Friday's state wrestling tournament results

Friday's state wrestling tournament results

News

Friday's state wrestling tournament results

By

DIVISION I

Team leaders: Cleveland 195.5; Beech 119; Soddy-Daisy 112; Ravenwood 106; Wilson Central 99.5; Walker Valley 93; Clarksville 74.5; Bradley Central 72.5; Heritage 66; Pigeon Forge 58; Cordova 56; Franklin 55; Chatt. Central 51.5; Blackman 50; Maryville 47; Dickson Co. 46; Independence 46; Riverdale 44; Notre Dame 43.5; Hixson 38; East Ridge 36; Collierville 34.

Semifinals

106: Devan Cyree, Tullahoma Dec Luke Mullin, Notre Dame, 9-4; Toribio Navarro, Bradley Central M-Dec Kevin Knier, West Creek, 14-5.

113: Chris Debien, Cleveland Fall Zac Sumner, Collierville, 1.44; Christian Lozano, Beech Dec Austin Houser, Soddy Daisy, 8-4.

120: Jacob Stevens, Soddy Daisy T-Fall Nick Insalaco, Wilson Central, 18-3/5.29; Byron Smith, Cordova Dec Tristan Hackett, Beech, 14-8.

126: Austin Oliver, Cleveland Dec Tucker Russo, Soddy Daisy, 10-8; Packy Mullin, Notre Dame Dec Dakota Ream, Bradley Central, 7-5.

132: Haden Hamilton, Cleveland Fall Matt Lemons, Ooltewah, 1.14; Dylan Treloar, Hendersonville Dec Sidney Blackwood III, Germantown, 9-2.

138: Caleb Langford, Walker Valley Dec Josh Feuerbacher, Blackman, 9-8; Austin Richard, Wilson Central Dec Jake Sahutske, Beech, 6-0.

145: Nate Croley, Pigeon Forge Dec Gage Richmond, Soddy Daisy, 11-8; Jacob Freeman, Ravenwood Fall Kyle Coder, Siegel, 4.20.

152: Larry Dickerson Jr., Chattanooga Central M-Dec Josh Hamilton, Cleveland, 13-2; Alex Bennett, Franklin Fall Joseph Giattino, Stone Memorial, 2.23.

160: Tanner Reynolds, Ravenwood Dec Aaron Lopez, Cleveland, 11-9; Robbie Clark, Bradley Central Dec Andres Leyva, Gibbs, 3-1.

170: Tyler Crane, Clarksville Dec Derrick Tucker, Germantown, 3-2; Chad Solomon, Maryville Dec Garrett Alexander, Soddy Daisy, 3-2.

182: Ethan West, Cleveland Dec Jordan Davis, Cordova, 9-4; Blaike Henry, Soddy Daisy Fall Fletcher Valentine, Dickson Co., 1.15.

195: Scottie Boykin, Riverdale Dec Bryson Begley, Dobbyns Bennett, 14-8; Billy Raulston, Walker Valley Dec Joshua Bain, Kinston, 6-4.

220: TJ Satterfield, William Blount Dec Rex Shotts, Ravenwood, 8-7; John Kramer, Wilson Central Fall C J Baker, East Ridge, 5.34.

285: Bruno Reagan, Clarksville Fall Charles Leavell, Farragut, 1.06; Taylor Podany, Beech Fall Austin Wells, Blackman, 3.50.

Quarterfinals

106: Devan Cyree, Tullahoma M-Dec Andrew Long, Ravenwood, 14-0; Luke Mullin, Notre Dame Fall Matthew Kieta, Pigeon Forge, 4.40; Toribio Navarro, Bradley Central M-Dec Nathan Carter, Cordova, 9-0; Kevin Knier, West Creek T-Fall Ronardo Bussey, Howard, 15-0/3.35.

113: Chris Debien, Cleveland Fall Evan Huling, Knoxville Halls, 3.06; Zac Sumner, Collierville Dec Christian Cerrito, Wilson Central, 8-5; Christian Lozano, Beech Dec Garang Madut, Glencliff, 8-3; Austin Houser, Soddy Daisy Fall Ryan Verhulst, Alcoa, 1.01.

120: Jacob Stevens, Soddy Daisy T-Fall Caleb Poole, Pigeon Forge, 18-1/2.21; Nick Insalaco, Wilson Central Dec Camron Cox, Harpeth, 13-6; Byron Smith, Cordova T-Fall Chip Brothers, Brentwood, 16-1/3.50; Tristan Hackett, Beech Dec Austin Stevison, Cleveland, 15-13.

126: Austin Oliver, Cleveland Fall Elan McCasland, Beech, 4.51; Tucker Russo, Soddy Daisy Fall James Sokol, Harpeth, 2.58; Dakota Ream, Bradley Central Dec Cameron Hall, Arlington, 7-5; Packy Mullin, Notre Dame T-Fall Dakota Ray, Alcoa, 23-8/5.50.

132: Haden Hamilton, Cleveland M-Dec Robbie Allen, Independence, 12-2; Matt Lemons, Ooltewah Dec Dalton Underwood, Cookeville, 3-2; Sidney Blackwood III, Germantown Dec Max Vaughn, Science Hill, 6-3; Dylan Treloar, Hendersonville Dec Eddie Small, Wilson Central, 8-1.

138: Caleb Langford, Walker Valley Fall Alquane Edwards, Southwind, .48; Josh Feuerbacher, Blackman Dec Luke Hamilton, Brentwood, 4-3; Jake Sahutske, Beech Dec Nick Patton, Centennial, 3-1; Austin Richard, Wilson Central Dec Todd Hargis, Grace Christian Academy, 6-0.

145:Gage Richmond, Soddy Daisy Fall Austin Bagley, Science Hill, .57; Nate Croley, Pigeon Forge Dec Kaleb Rippy, Beech, 7-0; Kyle Coder, Siegel Dec Michael Frazy, Chattanooga Central, 4-2; Jacob Freeman, Ravenwood M-Dec Charles Frye, Dobbyns Bennett, 12-0.

152: Larry Dickerson Jr., Chattanooga Central Dec Taylor Warren, Ravenwood, 8-6; Josh Hamilton, Cleveland Fall Tate Holmes, Gibbs, 3.35; Alex Bennett, Franklin Dec Nathan Wilson, Maryville, 8-1; Joseph Giattino, Stone Memorial M-Dec Tyler Garrison, Blackman, 10-2.

160: Aaron Lopez, Cleveland Fall Michael Labbe, Notre Dame, 2.38; Tanner Reynolds, Ravenwood M-Dec Alan D’Alessandro, Clarksville, 14-5; Robbie Clark, Bradley Central Fall Patrick Dooley, Franklin, 3.43; Andres Leyva, Gibbs M-Dec Billy Rainey, Collierville, 8-0.

170: Tyler Crane, Clarksville M-Dec Connor Rohrbaugh, Knoxville Halls, 10-1; Derrick Tucker, Germantown Dec Sean Kennedy, Riverdale, 3-1; Garrett Alexander, Soddy Daisy M-Dec Joel Payne, Heritage, 11-1; Chad Solomon, Maryville Dec Jahmare Anthony, Hillwood, 4-2.

182: Ethan West, Cleveland Fall Hamza Yunis, Kenwood, 2.53; Jordan Davis, Cordova Fall Kiel Russell, Clarksville, 5.28; Fletcher Valentine, Dickson Co. Dec Steven Wilson, Fulton, 5-3; Blaike Henry, Soddy Daisy M-Dec Clifford Terrell, Brentwood, 17-3.

195: Scottie Boykin, Riverdale Dec Tommy Venuti, Independence, 13-7; Bryson Begley, Dobbyns Bennett M-Dec Truman Martin, Chattanooga Central, 10-2; Billy Raulston, Walker Valley Dec Brandon Cantrell, East Ridge, 3-0; Joshua Bain, Kinston Dec Khristian Kellum, Germantown, 7-2.

220: T J Satterfield, William Blount Fall Tristan Majors, Bearden, 1.57; Rex Shotts, Ravenwood Fall Damain Hayes, Science Hill, 1.17; C J Baker, East Ridge Dec Emmanuel Gyang, Cane Ridge, 11-4; John Kramer, Wilson Central Fall Zack Miller, Walker Valley, 2.36.

285: Bruno Reagan, Clarksville Fall Koran Kennedy, Cleveland, 1.21; Charles Leavell, Farragut Dec Adrian Keeley, Bartlett, 4-3; Taylor Podany, Beech Fall Joey Evans, Heritage, 3.15; Austin Wells, Blackman Dec Bowen Reau, Ravenwood, 3-2.

DIVISION II

Team scores: Christian Brothers 218.5; Father Ryan 188; McCallie 165.5; Baylor 162; MBA 136.5; Brentwood Acad. 93.5; St. Benedict 90; BGA 49.5; MUS 32; JPII 29; Webb 27; Briarcrest 24; FRA 24; Ensworth 18; DCA 17; Fayette 15; St. George 12; St. Andrews Sewanee 3.

Semifinals

106: Michael Murphy, Baylor Dec Justin Becci, Brentwood Acad, 8-2; Trey Chalifoux, Father Ryan Dec Addison Connell, McCallie, 10-3.

113: Elijah Oliver, Christian Brothers Fall Caleb Canada, Baylor, 1;53; James Westbrooks, McCallie M-Dec Kirby Simpson, Father Ryan, 9-0.

120: Alex Elsea, McCallie M-Dec Kyle Jennings, St. Benedict, 10-1; John Santi, Christian Brothers M-Dec Michael Eckhart, Father Ryan, 13-4.

126: Nick Gray, Christian Brothers Fall Nick Standefer, Baylor, 5;57; Hal Fisher, Father Ryan Dec Morgan Boyd, McCallie, 2-1.

132: Adam Connell, McCallie Fall Andrew Herrman, St. Benedict, 3;12; Brandon Brunner, Baylor Fall Mike Akers, Father Ryan, 1;49.

138: Patrick Cosgrove, Father Ryan Dec Griffin Davis, McCallie, 6-5; Pierce Olson, BGA Dec Blake Sutherland, Baylor, 3-0.

145: Mark Marchetti, Father Ryan Fall Wells Hamilton, MBA, 2;36; Luke Parish, Christian Brothers Fall Andrew Gentuso, Donelson Christian Academy, ;40.

152: Kaleb Baker, Christian Brothers Fall Conner McKrosky, Donelson Christian Academy, ;20; James Simpson, Father Ryan Dec Ben Kurtz, St. Benedict, 4-3.

160: Bryson Popp, Baylor Fall Nicholas Kilmer, Briarcrest, 1;30; Brandon Hataway, Christian Brothers Fall Jason Burchwell, JPII, 1;52.

170: John Hagey, Father Ryan Fall James Walthall, Christian Brothers, 5;28; Ryan Parker, Baylor Fall Colum McCrosky, McCallie, 5’02.

182: Nathan Hoodenpyle, McCallie Dec Jacob Cretin, Brentwood Acad, 11-4; Houston Clements, Baylor Dec Houston Hooker, Father Ryan, 6-5.

195: Franklin Garston, MBA M-Dec Ben Stacey, Father Ryan, 14-5; Corbin McOlgan, Christian Brothers Dec Emory Norred, Baylor, 9-5.

220: Amos Mason, Brentwood Acad Fall Jon Schnissrauter, Baylor, 1;30; Morris Eguakun, MBA M-Dec Jeremy Brandon, Christian Brothers, 9-1.

285: Jashon Robertson, MBA Fall Drake Armstrong, Christian Brothers, 5.29; Casey Cook, McCallie Fall Gauge Thompson, Webb, 2;40.

QUARTERFINALS

106: Michael Murphy, Baylor Fall William Courtney III, St. George, ;53; Justin Becci, Brentwood Acad Fall Adam Edwards, JPII, 1;11; Addison Connell, McCallie Fall Drew Nicholson, Briarcrest, 1;15; Trey Chalifoux, Father Ryan Fall Morgan Green, St. Benedict, 3;18.

113: Elijah Oliver, Christian Brothers Fall Drake Conine, St. Benedict, 1;33; Caleb Canada, Baylor M-Dec Xavier Greer, MUS, 10-1; Kirby Simpson, Father Ryan Fall Cannon McCullough, BGA, 1;05; James Westbrooks, McCallie Fall Christian Dilucchio, Brentwood Acad, 1;50.

120: Alex Elsea, McCallie Fall Daniel Edwards, JPII, 1;05; Kyle Jennings, St. Benedict Fall Jonah Neuman, BGA, 5;46; Michael Eckhart, Father Ryan Fall Mark Floyd, MBA, 3;35; John Santi, Christian Brothers Fall Vance Lipsey, Brentwood Acad, 1;10.

126: Nick Gray, Christian Brothers Fall Connor Stewart, MUS, 1;09; Nick Standefer, Baylor Fall Blake Solarek, MBA, 4;50; Morgan Boyd, McCallie Def Tanner Mosier, St. Benedict; Hal Fisher, Father Ryan T-Fall Braxton Kinney, BGA, 22-7.

132: Adam Connell, McCallie Fall Will Tansil, FRA, 3;13; Andrew Herrman, St. Benedict Dec Robert Croom, Christian Brothers, 4-3; Mike Akers, Father Ryan T-Fall John Tully, MBA, 4;00; Brandon Brunner, Baylor Fall Jacob Telli, JPII, 1;08.

138: Patrick Cosgrove, Father Ryan Forf Brad Linehan, St. Benedict; Griffin Davis, McCallie Fall Bailey Wittman, Christian Brothers, 4;34; Pierce Olson, BGA Fall Stephen Johnson, MBA, 2;49; Blake Sutherland, Baylor Dec Trey O’Bannon, MUS, 1-0.

145: Mark Marchetti, Father Ryan Fall Chad Young, FRA, 1;09; Wells Hamilton, MBA Dec Nick Burrichter, Brentwood Acad, 6-3; Andrew Gentuso, DCA M-Dec Timothy Magin, St. Benedict, 15-5; Luke Parish, Christian Brothers Fall Eric Olson, BGA, ;25.

152: Kaleb Baker, Christian Brothers Fall Samuel Stallings, Ensworth, ;30; Conner McKrosky, DCAFall Benjamin Kidd, Brentwood Acad, 3;40; Ben Kurtz, St. Benedict Fall Ben Barton, MBA, 1;51; James Simpson, Father Ryan Fall Nick Pope, Briarcrest, 2;59.

160: Bryson Popp, Baylor M-Dec Max Mullins, Brentwood Acad, 14-2; Nicholas Kilmer, Briarcrest Dec John Wallis, St. Benedict, 5-3; Jason Burchwell, JPII Fall Nick Naughton, Father Ryan, 2;44; Brandon Hataway, Christian Brothers Dec Chandler Telfer, Ensworth, 14-7.

170: James Walthall, Christian Brothers Fall Zachary Craig, Fayetteville Academy, 13; John Hagey, Father Ryan M-Dec Blake Patton, MBA, 9-1; Colum McCrosky, McCallie Dec David Matthews, Webb, 3-1; Ryan Parker, Baylor Fall Christopher Hollis, St. George, 3;28.

182: Nathan Hoodenpyle, McCallie Fall William Thomas, Fayette, 3;26; Jacob Cretin, Brentwood Acad Dec Logan Reid, St. Benedict, 7-5; Houston Hooker, Father Ryan Fall Christopher Henry, Christian Brothers, 5;23; Houston Clements, Baylor Fall Cole Euverard, MBA, 5;29.

195: Franklin Garston, MBA Fall Jay Roberts, McCallie, 2;59; Ben Stacey, Father Ryan Dec Joshua Greer, Brentwood Acad, 2-0; Emory Norred, Baylor Dec Blake Douglas, Fayetteville Academy, 6-2; Corbin McOlgan, Christian Brothers Fall James Patterson, JPII, 2;20.

220: Amos Mason, Brentwood Acad Fall Sam Gordon, MUS, 1;29; Jon Schnissrauter, Baylor Fall Boque Waller, FRA, 1;05; Jeremy Brandon, Christian Brothers Fall Justin Williams, Father Ryan, 1;53; Morris Eguakun, MBA Fall Brian Phillips, McCallie, ;56.

285: Jashon Robertson, MBA Fall Conner Eli, FRA, 1;11; Drake Armstrong, Christian Brothers M-Dec Madison Malone, Briarcrest, 9-0; Gauge Thompson, Webb Fall Will Thomas, Baylor, 1;42; Casey Cook, McCallie Fall Bandon Christy, Father Ryan, 2;13.

First round

106: Michael Murphy, Baylor Fall Braedon Wirthwein, Webb, :26; Justin Becci, Brentwood Academy M-Dec Samuel Bellet, Montgomery Bell Academy, 9-1; Adam Edwards, Pope John Paul Forf Tanner Tidswell, Christian Brothers; Addison Connell, McCallie T-Fall Matthew Klett, Battle Ground Academy, 4:30; Drew Nicholson, Briarcrest Fall Alex Linthium, Franklin Road Academy, 1:30; Trey Chalifoux, Father Ryan Fall Connor Galvez, Ensworth, :25

113: Elijah Oliver, Christian Brothers Fall Avery Daniels, Franklin Road Academy, 1:04; Drake Conine, St. Benedict Fall Nathan Baughn, Briarcrest, 2:15; Kirby Simpson, Father Ryan Fall Tommy Oliver, St. Andrews Sewanee, :53; Cannon McCullough, Battle Ground Academy Fall John Kutteh, St. George, :33; James Westbrooks, McCallie Fall Jed Griffin, Montgomery Bell Academy, :34

120: Alex Elsea, McCallie Fall Preston Wilson, Webb, :30; Kyle Jennings, St. Benedict Fall Alex Williams, St. Andrews Sewanee, :17; Vance Lipsey, Brentwood Academy Fall James Clark, Franklin Road Academy, :38

126: Nick Gray, Christian Brothers Fall Jack Babb, St. George, 1:31; Connor Stewart, Memphis University School Forf Myles Kincaid, St. Andrews Sewanee; Nick Standefer, Baylor Forf Phillip Knight, Webb; Tanner Mosier, St. Benedict Fall Drake Mitchell, Franklin Road Academy, 4:48; Morgan Boyd, McCallie Fall Preston Cornelius, Brentwood Academy, :29

132: Adam Connell, McCallie Fall Wilson McCullough, Battle Ground Academy, 1:00; Will Tansil, Franklin Road Academy Dec Michael Rivera, Brentwood Academy, 9-5; Andrew Herrman, St. Benedict Fall John Humphries, Memphis University School, 1:21; Mike Akers, Father Ryan Fall Brendan Horton, St. George, 1:31; John Tully, Montgomery Bell Academy Fall Chandler Galvez, Ensworth, :48; Jacob Telli, Pope John Paul M-Dec Anthony Sites, Briarcrest, 21-10; Brandon Brunner, Baylor Fall Michael Schaerer, St. Andrews Sewanee, 1:19

138: Patrick Cosgrove, Father Ryan Fall Gus Wilson, Brentwood Academy, 1:42; Bailey Wittman, Christian Brothers Fall Drew Ruffin, St. George, 3:03; Pierce Olson, Battle Ground Academy Forf Lewis Jones, Webb; Stephen Johnson, Montgomery Bell Academy Fall Brett Bennett, Briarcrest, :26; Trey O’Bannon, Memphis University School Forf Zach Sinor, Pope John Paul

145: Mark Marchetti, Father Ryan Fall Matthew Jones, McCallie, 3:33; Chad Young, Franklin Road Academy Fall Micheal Kelly, Fayette Acad., :54; Wells Hamilton, Montgomery Bell Academy Fall Patrick Goswitz, Webb, :45; Timothy Magin, St. Benedict Fall Dalton Heath, Pope John Paul, :46; Eric Olson, Battle Ground Academy Forf Nathan Martin, Briarcrest

152: Kaleb Baker, Christian Brothers Fall Aidon Garron, Baylor, :30; Benjamin Kidd, Brentwood Academy Dec James Rice, Franklin Road Academy, 12-7; Conner McKrosky, Donelson Christian Academy Dec Griffin Brown, St. George, 6-0; Ben Kurtz, St. Benedict Forf Caleb McCoy, Memphis University School; Ben Barton, Montgomery Bell Academy Fall Jacob Simpson, Battle Ground Academy, :22; Nick Pope, Briarcrest Forf Will Patton, McCallie; James Simpson, Father Ryan Forf Louis Smith, Webb

160: Bryson Popp, Baylor Forf Sebastian Grandas, Webb; Max Mullins, Brentwood Academy Dec Micheal Daniels, Franklin Road Academy, 10-9; John Wallis, St. Benedict Fall Andrew Raves, Memphis University School, 4:48; Nick Naughton, Father Ryan Fall Alex Herman, Battle Ground Academy, 1:06; Chandler Telfer, Ensworth Fall Aerial Bona, McCallie, 1:15; Brandon Hataway, Christian Brothers Fall Jacob Keen, Montgomery Bell Academy, 2:39

170: James Walthall, Christian Brothers Fall Darien Bradburn, Memphis University School, 1:08; Blake Patton, Montgomery Bell Academy Fall Ian Danielle, Briarcrest, :23; John Hagey, Father Ryan Fall Edison Dupree, Brentwood Academy, :39 ; Colum McCrosky, McCallie Fall John Clifton, Ensworth, 1:47; Ryan Parker, Baylor Fall Robert Langley, St. Benedict, 2:11

182: Logan Reid, St. Benedict Dec Charles Sell, Ensworth, 7-1; Christopher Henry, Christian Brothers Fall Evan Knaff, Memphis University School, :31; Houston Clements, Baylor Fall James Little, Webb, 1:24

195: Franklin Garston, Montgomery Bell Academy Forf John Byrd, Franklin Road Academy; Jay Roberts, McCallie Dec Drew Farr, Webb, 9-4; Ben Stacey, Father Ryan Fall John McDowell, Briarcrest, :30; Joshua Greer, Brentwood Academy T-Fall Tray Jackson, Ensworth, 6:00; Blake Douglas, Fayette Acad Fall Seif Waly, Battle Ground Academy, 1:11; James Patterson, Pope John Paul Fall Robert Post, St. Andrews Sewanee, 1:18; Corbin McOlgan, Christian Brothers Fall Trey Claus, St. Benedict, :53

220: Sam Gordon, Memphis University School Dec Kevin Barcus, Battle Ground Academy, 8-1

285: Gauge Thompson, Webb Fall Tucker York, Brentwood Academy, 2:52

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/fridays-state-wrestling-tournament-results
Friday's state wrestling tournament results

Scores and team leaders from the TN individual state tournament.

I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.