Arkansas High School 2013 Second Round Results

Arkansas High School 2013 Second Round Results

News

Arkansas High School 2013 Second Round Results

By

LITTLE ROCK, Ark (KTHV) – Here’s a look at the results from the second round of the high school football playoffs.

Arkansas High School 2013 Playoffs

Quarterfinal Round

Cabot 35, LR Central 7

North Little Rock 28, Bryant 7

Bentonville 45, FS Southside 13

Conway 52, Har-Ber 42

Semifinal Round
Nov. 29, 7 p.m.
Game 13: Cabot vs. North Little Rock

Game 14: Bentonville vs. Conway

Championship
War Memorial Stadium, Little Rock
Dec. 6, 7 p.m.
Game 15: Game 13 winner vs. Game 14 winner

CLASS 6A
Quarterfinal Round
El Dorado 51, Benton 34

Jonesboro 23, Lake Hamilton 21

Greenwood 45, LR Parkview 0

Pine Bluff 35, Siloam Springs 7

Semifinal Round
Nov. 29, 7 p.m.
Game 13: El Dorado vs. Jonesboro

Game 14: Greenwood vs. Pine Bluff

Championship
War Memorial Stadium, Little Rock
Dec. 7, 6:30 p.m.
Game 15: Game 13 winner vs. Game 14 winner

CLASS 5A

Quarterfinal Round
Alma 26, Pulaski Mills 0

Batesville 26, Camden Fairview 24

Hope 21, Wynne 0

Morrilton 57, Pulaski Academy 50

Semifinal Round
Nov. 29, 7 p.m.
Game 13: Alma vs. Batesville

Game 14: Hope vs. Morrilton

Championship
War Memorial Stadium, Little Rock
Dec. 7, noon
Game 15: Game 13 winner vs. Game 14 winner

CLASS 4A

Second Round
Warren 48, Dardanelle 13

Arkadelphia 28, Newport 12

Valley View 14, Prairie Grove 12

Maumelle 34, Lonoke 13

Star City 28, Gosnell 23

Dollarway 44, Ashdown 7

Booneville 35, Hamburg 14

Lincoln 41, Malvern 21

Quarterfinal Round
Nov. 29, 7 p.m.
Game 25: Warren vs. Arkadelphia

Game 26: Valley View vs. Maumelle

Game 27: Star City vs. Dollarway

Game 28: Booneville vs. Lincoln

Semifinal Round
Dec. 6, 7 p.m.
Game 29: Game 25 winner vs. Game 26 winner at home of highest-seeded team

Game 30: Game 27 winner vs. Game 28 winner at home of highest-seeded team

Championship
War Memorial Stadium, Little Rock
Dec. 13, 7 p.m.
Game 31: Game 29 winner vs. Game 30 winner

CLASS 3A
Second Round
Harding Academy 48, Atkins 17

Charleston 27, McGehee 6

Hoxie 27, Barton 26, OT

Earle 46, Fordyce 7

Glen Rose 48, Lavaca 0

Green Forest 36, Two Rivers 21

Smackover 41, Melbourne 13

LR Episcopal 14, Prescott 6

Quarterfinal Round
Nov. 29, 7 p.m.
Game 25: Harding Academy vs. Charleston

Game 26: Hoxie vs. Earle

Game 27: Glen Rose vs. Green Forest

Game 28: Smackover vs. LR Episcopal

Semifinal Round
Dec. 6, 7 p.m.
Game 29: Game 25 winner vs. Game 26 winner at home of highest-seeded team

Game 30: Game 27 winner vs. Game 28 winner at home of highest-seeded team

Championship
War Memorial Stadium, Little Rock
Dec. 14, 6:30 p.m.
Game 31: Game 29 winner vs. Game 30 winner

CLASS 2A
Second Round
Des Arc 50, Brinkley 8

Strong 27, Dierks 8

E. Poinsett Co. 34, Hazen 14

Bearden 39, Mount Ida 0

Junction City 25, Gurdon 6

Hector 56, England 14

Rison 36, Magnet Cove 14

Carlisle 48, Conway Christian 26

Quarterfinal Round
Nov. 29, 7 p.m.
Game 25: Des Arc vs. Brinkley

Game 26: E. Poinsett Co. vs. Bearden

Game 27: Junction City vs. Hector

Game 28: Rison vs. Carlisle

Semifinal Round
Dec. 6, 7 p.m.
Game 29: Game 25 winner vs. Game 26 winner at home of highest-seeded team

Game 30: Game 27 winner vs. Game 28 winner at home of highest-seeded team

Championship
War Memorial Stadium, Little Rock
Dec. 14, noon
Game 31: Game 29 winner vs. Game 30 winner

(Copyright 2013 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.)

Latest

More USA TODAY High School Sports