Late Friday prep track: TR's Terp sets Neenah Invite record

Late Friday prep track: TR's Terp sets Neenah Invite record

News

Late Friday prep track: TR's Terp sets Neenah Invite record

By

The Two Rivers girls track team’s Carly Terp won the 3,200 in 11:06.92 to set a new meet record at Friday’s Neenah Coed Invitational as the Raiders finished fifth with 60 points at the eight-team event.

The Wausau West girls won with 171 points while Roncalli was eighth with 12.

In the boys portion of the event, which featured nine teams, the Raiders finished fourth with 66.50 points and Roncalli was ninth with nine. Appleton North won the boys portion with a score of 241.5.

The Raiders also had a win on the girls side from its 3,200 relay team of Carly Terp, Kristy Terp, Kayla Jansky, Allie Wachowski in 10:06.10.

Two Rivers had a pair of second-place finishes on the boys side. Individually, Dexter Smith had a height of five feet, 10 inches in the high jump to trail only Appleton North’s Javonte McGraw who jumped the same height but earned the tie breaker.

The Raiders’ 800 relay team of Brandon Reilly, Ashton Novy, Smith and Ethan Willman finished in 1:34.76 behind Appleton North’s 1:33.04.

Roncalli’s top performances came in the same event as Alex Katz, Chaz Kerscher, Shane Johnson and Zach Schneider finished in 1:38.62.

For the girls, the Jets were fifth in the 400 relay with a time of 56.57 by Megan Prather, Alli Winans, Brittney Weyers, Laura Linsmeier. Wausau West won the event in 52.16.

Boys

Team scores: Appleton North 241.5, Neenah 109.5, Wausau West 95, Two Rivers 66.5, Plymouth 65, Appleton West 57.5, Eau Claire North 32, Gibralter 24, Roncalli 9

Pole vault — 1. Henry Uslabar, AW, 13-6; 8. Chris Yauch, TR, 11-0; Triple jump — 1. Javonte McGraw, AN, 41-21/2; 6. Andrew Henderson, TR, 39-6; Long jump — 1. Connor Seiler, AN, 21-5; 7. Andrew Henderson, TR, 18-9; Discus — 1. Tanner Jeske, AW, 138-11; 13. Bobby Geiger, TR, 108-6; Shot put — 1. Tanner Jeske, AW, 56-9; 13. Garrett Scheffler, R, 38-83/4; High jump — 1. Javonte McGraw, AN, 5-10; 2. Dexter Smith, TR, 5-10; 3,200 relay — 1. Wausau West, 8:32.43; 6. Two Rivers (N/A, Nathan Grall, Sam Bianchi, Josh Krahn), 9:05.85; 100 — 1. Kallen Bentz, WW, 11.47; 4. Ashton Novy, TR, 11.85; 100 hurdles — 1. Torren Peebles, AN, 15.40; 4. Ethan Willman, TR, 16.60; 1,600 — 1. Max Edwards, AN, 4:20.8; 7. Josh Krahn, TR, 4:53.79; 800 relay — 1. Appleton North, 1:33.04; 2. Two Rivers (Brandon Reilly, Ashton Novy, Dexter Smith, Ethan Willman), 1:34.76; 400 — 1. Kallen Bentz, WW, 50.99; 16. Justin Jackson, TR, 57.85; 400 relay — 1. Appleton North, 43.68; 4. Two Rivers (Andrew Henderson, Ashton Novy, Chris Yauch, Brandon Reilly), 46.20; 300 hurdles — 1. Torren Peebles, AN, 41.09; 4. Ethan Willman, TR, 43.86; 800 — 1. Jordan Knapp, AN, 2:00.22; 4. Nick Geiger, TR, 2:04.69; 200 — 1. Kallen Bentz, WW, 22.54; 12. Shane Johnson, R, 24.73; 3,200 — 1. Tanner Daines, AN, 10:00.5; 3. Sam Bianchi, TR, 10:30.59; 1,600 relay — 1. Appleton North, 3:30.34; 8. Two Rivers (Justin Jackson, Nick Geiger, Josh Krahn, Chris Yauch)

Girls

Team scores: Wausau West 171, Neenah 166.5, Appleton North 139.5, Plymouth 89, Two Rivers 60, Eau Claire North 32, Gibralter 27, Roncalli 12

Pole vault — 1. Emily Murphy, N, 9-0; 9. Andrea Lohr, R, 7-6; Triple jump — 1. Katrina Pagel, WW, 34-1; 8. Chloe Kitzerow, R, 30-0; Long jump — 1. Kristin Nikolai, N, 16-8; 5. Alexi Walesh, TR, 14-81/2; Discus — 1. Katy Cihlar, WW, 114-7; 9. Kenzie Walesh, TR, 81-5; Shot put — 1. Michelle Brandt, WW, 38-111/2; 3. Kenzie Walesh, TR, 33-81/4; 3,200 relay — 1. Two Rivers (Carly Terp, Kristy Terp, Kayla Jansky, Allie Wachowski), 10:06.10; 1,600 — 1. Jessie Laabs, N, 5:14.69; 6. Allie Wachowski, TR, 5:37.6; 800 relay — 1. Appleton North, 1:49.32; 5. Two Rivers (Kendall Brey, Elizabeth Manna, Theresa Manna, Elicia Pritzl), 1:57.72; 400 — 1. Jasmin Samz, WW, 1:02.08; 3. Alexi Walesh, TR, 1:02.53; 400 relay — 1. Wausau West, 52.16; 5. Roncalli (Megan Prather, Alli Winans, Brittney Weyers, Laura Linsmeier), 56.57; 300 hurdles — 1. Hailey Deschaine, WW, 48.17; 10. Ana Konopacki, R, 54.09; 800 — 1. Austin Anderson, N, 2:26.59; 5. Kayla Jansky, TR, 2:35.83; 200 — 1. Hailey Deschaine, WW, 27.08; 6. Alexi Walesh, TR, 28.20; 3,200 — 1. Carly Terp, TR, 11:06.92; 1,600 relay — 1. Appleton North, 4:19.00; 6. Roncalli (Mariah Zahn, Ana Konopacki, Allie Zahn, Maddie Gleichner), 4:41.74

Latest

More USA TODAY High School Sports