Kiel girls dominate quad

Kiel girls dominate quad

News

Kiel girls dominate quad

By

The Kiel girls track and field team won four individual events and two relay races at Tuesday’s Kewaskum Quad, featuring Kewaskum, West Bend East and Oostburg.

The boys won four individual events as Aaron Field won the 100-meter dash (11.22 seconds), Jake Groth the 110 hurdles (16.56), Trevor Agnew the discus (117 feet, six inches) and Jake Groth the long jump (19-41/4).

Individually on the girls side for the Raiders, Eliza Field won the 100 (13.12), Kayla Lallensack the 200 (27.59), Addison Dahmer the 800 (2:30.72) and Gabrielle Daane the shot put (30-81/4).

The Kiel girls also won the 400 relay (Eliza Field, Emma Field, Macy Grybush, Brittany Jaeger) in 53.28 and the 1,600 relay (Cheyenne Woepse, Addison Dahmer, Madeline Dahmer, Gretta Binversie) in 4:17.27.

Boys

100 — 1. Aaron Field, Kiel, 11.22; 200 — 1. Nick Pabich, WBE, 22.34; 5. Brandon Zamora-Herrera, Kiel, 24.05; 400 — 1. Justin Molter, O, 52.14; 5. Jesus Sandoval, Kiel, 55.47; 800 — 1. Sam Wensink, O, 2:07.61; 7. Cameron Fruend, Kiel, 2:15.37; 1,600 — 1. Sam Wensink, O, 4:28.87; 5. Darick Landolt, Kiel, 5:01.76; 3,200 — 1. Adam Daane, O, 10:32.25; 4. Thomas Heckman, K, 11:17.48; 110 hurdles — 1. Jake Groth, Kiel, 16.56; 300 hurdles — 1. Charles Yeadon, O, 45.25; 3. Carter Voelker, Kiel, 47.29; 400 relay — 1. West Bend East, 44.90; 3. Kiel (Jack Meunier, Adam Hecker, Trevor Agnew, Jake Groth), 47.32; 800 relay — 1. West Bend East, 1:33.21; 2. Kiel (Jack Meunier, Bryce Gannigan, Jake Groth, Ramsey Kammerzelt), 1:36.17; 1,600 relay — 1. West Bend East, 3:33.38; 2. Kiel (Joshua Coleman, Josh Kuhn, Cole Voelker, Ramsey Kammerzelt), 3:44.95; 3,200 — 1. West Bend East, 8:41.32; 3. Kiel (Ramsey Beckman, Joshua Coleman, Cameron Freund, Darick Landolt), 9:02.30; Shot put — 1. Kendrick Davis, WBE, 45-1; 6. Storm Blanke, Kiel, 35-7; Discus — 1. Trevor Agnew, Kiel, 117-6; High jump — 1. Tyler Chaloupka, O, 6-0; 3. Aaron Field, Kiel, 5-10; Pole vault — 1. Corey Burdick, Kewaskum, 13-0; Long jump — 1. Jake Groth, Kiel, 19-41/4; Triple jump — 1. Alex Dodge, WBE, 39-91/2; 7. Cole Voelker, Kiel, 37-03/4

Girls

100 — 1. Eliza Field, Kiel, 13.12; 200 — 1. Kayla Lallensack, Kiel, 27.59; 400 — 1. Abby Reysen, Kewaskum, 1:03.75; 2. Madeline Dahmer, Kiel, 1:06.07; 800 — 1. Addison Dahmer, Kiel, 2:30.72; 1,600 — 1. Erin Bartenstein, O, 6:06.84; 2. Michelle Henning, Kiel, 6:16.31; 3,200 — 1. Delaney Sinnen, RL, 11:46.67; 3. Michelle Henning, Kiel, 13:43.31; 100 hurdles — 1. Shannon Boldt, O, 17.88; 4. Sierra Liebrun, Kiel, 21.33; 300 hurdles — 1. Shannon Boldt, O, 53.87; 5. Leah Henning, Kiel, 1:00.29; 400 relay — 1. Kiel (Eliza Field, Emma Field, Macy Grybush, Brittany Jaeger), 53.28; 800 relay — 1. Kiel (Eliza Field, Allison Reseburg, Brittany Jaeger, Kayla Lallensack), 1:53.66; 1,600 — 1. Kiel (Cheyenne Woepse, Addison Dahmer, Madeline Dahmer, Gretta Binversie), 4:17.27; 3,200 — 1. Cheyenne Woepse, Adrian Lucas, Addison Dahmer, Gretta Binversie), 10:38.79; Shot put — 1. Gabrielle Daane, Kiel, 30-81/4; Discus — 1. Stephanie Henk, Kewaskum, 108-4; 2. Madeline Dahmer, Kiel, 100-2; High jump — 1. Delaney Sinnen, RL, 5-0; 3. Madeline Dahmer, Kiel, 4-8; Long jump — 1. Ellie Debelak, Kewaskum, 15-111/2; 3. Emma Field, Kiel, 13-61/4; Triple jump — 1. Jamie Griggs, WBE, 28-9; 4. Allison Reseburg, Kiel, 26-11

FRCC East Meet

At Green Bay Preble, Lincoln’s high finish on the boy’s side was second place as Quenton Taylor had a long jump distance of 22 feet, two inches to finish behind Green Bay Preble’s Robert Barnes’ 22-4.

On the girls side, Meg Wolowicz had the Ships’ only win of the meet as she won the discus with a throw of 115-8.

Team scores were not provided to the Herald Times Reporter.

Boys

3,200 relay — 1. Green Bay Preble, 8:21.49; 4. Manitowoc Lincoln (Amari Bauer, Kyle Rochon, Derek Muck, Michael Thompson), 9:00.22; 100 — 1. Jake Wallenfang, GBP, 10.73; 3. Mitchel Rathsack, ML, 11.42; 1,600 — 1. McKenna Ramos, SS, 4:17.13; Michael Thompson, ML, 4:48.07; 800 relay — 1. Green Bay Preble, 1:20.09; 4. Manitowoc Lincoln (Paul Beyer, Eric Fogltanz, Scott Juckem, Tucker Kielsmeier), 1:39.9; 400 relay — 1. Green Bay Preble, 42.57; 3. Manitowoc Lincoln (Bailey Seidl, Mitchel Rathsack, Tommy Thammavong, Quenton Taylor), 44.40; 300 hurdles — 1. Zak Wallenfang, GBP, 39.35; 10. Logan Michalek, ML, 47.52; 800 — 1. Armando Torres, GBE, 1:59.90; 8. Derek Muck, ML, 2:14.78; 200 — 1. Tyler Griessmeyer, SN, 22.95; 3. Quenten Taylor, ML, 23.22; 3,200 — 1. McKenna Ramos, SN, 9:45.18; 6. Amari Bauer, ML, 10:21.63; 1,600 relay — 1. De Pere, 3:34.56; 3. Manitowoc Lincoln (Paul Beyer, Eric Fogltanz, Alec Seguin, Quenton Taylor), 3:38.77; Long jump — 1. Robert Barnes, GBP, 22-41/4; 2. Quenton Taylor, ML, 22-21/2; Triple jump — 1. Cory Cegelski, GBP, 42-61/4; 7. Austin Haupt, ML, 37-3; Discus — 1. Austin Wilson-Peterson, GBP, 133-11; 3. Collin Saubert, ML, 122-5

Girls

3,200 relay — 1. Green Bay Preble, 10:09.99; 3. Manitowoc Lincoln (Taylor Albright, Miranda Grove, Karly Rosinsky, Nicole Temme), 10:39.44; 100 hurdles — 1. Meagan Hilla, GBP, 16.11; 3. Morgan Stokes, ML, 17.35; 100 — 1. Amber Jackson, DP, 12.85; 6. Sloan Tackett, ML, 13.68; 400 — 1.Kylie Arett, DP, 1:02.12; 4. Stephanie France, ML, 1:06.07; 400 relay — 1. De Pere, 51.00; 5. Manitowoc Lincoln (Danielle Carle, Taylor Tice, Cassidy Mrotek, Sidney Reindl), 55.83; 300 hurdles — 1. Morgan Anderson, DP, 48.79; 6. Alyssa Krajnik, ML, 55.69; 800 — 1. Annie Robertson, GBP, 2:20.96; Karly Rosinsky, ML, 2:39.53; 200 — 1. Amber Jackson, DP, 26.59; 2. Sidney Reindl, ML, 27.06; 3,200 — 1. Jill Englebert, GBP, 11.56.75; 2. Miranda Grove, ML, 12:17.11; 1,600 relay — 1. De Pere, 4:12.09; 5. Manitowoc Lincoln (Isabel Strazny, Sloan Tackett, Paige Heinzen, Stephanie France), 4:34.88; High jump — 1. Meagan Hilla, GBP, 5-4; 3. Lydia Snyder, ML, 4-8; Pole vault — 1. Kylie Swiekatowski, DP, 10-7; 2. Randi Levendusky, ML, 9-6; Long jump — 1. Sydney Otto, DP, 15-11; 2. Lydia Snyder, ML, 15-7; Triple jump — 1. Meagan Hilla, GBP, 34-33/4; 5. Alyssa Krajnik, ML, 31-01/4; Discus — 1. Meg Wolowicz, ML, 115-8; Shot put — 1. Isabella Samuels, GBP, 37-6; 2. Meg Wolowicz, ML, 36-81/2; Shot put — 1. Jacob Guenther, GBP, 45-0; 4. Austin Bown, ML, 42-0

Latest

More USA TODAY High School Sports