Varsity scores and schedule

Varsity scores and schedule

News

Varsity scores and schedule

By

Wednesday’s results

Boys soccer

Bronxville 5, Eastchester 1

Pelham 1, Edgemont 0

Scarsdale B 4, Yonkers Montessori 2

Albertus Magnus 3, Tappan Zee 2, OT

Yonkers 6, Roosevelt 1

Hackley 4, Fieldston 0

Solomon Schechter 3, Tuckahoe 3, OT

Hastings 4, Ardsley 0

Field Hockey

Nyack 3, Clarkstown North 2

Ossining 5, Harrison 3

Carmel 2, Mahopac 1

Fox Lane 1, Horace Greeley 1

Girls soccer

Sacred Heart 3, Blessed Sacrament 2

Haldane 3, Hen Hud 1 (OT)

Ossining 5, Westlake 0

Blind Brook 5, Dobbs Ferry 4

Briarcliff 4, Pleasantville 1

Valhalla 2, Portchester 1

Wooster 2, Harvey 1

Harrison 1, Rye 1 (OT)

Horace Greeley 2, Byram Hills 2 (OT)

Tennis

Scarsdale 5, White Plains 0

Briarcliff 5, Pleasantville 0

Ursuline 5, Tuckahoe 0

Bronxville 5, Irvington 0

Westlake 4, Mount Vernon 1

Tappan Zee 5, Nanuet 2

Rye at Mamaroneck, 4:30 p.m.

Tuckahoe at Valhalla, 4:30 p.m.

Hackley at Fieldston Relays, 4:30 p.m.

Conference I quarterfinals

Hen Hud 4, Beacon 1

Conference -III first round playoffs

Byram Hills 3, Rye Neck 2

Volleyball

Gorton 3, Lincoln 1

Pelham 3, Ardsley 0

Pearl River 3, Irvington 0

New Rochelle 3, Mamaroneck 0

Sleepy Hollow 3, Dobbs Ferry 1

Edgemont 3, Hastings 2

Ursuline 3, Eastchester 0

Byram Hills 3, Ossining 1

Putnam Valley 3, North Salem 0

Tappan Zee 3, Nyack 0

Somers 3, Putnam Valley 2

Suffern 3, Clarkstown North 0

Woodlands 3, Yonkers Montessori 0

Clarkstown South 3, North Rockland 0

Today’s events

Field hockey

Greenwich Academy at Hackley, 4 p.m.

Holy Child at Convent of the Sacred Heart, 4 p.m.

Masters at Rye Country Day, 4 p.m.

Clarkstown South at Suffern, 4 p.m.

North Rockland at Nyack, 4 p.m.

Pearl River at Nanuet, 4 p.m.

Hastings at White Plains, 4:15 p.m.

Irvington and Ursuline, 4:15 p.m.

Bronxville at Pelham, 4:30 p.m.

Sleepy Hollow at Edgemont, 4:45 p.m.

Scarsdale at Mamaroneck, 5 p.m.

Boys soccer

Woodlands at Solomon Schechter, 4:30 p.m,.

Lourdes at Panas, 4:30 p.m.

Putnam Valley at Pawling, 4:30 p.m.

Fox Lane at Pleasantville, 4:30 p.m.

Carmel at Ketcham, 4:30 p.m.

Brewster at Mahopac, 4:30 p.m.

Byram Hills at Horace Greeley, 4:30 p.m.

North Salem at John Jay, 4:30 p.m.

Lakeland at Kennedy, 4:30 p.m.

Somers at John Jay-East Fishkill, 4:30 p.m.

Westlake at Croton-Harmon, 4:30 p.m.

Keio at Hamilton, 4:30 p.m.

Peekskill at Arlington B, 4:30 p.m.

Beacon at Yorktown, 4:30 p.m.

Gorton at Hen Hud, 6 p.m.

Briarcliff at Harrison, 6:30 p.m.

Girls soccer

Clarkstown South at Suffern, 4 p.m.

Tappan Zee at Nyack, 4 p.m.

Pearl River at Albertus Magnus, 4 p.m.

Clarkstown North at East Ramapo, 4 p.m.

Holy Child at Columbia, 4:15 p.m.

Hastings at Sleep Hollow, 4:30 p.m.

New Rochelle at Ursuline, 4:30 p.m.

Scarsdale B at Tuckahoe, 4:30 p.m.

Mount Vernon at White Plains, 4:30 p.m.

Solomon Schechter at Woodlands, 4:30 p.m.

Lincoln at Riverside, 4:30 p.m.

Beacon at Lakeland, 4:30 p.m.

Yonkers at Yonkers Montessori, 4:30 p.m.

Walter Panas at Briarcliff, 4:30 p.m.

Saunders at Gorton, 4:30 p.m.

Pelham at Edgemont, 4:30 p.m.

Bronxville at Eastchester, 4:30 p.m.

Blind Brook at Valhalla, 6:30 p.m.

Swimming

Nyack vs. Clarkstown at Felix Festa Middle School, 4:15 p.m.

Suffern at Monroe Woodbury, 4:15 p.m.

Scarsdale vs. Sleepy Hollow/Edgemont/Irvington at Marymount College, 4:30 p.m.

Ursuline at White Plains, 4:30 p.m.

Eastchester vs. Mamaroneck at Hommocks, 4:30 p.m.

Putnam Valley vs. Brwester at Green Chimney, 4:30 p.m.

John Jay vs. Lakeland/Panas at Copper Beach Middle School, 4:30 p.m.

Peekskill vs. Kennedy at Westchester Community College, 4:30 p.m.

Fox Lane vs. Briarcliff/Pleasantville/Valhalla/Westlake, 5:45 p.m.

Tennis

Pelham at Harrison, 4:30 p.m.

Volleyball

Somers at Lakeland, 4:15 p.m.

Arlington at Hen Hud, 4:15 p.m.

Panas at John Jay, 4:15 p.m.

Peekskill at Kennedy, 4:15 p.m.

Carmel at Brewster, 4:15 p.m.

Mahopac at Yorktown, 4:15 p.m.

Ardsley at New Rochelle, 4:15 p.m.

Croton-Harmon at Harrison, 4:30 p.m.

Nightingale Bamford School at Holy Child, 4:30 p.m.

Ossining at Byram Hills, 4:30 p.m.

Blind Brook at Rye, 4:30 p.m.

Horace Greeley at Westlake, 4:30 p.m.

Briarcliff at Port Chester, 4:30 p.m.

Valhalla at Pleasantville, 4:30 p.m.

Fox Lane at Rye Neck, 4:30 p.m.

Solomon Schechter at Palisade Prep, 4:45 p.m.

Pawling at North Salem, 5:45 p.m.

Friday’s events

Boys soccer

Clarkstown North at Clarkstown South, 4 p.m.

Suffern at North Rockland, 4 p.m.

Nyack at Albertus Magnus, 4:15 p.m.

Spring Valley at Ramapo, 4:15 p.m.

Hastings at Sleepy Hollow, 4:30 p.m.

Eastchester at Pelham, 4:30 p.m.

Hackley at Riverdale Country, 4:30 p.m.

New Rochelle at White Plains, 4:30 p.m.

Dobbs Ferry at Ardsley, 4:30 p.m.

Edgemont at Bronxville, 4:30 p.m.

Yonkers at Gorton, 4:30 p.m.

Tappan Zee at Harrison, 4:30 p.m.

Lincoln at Riverside, 4:30 p.m.

Saunders at Roosevelt, 4:30 p.m.

Mount Vernon at Mamaroneck, 5 p.m.

Port Chester at Rye, 7 p.m.

Blind Brook at Valhalla, 8 p.m.

Portledge Tournament, TBD

Field Hockey

Rye Neck at Briarcliff, 4:15 p.m.

Ossining at Fox Lane, 4:15 p.m.

Croton-Harmon at Valhalla, 4:15 p.m.

Putnam Valley at Somers, 4:30 p.m.

Ketcham at Lakeland, 4:30 p.m.

Carmel at Yorktown, 4:30 p.m.

Arlington at North Salem, 4:30 p.m.

Mahopac at John Jay Cross River, 4:30 p.m.

John Jay East Fiskill at Brewster, 4:30 p.m.

Kennedy at Panas, 4:30 p.m.

Rye at Horace Greeley, 4:30 p.m.

Sleepy Hollow at Pelham, 7 p.m.

Football

Greeley at Harrison, 7 p.m.

Arlington at White Plains, 7 p.m.

Byram Hills at Brewster, 7 p.m.

Mahopac at Clarkstown South, 7 p.m.

Panas at Somers, 7 p.m.

North Rockland vs. Ramapo, at Torne Valley, 7 p.m.

Poughkeepsie at Ossining, 7 p.m.

Scarsdale at Carmel, 7 p.m.

Rye at Tappan Zee, 7 p.m.

Yorktown at Nyack, 7:30 p.m.

Girls soccer

Nanuet at Clarkstown North, 4 p.m.

Riverdale Country at Hackley, 4:30 p.m.

Ossining at Croton-Harmon, 4:30 p.m.

Mahopac at Arlington, 4:30 p.m.

Monroe Woodbury at Arlington B, 4:30 p.m.

Kennedy at Brewster, 4:30 p.m.

Fox Lane at Byram Hills, 4:30 p.m.

Lourdes at John Jay-East Fishkill, 4:30 p.m.

Lakeland at Hen Hud, 4:30 p.m.

Somers at John Jay, 4:30 p.m.

Carmel at Ketcham, 4:30 p.m.

Port Chester at Rye Neck, 4:30 p.m.

Beacon at Poughkeepsie, 4:30 p.m.

Peekskill at Putnam Valley, 4:30 p.m.

Pleasantville at Westlake, 4:30 p.m.

Mamaroneck at Scarsdale, 4:30 p.m.

Horace Greeley at Rye, 5 p.m.

Our Lady of Mercy at Good Counsel Academy, 7 p.m.

Swimming

Rye vs. Harrison at LM Klein Middle School, 4:30 p.m.

Ossining vs. Horace Greeley at Purchase College, 4:30 p.m.

Byram Hills vs. Croton-Harmon/Hen Hud at Yorktown, 4:30 p.m.

New Rochelle vs. Bronxville at Sarah Lawrence College, 4:30 p.m.

Pelham vs. Ardsley/Hastings at Ardsley Middle School, 4:30 p.m.

Tennis

Blind Brook at Mamaroneck, 4:15 p.m.

Riverdale Country at Hackley, 4:30 p.m.

Volleyball

Pearl River at Tappan Zee, 4 p.m.

Riverside at Roosevelt, 4 p.m.

Hen Hud at Suffern, 4 p.m.

East Ramapo at Clarkstown South, 4 p.m.

North Rockland at Clarkstown North, 4 p.m.

Saunders at Lincoln, 4 p.m.

Mount Vernon at White Plains, 4:15 p.m.

Nyack at Nanuet, 4:15 p.m.

Eastchester at Pelham, 4:15 p.m.

Yonkers at Ardsley, 4:15 p.m.

Hastings at Dobbs Ferry, 4:15 p.m.

Irvington at Edgemont, 4:15 p.m.

Scarsdale at Mamaroneck, 4:15 p.m.

Lakeland at Poughkeepsie, 4:30 p.m.

Ossining at Yorktown, 4:30 p.m.

North Salem at Beacon, 4:30 p.m.

Port Chester at Keio, 4:30 p.m.

Haldane at John Jay, 6 p.m.

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2012/varsity-scores-and-schedule-332
Varsity scores and schedule
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.