Boys district/girls regional basketball schedule

Boys district/girls regional basketball schedule

News

Boys district/girls regional basketball schedule

By

Boys’ Basketball Districts

All semifinals/finals at tourney site; some first-round games at home sites

CLASS A

AT LAKEVIEW

Monday

Holt 56, Lakeview 54

Jackson 57, Gull Lake 39

Battle Creek Central 53, Coldwater 24

Wednesday

Jackson vs. Mason, 6 p.m.

Holt vs. BCC, 7:30 p.m.

Final: Friday, 7 p.m.

CLASS B

AT PENNFIELD

Monday

Harper Creek 64, Comstock 45

Wednesday

Harper Creek vs. Marshall, 6 p.m.

Parchment vs. Pennfield, 7:30 p.m.

Final: Friday, 7 p.m.

AT CHARLOTTE

Monday

Leslie 37, Jackson Northwest 33

Parma Western 53, Charlotte 43

Wednesday

Parma Western vs. Eaton Rapids, 5:30 p.m.

Leslie vs. Olivet, 7 p.m.

Final: Friday, 7 p.m.

CLASS C

AT DELTON KELLOGG

Monday

Albion 67, Potterville 38

Delton Kellogg 55, Springport 43

Wednesday

Delton Kellogg/Springport vs. Galesburg-Augusta, 6 p.m.

Albion vs. Maple Valley, 7:30 p.m.

Final: Friday, 7 p.m.

AT EAST JACKSON

Monday

Homer 87, Grass Lake 60

East Jackson 64, Concord 51

Vandercook Lake 52, Michigan Center 35

Wednesday

Homer vs. Hanover-Horton, 6 p.m.

East Jackson vs. Vandercook Lake, 7:30 p.m.

Final: Friday, 7 p.m.

AT QUINCY

Monday

Schoolcraft 62, Union City 61

Qiuncy 71, Centreville 27

Wednesday

Reading vs. Schoolcraft, 6 p.m.

Bronson vs. Quincy, 7:30 p.m.

Final: Friday, 7:30 p.m.

CLASS D

AT ST. PHILIP

Monday

Martin 49, Calhoun Christian 36

Wednesday

Martin vs. Kalamazoo Phoenix, 5:30 p.m.

St. Philip vs. Kalamazoo Heritage, 7 p.m.

Final: Friday, 6 p.m.

AT ATHENS

Monday

Climax-Scotts 70, Mendon 51

Colon 55, Burr Oak 25

Wednesday

Climax-Scotts vs. Howardsville Christian, 6 p.m.

Colon vs. Athens, 7:30 p.m.

Final: Friday, 7 p.m.

AT JACKSON CHRISTIAN

Monday

Tekonsha 69, Marshall Academy 33

Bellevue 58, Jackson Christian 50

Final: Friday, Tekonsha vs. Bellevue, 7 p.m.

CLASS B

AT COLOMA

Tuesday

Stevensville-Lakeshore vs. Three Rivers, 6 p.m.

Marshall vs. Otsego, 7:30 p.m.

Final: Thursday, 7 p.m.

CLASS C

AT SPRINGPORT

Tuesday

Delton Kellogg vs. Muskegon Western Michigan Christian, 5:30 p.m.

Carson City-Crystal vs. Grandville Calvin Christian, 7:30 p.m.

Final: Thursday, 7 p.m.

CLASS D

AT HOWARDSVILLE FREEDOM CHRISTIAN

Tuesday

Fulton vs. Muskegon Catholic Central, 5:30 p.m.

Climax-Scotts vs. Hudsonville Freedom Christian, 7:15 p.m.

Final: Thursday, 7 p.m.

AT MENDON

Tuesday

Athens vs. St. Joseph Michigan Lutheran, 6 p.m.

Pittsford vs. Hillsdale Academy, 7:30 p.m.

Final: Thursday, 7 p.m.

AT BELLEVUE

Tuesday

Allen Park Inter-City Baptist vs. Ann Arbor Rudolf Steiner, 6 p.m.

Bellevue vs. Plymouth Christian, 7:30 p.m.

Final: Thursday, 6 p.m.

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/boys-districtgirls-regional-basketball-schedule
Boys district/girls regional basketball schedule
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.