High school football: Who the Register's ranked teams play

High school football: Who the Register's ranked teams play

News

High school football: Who the Register's ranked teams play

By

Games and locations for the Register’s ranked high school football teams in Week 9.

CLASS 4-A

1.Dowling Catholic — vs. Marshalltown
2.Pleasant Valley — vs. Burlington
3.Ames — vs. Johnston
4.Waukee — at Sioux City West
5.Iowa City High — at Cedar Rapids Kennedy
6.Valley — at Sioux City East
7.Cedar Rapids Xavier –at Linn-Mar
8.Urbandale — vs. Council Bluffs Thomas Jefferson
9.Davenport Assumption — vs. Davenport North
10.Iowa City West — vs. Waterloo East

CLASS 3-A

1.Sioux City Heelan –at Spencer
2.Pella –vs. Winterset
3.Clear Lake –at Algona
4.Decorah –at Western Dubuque
5.Harlan –at ADM (Adel)
6.Boone –at No. 9 Dallas Center-Grimes
7.Solon –at Benton Community
8.Washington –at Centerville
9.Dallas Center-Grimes — vs. No. 6 Boone
10.Carroll

CLASS 2-A

1.Waukon — at No. 6 New Hampton
2.West Marshall –at Gilbert
3.Carroll Kuemper –vs. Clarinda
4.Albia — at Eddyville-Blakesburg-Fremont
5.Mediapolis –vs. Louisa-Muscatine
6.New Hampton — vs. No. 1 Waukon
7.Boyden-Hull/Rock-Valley — vs. Central Lyon/George-Little Rock
8.Cascade — at Dyersville Beckman
9.North Polk –vs. East Marshall
10.Spirit Lake –at Estherville Lincoln Central

CLASS 1-A

1.Iowa City Regina –at Sigourney/Keota
2.Council Bluffs St. Albert –vs. Missouri Valley
3.Dike-New Hartford — vs. Aplington-Parkersburg
4.North Fayette Valley –at Sumner-Fredericksburg
5.Van Meter — at Des Moines Christian
6.Maquoketa Valley (Delhi)–at North Cedar (Stanwood)
7.Fort Dodge St. Edmond –at Eagle Grove
8.Wilton — vs. Wapello
9.Clayton Ridge (Guttenberg) — vs. MFL MarMac
10.Ogden –vs. Central Decatur

CLASS A

1.BGM (Brooklyn) –at No. 6 Pekin (Packwood)
2.West Lyon — at Akron-Westfield
3.Wapsie Valley (Fairbank)–vs. Postville
4.AHST (Avoca)–at Underwood
5.AGWSR (Ackley) — vs. Prairie Valley (Gowrie)
6.Pekin (Packwood) — vs. No. 1 BGM (Brooklyn)
7.Lisbon — vs. Lone Tree
8.Algona Garrigan –at Lake Mills
9.Hinton –vs. Lawton-Bronson
10.Gladbrook-Reinbeck — vs. GMG (Garwin)

EIGHT-PLAYER

1.Exira-EHK — Idle
2.Don Bosco (Gilbertville) — vs. Northwood-Kensett
3.Adair-Casey — at Coon Rapids-Bayard
4.Springville — at Midland (Wyoming)
5.Newell-Fonda — vs. No. 6 West Bend-Mallard
6.West Bend-Mallard — at No. 5 Newell-Fonda
7.Janesville — vs. Riceville
8.Lamoni — vs. Murray
9.MMC (Marcus) — at Kingsley-Pierson
10.River Valley (Correctionville) — at Clay Central-Everly

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/high-school-football-who-the-registers-ranked-teams-play
High school football: Who the Register's ranked teams play
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.