Cross-country running state championships

Cross-country running state championships

News

Cross-country running state championships

By

At Thetford Academy

Division I

Girls team scores: 1. Champlain Valley 42; 2. St. Johnsbury 60; 3. Essex 62; 4. South Burlington 137; 5. Stratton Mountain 164; 6. Burlington 175; 7. Mount Mansfield 191; 8. Mount Anthony 225; 9. BFA-St. Albans 253; 10. Rutland 269; 11. Brattleboro 322; 12. North Country 325; 13. Colchester 329.

Boys team scores: 1. South Burlington 22; 2. Champlain Valley 86; 3. Mount Mansfield 121;4. North Country 122; 5. St. Johnsbury 146; 6. Essex 147; 7. Burlington 148; 8. Mount Anthony 165; 9. Rutland 251; 10. Colchester 262; 11. Brattleboro 328; 12. BFA-St. Albans 346.

Girls top 10: 1. Autumn Eastman, CVU 18:47.4; 2. Quinn Bornstein, SJA 19:35.1; 3. Katherine Cook, SB 19:55.6; 4. Emma Farrington, Essex 20:05; 5. Katharine Ogden, Stratton 20:15; 6. Sophia Gorman, CVU 20:16; 7. Robin Vincent, SJA 20:28.6; 8. Annemarie Martell, Essex 20:30.2; 9. Riley Barter, SJA 20:41.7; 10. Emma Putre, CVU 20:43.7.

Boys top 10: 1. Sidi Abdoulaye, SB 16:33.8*; 2. Ben Hegman, MMU 16:42.8; 3. Patrick Hickey, SB 17:00.6; 4. Sam Brunnette, NC 17:09.4; 5. Joey Staples, SB 17:09.7; 6. Sean MacDonald, SB 17:11.8; 7. James Gregoire, SB 17:25.7; 8. Zach Marshall, CVU 17:26.2; 9. Tyler Marshall, CVU 17:32.2; 10. Kyle Adams, SJA 17:36.7.

Division II

Girls team scores: 1. Harwood 34; 2. Woodstock 66; 3. Milton 92; 4. U-32 95; 5. Montpelier 145; 6. Burr and Burton 178; 7. Missisquoi 179; 8. Mount Abraham 185; 9. Lamoille 247; 10. Springfield 267; 11. Middlebury 278; 12. Hartford 306.

Boys team scores: 1. Harwood 20; 2. U-32 55; 3. Montpelier 74; 4. Middlebury 92; 5. Woodstock 164; 6. Burr and Burton 174; 7. Milton 234; 8. Mount Abraham 247; 9. Missisquoi 267; 10. Vergennes 292; 11. Fair Haven 300; 12. Springfield 205; 13. Lyndon 320; 14. Mill River 390.

Girls top 10: 1. Carmen Bango, Wood 19:19.5; 2. Grace Butler, Har 21:13.1; 3. Lindsey Stuntz, Wood 21:19.8; 4. Ellie Ramsey, Har 21:43.9; 5. Emma Preiss, Milt 21:50; 6. Katie Rayner, Milt 21:52.8; 7. Marla Davidson, Har 21:54.4; 8. Lauren Miskovsky, BBA 21:58.1; 9. Kaylyn Crompton, U-32 22:00.9; 10. Alice Woodruff, Har 22:06.3.

Boys top 10: 1. Sam Nishi, Har 16:34.8; 2. Sam Merriam, U-32 16:54.8; 3. Geoffrey Kazlow, Har 17:23.9; 4. Nathanael Kuzio, Har 17:24.6; 5. Nathaniel Kazlow, Har 17:31.8; 6. Matt Hynes, Mont 17:32.4; 7. Caleb Kessler, Har 17:52.3; 8. Isaac Mears, Mont 17:53.9; 9. John Rahill, U-32 17:54.5; 10. Max Moulton, Midd 18:07.4.

Division III

Girls team scores: 1. BFA-Fairfax 28; 2. Randolph 48; 3. Rice Memorial 55; 4. Richford 74; 5. Northfield 80; 6. Stowe 87; 7. Thetford 105; 8. Oxbow 138; 9. Peoples 199; 10. Rochester 199; 11. Arlington 200.

Boys team scores: 1. Stowe 24; 2. Rice 25; 3. Bellows Falls 81; 4. BFA-Fairfax 88; 5. Thetford 105; 6. Oxbow 119; 7. Northfield 123; 8. Rivendell 124; 9. Rochester 164; 10. Green Mountain 195.

Girls top 10: 1. Colleen McGovern, Stowe 21:18.7; 2. Stephanie Griffin, Rich 21:26.2; 3. Haddie Lary, Rand 21:44.3; 4. Nicole Peatman, Fairfax 21:46.1; 5. Melissa Hango, Rich 21:58.8; 6. Chace Carpenter, Fairfax 21:59.3; 7. Margaret Gish, Sharon 22:08.8; 8. Scout Donahue, Fairfax 22:31.7; 9. Darby Smith, North 22:40.2; 10. Shelby Rosten, Oxbow 22:42.5.

Boys top 10: 1. William McGovern, Stowe 17:46.7; 2. Sam Puddicombe, Stowe 17:52.7; 3. Will Lacroix, Rice 17:57; 4. Oliver Wood, Rice 18:11; 5. Geoffrey Carney-Knisely, Rice 18:21.5; 6. Michael Groening, Fairfax 18:22; 7. Quincey Smith, Windsor 18:24; 8. Liam Fleming, Rivendell, 18:25.1; 9. Ian Mundy, Thetford 18:32.1; 10. Willie Moore, Sharon 18:51.1.

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/cross-country-running-state-championships
Cross-country running state championships
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.