Varsity scores and schedule

Varsity scores and schedule

News

Varsity scores and schedule

By

Saturday’s results

Field hockey

Pearl River 4, Clarkstown South 2

Somers 3, North Salem 0

Suffern 3, Clarkstown North 0

Lakeland 6, Ketcham 0

Hackley 4, Horace Mann 3

Briarcliff tournament

Consolation: Valhalla 3, Briarcliff 2

Final: Pelham 4, Pleasantville 0

Boys soccer

Beacon 3, Kennedy 1

Irvington 1, New Rochelle 0

North Rockland 1, Suffern 0

Mahopac 2, Ketcham 1

Horace Mann 2, Hackley 1

Yorktown 1, Lourdes 0

Cheshire Academy 1, Rye Country Day 1

Nyack 3, Albertus Magnus 0

Broncofest Tournament

Rye Neck 4, Tuckahoe 0

Bronxville 1, Valhalla 0

Girls soccer

Nanuet 2, Nyack 0

Rye Country Day 3, Dalton 1

Scarsdale 1, New Rochelle 0

Masters 2, Canterbury 2

North Rockland 5, East Ramapo 0

Tappan Zee 2, Albertus Magnus 1, 2 OT

Mamaroneck 4, White Plains 3

Broncofest Tournament

Valhalla 3, Westlake 0

Fox Lane 1, Bronxville 0

Swimming

Tappan Zee 87, Pearl River 81

Tennis

Panas 5, Mahopac 2

Tappan Zee 5, Albertus Magnus 2

Volleyball

Saunders 3, Gorton 2

North Salem 3, Somers 2

Tappan Zee 3, Harrison 1

Alex Valow Memorial tournament

Gold bracket final: John Jay 25, Mahopac 23

Sunday’s events

Girls soccer

Hastings at Irvington, 7 p.m.

Monday’s schedule

Field hockey

Clarkstown South at Pelham, 4:15 p.m.

Ursuline at White Plains, 4:15 p.m.

Edgemont at Valhalla, 4:30 p.m.

Bronxville at Irvington, 4:30 p.m.

Byram Hills at Pearl River, 4:30 p.m.

Mamaroneck at Scarsdale, 4:30 p.m.

Boys soccer

Harvey at King School, 4:15 p.m.

Valhalla at Briarcliff, 4:30 p.m.

Rye Country Day at Horace Mann, 4:30 p.m.

Carmel at Brewster, 4:30 p.m.

Eastchester at Blind Brook, 4:30 p.m.

John Jay at Mahopac, 4:30 p.m.

Tuckahoe at Yonkers Montessori, 4:30 p.m.

Harrison at Fox Lane, 4:30 p.m.

Westlake at Hastings, 4:30 p.m.

North Salem at Somers, 4:30 p.m.

Pelham at Pearl River, 4:30 p.m.

Hen Hud at Putnam Valley, 4:30 p.m.

Croton-Harmon at Pleasantville, 4:30 p.m.

Peekskill at Port Chester, 4:30 p.m.

Kennedy at Lourdes, 4:30 p.m.

Yorktown at Panas, 4:30 p.m.

Hamilton at Rye, 5:30 p.m.

Girls soccer

Clarkstown South at Clarkstown North, 4 p.m.

Nanuet at Albertus Magnus, 4 p.m.

Pearl River at Tappan Zee, 4 p.m.

Suffern at North Rockland, 4 p.m.

Good Counsel Academy at Spellman, 4 p.m.

Hastings at Yonkers Montessori, 4:15 p.m.

Green Farms Academy at Holy Child, 4:30 p.m.

Rye Country Day at Portledge, 4:30 p.m.

Eastchester at Irvington, 4:30 p.m.

Port Chester at Mount Vernon, 4:30 p.m.

Putnam Valley at Lakeland, 4:30 p.m.

Edgemont at Ardsley, 4:30 p.m.

Briarcliff at Westlake, 4:30 p.m.

Beacon at Yorktown, 4:30 p.m.

Ursuline at Scarsdale, 4:30 p.m.

Yonkers at Scarsdale B, 4:30 p.m.

Bronxville at Sleepy Hollow, 4:30 p.m.

Riverside at Tuckahoe, 4:30 p.m.

Dobbs Ferry at Pelham, 4:30 p.m.

Woodlands at Saunders, 4:30 p.m.

Swimming

Lakeland/Panas at Yorktown, 4:30 p.m.

John Jay at Peekskill, 4:30 p.m.

Tennis

Nyack at Nanuet, 4 p.m.

Albertus Magnus at Pearl River, 4 p.m.

Clarkstown South at East Ramapo, 4 p.m.

Clarkstown North at North Rockland, 4 p.m.

Rye Neck at Briarcliff, 4:15 p.m.

Scarsdale B. at Ursuline, 4:15 p.m.

Pelham at New Rochelle, 4:15 p.m.

Mamaroneck at Edgemont, 4:15 p.m.

Mount Vernon at White Plains, 4:15 p.m.

Harrison at Keio, 4:15 p.m.

Hen Hud at North Salem, 4:15 p.m.

John Jay at Mahopac, 4:15 p.m.

Brewster at Lourdes, 4:15 p.m.

Blind Brook at Fox Lane, 4:15 p.m.

Bronxville at Scarsdale, 4:15 p.m.

Carmel at Ketcham, 4:15 p.m.

Eastchester at Ardsley, 4:15 p.m.

Yorktown vs. Somers at Reis Park, 4:15 p.m.

Woodlands at Irvington, 4:15 p.m.

Hastings vs. Tuckahoe at Leewood Tennis Courts, 4:15 p.m.

Volleyball

Suffern at Clarkstown North, 4 p.m.

Poughkeepsie at Peekskill, 4:15 p.m.

Lakeland at Putnam Valley, 4:15 p.m.

Kennedy at Lourdes, 4:15 p.m.

Holy Child at Convent of the Sacred Heart, 4:15 p.m.

Yorktown at Panas, 4:15 p.m.

Ketcham at Brewster, 4:15 p.m.

New York Military Academy at Harvey, 4:30 p.m.

Valhalla at Blind Brook, 4:30 p.m.

Keio at Port Chester, 4:30 p.m.

Hamilton at Rye, 4:30 p.m.

Byram Hills at Rye Neck, 4:30 p.m.

Westlake at Croton-Harmon, 4:30 p.m.

North Rockland at Hen Hud, 4:30 p.m.

Ossining at Horace Greeley, 4:30 p.m.

Fox Lane at Harrison, 4:30 p.m.

Sleepy Hollow at Nanuet, 4:45 p.m.

Carmel at North Salem, 5:45 p.m.

Mahopac at Haldane, 6 p.m.

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2012/varsity-scores-and-schedule-343
Varsity scores and schedule
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.