Varsity scores and schedule

Varsity scores and schedule

News

Varsity scores and schedule

By

Sunday’s results Football Holy Cross 16, Stepinac 14

Girls soccer

Broncofest Tournament

Bronxville 2, Westlake 0

Today’s schedule

Field hockey

Clarkstown South at Pelham, 4:15 p.m.

Ursuline at White Plains, 4:15 p.m.

Edgemont at Valhalla, 4:30 p.m.

Bronxville at Irvington, 4:30 p.m.

Byram Hills at Pearl River, 4:30 p.m.

Mamaroneck at Scarsdale, 4:30 p.m.

Boys soccer

Harvey at King School, 4:15 p.m.

Valhalla at Briarcliff, 4:30 p.m.

Rye Country Day at Horace Mann, 4:30 p.m.

Carmel at Brewster, 4:30 p.m.

Eastchester at Blind Brook, 4:30 p.m.

John Jay at Mahopac, 4:30 p.m.

Tuckahoe at Yonkers Montessori, 4:30 p.m.

Harrison at Fox Lane, 4:30 p.m.

Westlake at Hastings, 4:30 p.m.

North Salem at Somers, 4:30 p.m.

Pelham at Pearl River, 4:30 p.m.

Hen Hud at Putnam Valley, 4:30 p.m.

Croton-Harmon at Pleasantville, 4:30 p.m.

Peekskill at Port Chester, 4:30 p.m.

Kennedy at Lourdes, 4:30 p.m.

Yorktown at Panas, 4:30 p.m.

Hamilton at Rye, 5:30 p.m.

Girls soccer

Clarkstown South at Clarkstown North, 4 p.m.

Nanuet at Albertus Magnus, 4 p.m.

Pearl River at Tappan Zee, 4 p.m.

Suffern at North Rockland, 4 p.m.

Good Counsel Academy at Spellman, 4 p.m.

Hastings at Yonkers Montessori, 4:15 p.m.

Green Farms Academy at Holy Child, 4:30 p.m.

Rye Country Day at Portledge, 4:30 p.m.

Eastchester at Irvington, 4:30 p.m.

Port Chester at Mount Vernon, 4:30 p.m.

Putnam Valley at Lakeland, 4:30 p.m.

Edgemont at Ardsley, 4:30 p.m.

Briarcliff at Westlake, 4:30 p.m.

Beacon at Yorktown, 4:30 p.m.

Ursuline at Scarsdale, 4:30 p.m.

Yonkers at Scarsdale B, 4:30 p.m.

Bronxville at Sleepy Hollow, 4:30 p.m.

Riverside at Tuckahoe, 4:30 p.m.

Dobbs Ferry at Pelham, 4:30 p.m.

Woodlands at Saunders, 4:30 p.m.

Swimming

Lakeland/Panas at Yorktown, 4:30 p.m.

John Jay at Peekskill, 4:30 p.m.

Tennis

Nyack at Nanuet, 4 p.m.

Albertus Magnus at Pearl River, 4 p.m.

Clarkstown South at East Ramapo, 4 p.m.

Clarkstown North at North Rockland, 4 p.m.

Rye Neck at Briarcliff, 4:15 p.m.

Scarsdale B. at Ursuline, 4:15 p.m.

Pelham at New Rochelle, 4:15 p.m.

Mamaroneck at Edgemont, 4:15 p.m.

Mount Vernon at White Plains, 4:15 p.m.

Harrison at Keio, 4:15 p.m.

Hen Hud at North Salem, 4:15 p.m.

John Jay at Mahopac, 4:15 p.m.

Brewster at Lourdes, 4:15 p.m.

Blind Brook at Fox Lane, 4:15 p.m.

Bronxville at Scarsdale, 4:15 p.m.

Carmel at Ketcham, 4:15 p.m.

Eastchester at Ardsley, 4:15 p.m.

Yorktown vs. Somers at Reis Park, 4:15 p.m.

Woodlands at Irvington, 4:15 p.m.

Hastings vs. Tuckahoe at Leewood Tennis Courts, 4:15 p.m.

Volleyball

Suffern at Clarkstown North, 4 p.m.

Poughkeepsie at Peekskill, 4:15 p.m.

Lakeland at Putnam Valley, 4:15 p.m.

Kennedy at Lourdes, 4:15 p.m.

Holy Child at Convent of the Sacred Heart, 4:15 p.m.

Yorktown at Panas, 4:15 p.m.

Ketcham at Brewster, 4:15 p.m.

New York Military Academy at Harvey, 4:30 p.m.

Valhalla at Blind Brook, 4:30 p.m.

Keio at Port Chester, 4:30 p.m.

Hamilton at Rye, 4:30 p.m.

Byram Hills at Rye Neck, 4:30 p.m.

Westlake at Croton-Harmon, 4:30 p.m.

North Rockland at Hen Hud, 4:30 p.m.

Ossining at Horace Greeley, 4:30 p.m.

Fox Lane at Harrison, 4:30 p.m.

Sleepy Hollow at Nanuet, 4:45 p.m.

Carmel at North Salem, 5:45 p.m.

Mahopac at Haldane, 6 p.m.

Tuesday’s schedule

Cross country

Ramapo at Albertus Magnus, 4:15 p.m.

Clarkstown South at Pearl River, 4:15 p.m.

Clarkstown North at Suffern, 4:15 p.m.

Fox Lane at Rye, 4:30 p.m.

Ossining at Harrison, 4:30 p.m.

Rye Neck at Croton-Harmon, 4:30 p.m.

Alexander Hamilton at Briarcliff, 4:30 p.m.

Childrens Village at Sleep Hollow, 4:30 p.m.

Ardsley at Irvington, 4:30 p.m.

Bronxville at Woodlands, 4:30 p.m.

Edgemont vs. Mamaroneck at Van Cortlandt Park, 4:30 p.m.

Eastchester at Pelham, 4:30 p.m.

Yonkers vs. Roosevelt at Van Cortlandt Park, 4:30 p.m.

Gorton vs. Saunders at Van Cortlandt Park, 4:30 p.m.

Lincoln at Riverside, 4:30 p.m.

Field hockey

Nanuet at Clarkstown North, 4 p.m.

Fox Lane at Harrison, 4:15 p.m.

Pleasantville at Croton-Harmon, 4:15 p.m.

Briarcliff at Valhalla, 4:15 p.m.

Hamden Hall at Rye Country Day, 4:15 p.m.

North Salem at Lakeland, 4:30 p.m.

Lourdes at Panas, 4:30 p.m.

Putnam Valley at Brewster, 4:30 p.m.

Ketcham at John Jay Cross River, 4:30 p.m.

John Jay East Fishkill at Yorktown, 4:30 p.m.

Mahopac at Carmel, 4:30 p.m.

Holy Child at Riverdale School, 4:30 p.m.

Hen Hud at Pawling, 4:30 p.m.

Horace Greeley at Rye, 5 p.m.

Boys soccer

Clarkstown South at Ramapo, 4 p.m.

Clarkstown North at Suffern, 4 p.m.

Nanuet at Albertus Magnus, 4 p.m.

Spring Valley at North Rockland, 4:15 p.m.

Nyack at Tappan Zee, 4:15 p.m.

Roosevelt at Riverside, 4:30 p.m.

Yonkers Montessori at Woodlands, 4:30 p.m.

Scarsdale at Mount Vernon, 4:30 p.m.

Gorton at Lincoln, 4:30 p.m.

Pelham at Bronxville, 4:30 p.m.

Eastchester at Edgemont, 4:30 p.m.

Irvington at Dobbs Ferry, 4:30 p.m.

Sleepy Hollow at Ardsley, 4:45 p.m.

White Plains at Mamaroneck, 5 p.m.

Girls soccer

Maria Regina at Ursuline, 4:15 p.m.

Arlington at Ketcham, 4:30 p.m.

Ossining at Pleasantville, 4:30 p.m.

Lakeland at Peekskill, 4:30 p.m.

John Jay at North Salem, 4:30 p.m.

Carmel at Lourdes, 4:30 p.m.

Rye Neck at Valhalla, 4:30 p.m.

Keio at Blind Brook, 4:30 p.m.

Somers at Brewster, 4:30 p.m.

Rye at Byram Hills, 4:30 p.m.

Harrison at Fox Lane, 4:30 p.m.

Poughkeepsie at Haldane, 4:30 p.m.

Beacon at Hen Hud, 4:30 p.m.

Walter Panas at Kennedy, 4:30 p.m.

Mahopac at John Jay-East Fishkill, 4:30 p.m.

Edgemont at Mamaroneck, 7 p.m.

Swimming

North Rockland vs. Nyack at Rockland Community College, 4:15 p.m.

Clarkstown at Suffern, 4:15 p.m.

Ardsley/Hastings at New Rochelle, 4:30 p.m.

Pelham vs. Eastchester at Sarah Lawrence College, 4:30 p.m.

Scarsdale vs. Mamaroneck at Hommocks Middle School, 4:30 p.m.

Sleepy Hollow/Edgemont/Irvington vs. Ursuline at College of New Rochelle, 4:45 p.m.

Tennis

Westlake at Ossining, 4:15 p.m.

Croton-Harmon at Valhalla, 4:15 p.m.

Briarcliff at Keio, 4:15 p.m.

Byram Hills at Rye, 4:15 p.m.

Kennedy at Lakeland, 4:15 p.m.

Harrison at Horace Greeley, 4:15 p.m.

Haldane at Beacon, 4:15 p.m.

Fox Lane at Rye Neck, 4:15 p.m.

Peekskill at Pawling, 4:15 p.m.

Panas at Poughkeepsie, 4:15 p.m.

Volleyball

Suffern at East Ramapo, 4 p.m.

Clarkstown North at Clarkstown South, 4 p.m.

Lincoln at Roosevelt, 4 p.m.

Gorton at Riverside, 4 p.m.

New Rochelle at Mount Vernon, 4:15 p.m.

Pleasantville at Maria Regina, 4:15 p.m.

Eastchester at Ardsley, 4:15 p.m.

Dobbs Ferry at Edgemont, 4:15 p.m.

Woodlands at Tuckahoe, 4:15 p.m.

Mamaroneck at White Plains, 4:15 p.m.

Ursuline at Yonkers, 4:15 p.m.

Nyack at Pearl River, 4:15 p.m.

Sleepy Hollow at Irvington, 4:45 p.m.

TENNIS

Walter Panas 5, Mahopac 2

at Panas, Saturday

Singles — Celine Fucci (Pn) d. Andriana Aivazians, 6-4, 6-1; Olivia Delau (Pn) d. Jessica Reale, 6-2, 6-0; Teresa Mastraccio (Pn) d. Kaitlyn Rooney, 6-2, 6-2.

Doubles — Amanda Brown-Sarah Caplan (Pn) d. Connie Morizio-Zuzia Slusarczyk, 6-2, 6-3; Cathy Faniow-Kate Salkowitz (Pn) d. Julie Fabiano-Olivia Raiola, 6-4, 4-6, 10-8; Hallie Edwards-Brittany Regula (M) d. Shreya Jumar-Ally Parpounas, 6-1, 6-3; Meghan Purr-Niki Ruh (M) d. Paula Khait-Bridgette Olumhense, 7-6, 6-3.

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2012/varsity-scores-and-schedule-342
Varsity scores and schedule
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.