Boys' district basketball scores and schedule

Boys' district basketball scores and schedule

News

Boys' district basketball scores and schedule

By

All times p.m. and local to site

1st at Fulton County

Tuesday – Fulton City 57, Hickman County 49

Thursday – Final, Carlisle County vs. Fulton City, 7

2nd at Heath

Tuesday – Paducah Tilghman 49, Heath 47

Thursday – Final, Lone Oak vs. Paducah Tilghman, 7

3rd at St. Mary

Tuesday – St. Mary 56, Mayfield 49

Thursday – Final, Graves County vs. St. Mary, 7

4th at Calloway County

Tuesday – Calloway County 60, Murray 50

Thursday – Final, Marshall County vs. Calloway County, 7:30

5th at Trigg County

Tuesday – Lyon County 55, Livingston Central 44; Trigg County 60, Crittenden County 57

6th at Union County

Tuesday – Webster County 38, Union County 37

Thursday – Final, Henderson County vs. Webster County, 7

7th at Hopkins County Central

Tuesday – Caldwell County 63, Hopkins County Central 56

Wednesday – Madisonville vs. Dawson Springs, 8

8th at Hopkinsville

Tuesday – Hopkinsville 95, Fort Campbell 56; Christian County 68, University Heights 61

Thursday – Final, Hopkinsville vs. Christian County, 8

9th at Owensboro

Tuesday – Owensboro Catholic 59, Daviess County 50

Wednesday – Owensboro 57, Apollo 44

10th at Muhlenberg County

Thursday – Final, Ohio County vs. Muhlenberg County, 7

11th at Hancock County

Tuesday – Breckinridge County 77, Frederick Fraize 24; Meade County 48, Hancock County 47

12th at Whitesville Trinity

Tuesday – Grayson County 43, Edmonson County 41; Butler County 75, Whitesville Trinity 49

13th at Franklin-Simpson

Tuesday – Franklin-Simpson 64, Todd County Central 58

Thursday – Final, Russellville vs. Franklin-Simpson, 7

14th at Greenwood

Wednesday – Greenwood 52, Warren East 45

Thursday – Bowling Green vs. Warren Central, 7

15th at Barren County

Thursday – Final, Barren County vs. Allen County-Scottsville, 7

16th at Cumberland County

Tuesday – Russell County 69, Cumberland County 55

Thursday – Final, Clinton County vs. Cumberland County, 7

17th at John Hardin

Wednesday – John Hardin 62, Elizabethtown 60; North Hardin 60, Central Hardin 53

18th at Hart County

Tuesday – LaRue County 50, Hart County 28

Wednesday – Caverna 70, Green County 63

19th at Washington County

Tuesday – Bethlehem 75, Washington County 46

Wednesday – Bardstown 61, Nelson County 44

20th at Adair County

Tuesday – Taylor County 62,. Campbellsville 41

Wednesday – Adair County 65, Marion County 45

21st at Fairdale

Tuesday – Pleasure Ridge Park 91, Valley 47

Wednesday – Fairdale 87, Holy Cross 56

22nd at Doss

Tuesday – Doss 45, Iroquois 43

Wednesday – Butler 62, Western 44

23rd at North Bullitt

Tuesday – Moore 63, Bullitt Central 49; Southern 54, North Bullitt 31

Thursday – Final, Moore vs. Southern, 7

24th at Fern Creek

Wednesday – Bullitt East 78, Whitefield Academy 41; Fern Creek 91, Jeffersontown 84

25th at Central

Tuesday – Manual 95, Portland Christian 53; Central 86, Shawnee 48

26th at Male

Wednesday – St. Xavier 81, Brown 37, Male 55, Collegiate 52

27th at Trinity

Wednesday – Final, Trinity 72, Seneca 36

28th at Ballard

Tuesday – Ballard 92, Kentucky Country Day 59; Eastern 67, Christian Academy 62

Thursday – Final, Ballard vs. Eastern, 7:30

29th at Oldham County

Tuesday – South Oldham 78, Trimble County 49

Wednesday – Oldham County 57, North Oldham 40

30th at Collins

Tuesday – Anderson County 77, Shelby County 37

Wednesday – Collins 62, Spencer County 44

31st at Carroll County

Wednesday – Eminence 52, Gallatin County 51; Owen County 42, Carroll County 36

32nd at Williamstown

Tuesday – Simon Kenton 53, Walton-Verona 47

33rd at Boone County

Wednesday – Cooper 72, Conner 68; Ryle 69, Boone County 51

Friday – Final, 7

34th at Ludlow

Wednesday – Dixie Heights 55, Lloyd Memorial 34; St. Henry 67, Ludlow 36

35th at multiple sites

Wednesday (at Holmes) – Covington Catholic 69, Covington Holy Cross 57; Holmes 66, Beechwood 42

36th at Highlands

Tuesday – Newport Central Catholic 48, Highlands 37

Wednesday – Newport 67, Bellevue 57

Thursday – Final, Newport Central Catholic vs. Newport, 7

37th at Campbell County

Tuesday – Bishop Brossart 68, Calvary Christian 37; Scott High 75, Campbell County 65

Thursday – Final, Bishop Brossart vs. Scott High, 7

38th at Harrison County

Tuesday – Nicholas County 68, Robertson County 54

39th at Mason County

Tuesday – Augusta 72, Mason County 61

Thursday – Final, Bracken County vs. Augusta, 8

40th at Clark County

Wednesday – Final, Montgomery County 66, Clark County 42

41st at Frankfort Civic Center

Tuesday – Franklin County 76, Frankfort 53

42nd at Scott County

Tuesday – Scott County 65, Bryan Station 54

Thursday – Final, Henry Clay vs. Scott County, 8

43rd at Lexington Christian

Tuesday – Paul Dunbar 83, Lafayette 66

Wednesday – Lexington Catholic vs. Lexington Christian, late

44th at Eastern Kentucky University

Tuesday – Madison Central 83, Berea 36

Thursday – Model vs. Madison Southern, 8:15

45th at Boyle County

Tuesday – Boyle County 66, Garrard County 52

Wednesday – Lincoln County 49, Danville 36

46th at East Jessamine

Thursday – Final, West Jesssamine vs. Mercer County, 7

47th at Somerset

Tuesday – Pulaski County 94, Casey County 66

Wednesday – Somerset 75, Rockcastle County 40

48th at Monticello

Tuesday – Southwestern 74, McCreary Central 54

49th at Jackson County

Tuesday – North Laurel 47, Jackson County 43, OT

Wednesday – Clay County vs. Red Bird, late

50th at Williamsburg

Tuesday – South Laurel 66, Whitley County 47

Thursday – Final, Corbin vs. South Laurel, 7:30

51st at Barbourville

Tuesday – Knox Central 78, Pineville 69

Thursday – Final, Barbourville vs. Knox Central, 7

52nd at Harlan

Tuesday – Middlesboro 63, Bell County 62

Thursday – Final, Harlan County vs. Middlesboro, 7

53rd at Knott County Central

Tuesday – Cordia 73, Letcher County Central 43

Wednesday – Knott County Central 70, Jenkins 25

54th at Perry County Central

Tuesday – Perry County Central 50, Hazard 42

Wednesday – Leslie County 50, Buckhorn 49

55th at Wolfe County

Tuesday – Breathitt County 83, Jackson City 54

Thursday – Final, Wolfe County vs. Breathitt County, 7

56th at Estill County

Tuesday – Estill County 51, Lee County 49

Thursday – Final, Powell County vs. Estill County, 7

57th at Magoffin County

Monday – Lawrence County 84, Magoffin County 72

Wednesday – Sheldon Clark 58,Lawrence County 42; Johnson Central 48, Paintsville 43

58th at D.W. Howard Fieldhouse

Tuesday – South Floyd 87, Piarist 44

Wednesday – Betsy Layne 66, South Floyd 45

Thursday – Prestonsburg vs. Allen Central, 6

59th at East Ridge

Tuesday – East Ridge 79, Shelby Valley 67

Thursday – Final, Pikeville vs. East Ridge, 8:15

60th at Belfry

Wednesday – Final, Belfry 63, Pike County Central 53

61st at Menifee County

Tuesday – Rowan County 64, Menifee County 63

Thursday – Final, Fleming County vs. Rowan County, 7

62nd at East Carter

Tuesday – West Carter 45, East Carter 39

Thursday – Final, Morgan County vs. West Carter, 7

63rd at Raceland

Tuesday – Lewis County 71, Raceland 67

64th at Boyd County

Tuesday – Ashland Blazer 83, Rose Hill Christian 25; Boyd County 69, Fairview 59

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/boys-district-basketball-scores-and-schedule
Boys' district basketball scores and schedule
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.