Local track and field: Kiel girls 2nd at Dutchmen Invite

Local track and field: Kiel girls 2nd at Dutchmen Invite

News

Local track and field: Kiel girls 2nd at Dutchmen Invite

By

Gabrielle Daane and Madeline Dahmer each took first in the shot put and discus, respectively, to lead the Kiel girls track and field team to a second place finish on Friday at the Dutchmen Invite hosted by Oostburg.

The Raiders girls finished with 110.5 points while the Manitowoc Lutheran girls were right behind in third with 109.5.

Daane’s winning throw of 27 feet and nine inches was nearly five inches longer than that of second placer finisher Hannah Lavrenz (27-4.5) of St. Mary’s Springs while Dahmer’s toss (89-8) was over six feet past the Lancers’ Brooke Roberts (83-1).

Sara Herzog and Katherine VanAlstine paced Lutheran by winning the 300 hurdles with a time of 51.97 and the high jump (4-8), respectively.

Also competing was Roncalli, which took sixth (39) led by Anastasia Konopacki’s third-place finish in the 300 hurdles (54.15).

For the boys, Kiel was fourth (70) followed by Manitowoc Lutheran (sixth, 44) and Roncalli (10th, 7).

Aaron Field of Kiel won the 100 (11.65) to lead his team and take the lone individual first among area competitors. Phil Krahn paced the Lancers with a second-place finish in the 1,600 (5:01.30) while four Jets finished eigth in their respective events: Mike Thiele (1,600, 5:11.09), Garrett Scheffler (discus, 90-9), Alex Klein (long jump, 15-11) and Chris Fessler (triple jump, 33-5.5).

Dutchmen Invite Results

Boys

Team results: 1. St. Mary’s Springs 178, 2. Oostburg 112, 3. Winnebago Lutheran 103, 4. Kiel 70, 5. Kewaskum 52, 6. Manitowoc Lutheran 44, 7. Kenosha Christian 41, 8. Ozaukee 24, 9. Wayland Academy 12, Roncalli 7

100 — Aaron Fiel, K, 11.65; 200 — 1. Ryan Grandlic, SM, 23.17; 2. Aaron Field 23.66; 9. Tyler Blatter, ML, 25.92; 11. Chaz Kerscher, R, 26.06; 400 — 1. Ryan Grandlic, SM, 51.54; 7. Ramsey Kammerzelt, K, 57.80; 9. Greg Mueller, R, 1:00.75; 10. Reuben Vogt, ML, 1:01.03; 800 — 1. Sam Wensink, OO, 2:01.11; 3. Kane Neubauer, ML, 2:11.59; 6. Darick Landolt, K, 2:16.24; 1,600 — 1. Mitchell Bilitz, WL, 4:45.88; 2. Phil Krahn, ML, 5:01.30; 8. Mike Thiele, R, 5:11.09; Ramsey Beckman, K, 5:16.35; 3,200 — 1. Mitchell Bilitz, WL, 10:10.28; 7. Thomas Heckman, K, 11:35.70; 8. Josh Eickhoff, ML, 11:50.21; 13. Cole Becker, R, 12:07.63; 110 hurdles — 1. Darin Ward, SM, 15.67; 3. Jake Groth, K, 17.78; 8. Taylor Pritzl, R, 20.35; 300 hurdles — 1. Darin Ward, SM, 42.30; 4. Jake Groth, K, 48.04; 9. Taylor Pritzl, R, 51.63; 400 relay — 1. St. Mary Springs (Floyd, Austin, McLaughlin, Hintze), 46.32; 3. Kiel (Hecker, Bertram, Agnew, Gannigan), 49.07; 4. Manitowoc Lutheran (Poehlman, Thom, J. Blattler, T. Blattler), 49.99; 10. Roncalli (Juza, Kiel, Peters, Raboine), 54.74; 800 relay — 1. St. Mary’s Springs (Floyd, Austin, McLaughlin, Hintze), 1:37.06: 2. Kiel (Hecker, Groth, Bertram, Gannigan), 1:40.46; 4. Manitowoc Lutheran (Poehlman, Eickoff, T. Blattler, J. Blattler), 1:44.26; 9. Roncalli (Hamachek, Juza, Raboine, Kiel), 1:53.62; 1,600 relay — 1. St. Mary’s Springs (Skiff, Rieder, Rau, Grandlic), 3:39.18; 3. Manitowoc Lutheran (Krahn, Neubauer, Rehbein, Schwede), 3:50.84; 4. Kiel (Landolt, Gannigan, Sabrowsky, Sandoval), 3:52.83; 3,200 relay — 1. Oostburg (Daane, Kuffel, Wensink, Gabrielse), 8:36.50; 4. Manitowoc Lutheran (Eickhoff, Rehbein, Neubauer, Krahn), 9:00.8; Kiel (Kuhn, Freund, Droste, Landolt), 9:16.62; Roncalli (Wichlacz, Hilliker, Lambert, Thiele), 9:23.98; Shot put — 1. Tom Bates, WL, 39-0; 3. Alex Matthias, ML, 35-11; 9. Garrett Scheffler, R, 34-8; 10. Trevor Agnew, K, 34-6.5; Discus — 1. Will Bock, WL, 114-3; 3. Trevor Agnew, K, 97-3; Alex Matthias, ML, 92-3; 8. Garrett Scheffler, R, 90-9; High jump — 1. Josh Werner, O, 5-11; 6. Aaron Field, K, 5-6; Adam Schwede, ML, 5-4; Branden Timm, R, 5-2; Long jump — 1. Darin Ward, SM, 19-4.5; 8. Alex Klein, R, 15-11; Triple jump — 1. Darin Ward, SM, 40-11; 8. Chris Fessler, R, 33-5.5; Carter Voelker, K, 32-6

Girls

Team results: 1. St. Mary’s Springs 159.5; 2. Kiel 110.5; 3. Manitowoc Lutheran 109.5; 4. Winnebago Lutheran 69, 5. Kewaskum 56.5, 6. Roncalli 39, 7. Ozaukee 37, 8. Oostburg 31, 9. Kenosha Christian 16.5, 10. Wayland Academy 14

100 — 1. Jessika Dieringer, O, 13.63; 2. Rachel Winter, ML, 13.82; 3. Eliza Field, K, 13.95; 6. Matalie Koss, R, 14.53; 200 — 1. Melanie Schneider, SM, 27.55; 4. Eliza Field, K, 28.96; 6. Emma Dewane, ML, 29.25; 8. Ali Winans, R, 29.93; 400 — 1. Liz Bohn, SM, 1:01.75; 4. Rachel Winter, ML, 1:04.67; 5. Cheyenne Woepse, K, 1:06.01; 10. Mariah Zahn, R, 1:11.62; 800 — 1. Liz Bohn, SM, 2:32.23; 2. Gretta Binversie, K, 2:37.59; 10. Kristina Scheutte, ML, 3:01.13; Regina Bettag, R, 3:13.04; 1,600 — 1. Abby Busse, SM, 5:40.44; 4. Taylor Binversie, K, 6:15.21; 11. Sheridan Grosshuesch, ML, 6:53.99; 12. Paige Ruh, R, 6:56.85; 3,200 — 1. Abby Busse, SM, 12:40.01; 2. Nicole Strutz, ML, 12:59.51; 6. Michelle Henning, K, 13:52.58; 9. Paige Ruh, R, 15:51.78; 100 hurdles — 1. Megan McGovern, SM, 17.46; 3. Sara Herzog, ML, 18.23; 4. Brittany Weyers, R, 19.27; 300 hurdles — 1. Sara Herzog, ML, 51.97; 3. Anastasia Konopacki, R, 54.15; Madeline Dahmer, K, 56.86; 400 relay — 1. Winnebago Lutheran (Bock Kahlow, Scharf, Pamperin) 55.32; 2. Manitowoc Lutheran (Bramstedt, VanAlstine, Jost, Brehmer), 56.59; Kiel (Jaeger, Grybush, Lallensack, Henning), 57.19; Roncalli (Laura Linsmeyer, Prather, Weyers, Koss), 59.57; 800 relay — 1. St. Mary’s Springs (Grebe, Hoch, McGovern, Schneider), 1:54.47; 2. Kiel (Reeseburg, Lallensack, El. Field, Ez. Field), 1:57.53; Manitowoc Lutheran (Bramstedt, Herzog, Poehlman, Brehmer), 1:59.86; Roncalli (Koss, Zahn, Winans, Gleichner), 2:05.90; 1,600 relay — 1. St. Mary’s Springs (Schneider, Schmitz, Bohn, Hoch), 4:24.40; Kiel (Binversie, A. Dahmner, M. Dahmer, Woepse), 4:30.14; Manitowoc Lutheran (Bramstedt, Schwalbe, Brehmer, Jost), 4:50.07; Roncalli (Gleichner, Lohr, Konopacki, Zahn), 4:57.06; 3,200 relay — 1. Kiel (G. Binversie, T. Binversie, Lucas, Woepse), 11:04.37; Roncalli (Jacoby, Lohr, Zahn, Thompson), 11:32.56; Manitowoc Lutheran (Roekle, K. Schuette, L. Schuette, Strutz), 11:36.49; Shot put — 1. Gabrielle Daane, K, 27-9; 4. Brooke Roberts, ML, 25-7.5; 8. Tessa Kraemer, R, 23-11.5; 1. Discus — 1. Madeline Dahmer, K, 89-8; 2. Brooke Roberts, ML, 83-1; 11. Tessa Kraemer, R, 58-3; High jump — 1. Katherine VanAlstine, ML, 4-8; 3. Madeline Dahmer, K, 4-6; Long jump — 1. Jessika Dieringer, O, 16-4; 6. Anastasia Konopacki, R, 12-10; 8. Emma Dewane, ML, 12-4; 11. Allison Reseburg, K, 10-9; Triple jump — 1. Melanie Schneider, SM, 33-9.5; 2. Rachel Winter, ML, 32-7; Matalie Koss, R, 27-11.25; 10. Allison Reseburg, K, 25-9.5

Latest

More USA TODAY High School Sports