Basketball district tournament schedule

Basketball district tournament schedule

News

Basketball district tournament schedule

By

DISTRICT 9-A

Friday: Girls — Huntland at Forrest, 6 p.m.; Fayetteville at Moore Co., 7 p.m.; Middle Tenn. Chr. at Community, 7 p.m.; Eagleville at Cascade, 7 p.m.

Saturday: Boys — Moore Co. at Middle Tenn. Chr., 7 p.m.; Huntland at Forrest, 7 p.m.; Community at Forrest, 7 p.m.; Eagleville at Fayetteville, 7 p.m.

at Motlow State

Monday: Fayetteville-Moore Co. girls winner vs. MTCS-Community winner, 4 p.m.; Eagleville-Cascade girls winner vs. Huntland-Forrest girls winner, 5:30 p.m.; Huntland-Forrest boys winner vs. Moore Co.-MTCS winner, 7 p.m.; Eagleville-Fayetteville winner vs. Community-Cascade winner, 8:30 p.m.

Thursday: Girls consolation, 6 p.m.; boys championship, 7:30 p.m.

Feb. 15: Boys consolation, 6 p.m.; boys championship, 7:30 p.m.

DISTRICT 11-A

Monday: Girls — Santa Fe at Culleoka, 6 p.m.; Hampshire at Richland, 6 p.m.; Columbia Acad. at Mt. Pleasant, 6 p.m.

Tuesday: Boys — Cornersville at Santa Fe, 7 p.m.; Hampshire at Richland, 7 p.m.; Culleoka at Columbia Acad., 7 p.m.

at Richland

Feb. 14: Columbia Acad.-Mt. Pleasant winner vs. Hampshire-Richland winner, 6 p.m.; Santa Fe-Culleoka winner vs. Cornersville, 7:30 p.m.

Feb. 15: Culleoka-Columbia Acad. winner vs. Hampshire-Richland winner, 6 p.m.; Cornersville-Santa Fe winner vs. Mt. Pleasant, 7:30 p.m.

Feb. 18: Girls consolation, 6 p.m.; girls championship, 7:30 p.m.

Feb. 19: Boys consolation, 6 p.m.; boys championship, 7:30 p.m.

DISTRICT 12-AA

at Perry Co.

Monday: Perry Co. girls vs. Wayne Co. girls, 6 p.m.; Frank Hughes girls vs. Loretto, 7:30 p.m.

Tuesday: Loretto boys vs. Perry Co., 6 p.m.; Frank Hughes boys vs. Summertown, 7:30 p.m.

Thursday: Perry Co.-Wayne Co. girls winner vs. Summertown, 6 p.m.; Frank Hughes-Loretto winner vs. Collinwood, 7:30 p.m.

Feb. 15: Loretto-Perry Co. boys winner vs. Collinwood, 6 p.m.; Frank Hughes-Summertown boys winner vs. Wayne Co., 7:30 p.m.

Feb. 18: Girls consolation, 6 p.m.; girls championship, 7:30 p.m.

Feb. 19: Boys consolation, 6 p.m.; boys championship, 7:30 p.m.

DIVISION II-A

District I

at Knox Webb

Friday: King’s-MJCA girls winner vs. Knox Webb, 2:30 p.m.; St. Andrew’s-Sewanee boys vs. Knox Webb, 4 p.m.; DCA girls vs. Ezell-Harding, 5:30 p.m.; DCA boys vs. Ezell-Harding, 7 p.m.

Saturday: Girls third place, 11 a.m.; boys third place, 12:30 p.m.; girls championship, 2 p.m.; boys championship, 3:30 p.m.

District II

at FRA

Friday: USN girls vs. St. Cecilia, 4 p.m.; Davidson Acad. vs. USN, 5:30 p.m.; Davidson Acad. girls vs. FRA, 7 p.m.; Zion Chr. boys vs. FRA, 8:30 p.m.

Saturday: Girls third place, 3 p.m.; boys third place, 4:30 p.m.; girls championship, 6 p.m.; boys championship, 7:30 p.m.

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/basketball-district-tournament-schedule
Basketball district tournament schedule
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.