486

Valders — 1. Michael Evans 16:19, 4. Joey Kinscher 17:05, 10. Tom Meidl 17:32, 14. Joey Krizek 17:41, 20. Thomas Schwoerer 17:55

Two Rivers — 8. Sam Bianchi 17:28, 25. Nick Geiger 18:02, 28. Nathan Grall 18:07, 35. Caden Bennin 18:40, 52. Ian Guyette 18:49

Roncalli — 17. Ben Wichlacz 17:49, 23. Tyler Heyduk 18:01, 30. Sam Schneider 18:18, 33. Tomerot Lambert 18:28, 36. Cullen Hilliker 18:31

Reedsville — 31. Alex Drevs 18:25, 86. Colby Kasten 20:19, 87. Mitchell Schwahn, 94. Joel Luedtke 20:56, 107. Rhodey Sorenson 21:42

Mishicot — 38. John Egdorf 18:35, 115. Jordan Sisel 22:31

Girls

Team results: 1. Chilton 52, 2. Two Rivers 55, 3. Luxemburg-Casco 71, 4. Valders 107, 5. Denmark 165, 6. Southern Door 179, 7. Brillion 206, 8. Gibraltar 226, 9. Roncalli 242, 10. Oconto Falls 269, 11. Sevastopol 291, 12. Marinette 404, 13. Oconto 438, 14. Kewaunee 450, 15. NEW Lutheran 464

Valders — 5. Beth Evans 16:04, 18. Jacqui Wenzel 16:48, 24. Morgan Kelly 17:10, 28. Corina Sieber 17:13, 33. Angie Brandl 17:34

Two Rivers — 2. Carly Terp 15:37, 11. Kayla Jansky 16:27, 12. Kristy Terp 16:29, 13. Allie Wachowski 16:30, 17. Kylie Jansky 16:47

Roncalli — 36. Meghan Jacoby 17:36, 44. Hailey Hofmann 17:48, 53. Allie Zahn 18:19, 59. Paige Ruh 18:28, 64. Andrea Lohr

Reedsville — 51. Rachel Reichert 18:11, 84. Chloe Eckstein 19:19, 90. Rachel Mangin 19:46, 97. Edith Hughes 20:13

Mishicot — 30. Melissa LeCaptain 17:21, 86. Kelsey Murzyn 19:26, 94. Lisa Parlato 19:57, 120. Christina DeVries 27:57

Late Thursday FRCC East Div. Meet

The Manitowoc Lincoln boys cross country team took part in the meet held at Sheboygan North, with Mike Thompson pacing the Ships in 18th place with a time of 18:07.

Lincoln wouldn’t qualify as a team, behind host North’s 42 points.

Finishing behind Thompson were teammates Austin Keehan (35th, 19:39.18), Amari Bauer (37th, 19:55.12) and Andrew Ziolowski (38th, 20:35.61).

Latest

More USA TODAY High School Sports