Lutheran boys, girls win Mishicot Triangular

Lutheran boys, girls win Mishicot Triangular

News

Lutheran boys, girls win Mishicot Triangular

By

Rachel Winter won three individual events to help the Manitowoc Lutheran girls track and field team win the Mishicot Triangular on Thursday with a team score of 69.

Winter won the 200 with a time of 29.18, the 400 (1:06.81) and triple jump with a distance of 32 feet and five inches to pace the Lancer girls.

Also at the triangular was Reedsville (46) and Mishicot (27). The Panthers were led by Taran Boettcher who who took first in the high jump (4-8) and 100 hurdles (17.41) while the Indians were paced by Melissa LeCaptain’s wins in the 1,600 (5:57.28) and 3,200 (13:28.05).

Lutheran also won the boys portion with 74 points, narrowly edging Reedsville (69) while Mishicot was third (37).

Five Lancers won an individual event, Jordan Blattler (100, 12.18), Ian Eickhoff (200, 27.81), Phillip Krahn (1,600, 4:51.32), Tyler Blattler (triple jump, 34-9.75) and Alex Matthias (117-07) while Reedsville was led by Grant Wedpohl’s victories in the 400 (56.98) and 800 (2:17.85). Mishicot’s lone individual win was by Brandon Butler in the pole vault (10-6).

Boys

Team results: 1. Manitowoc Lutheran 74, 2. Reedsville 69, 3. Mishicot 37

100 — 1. Jordan Blatterler, ML, 12.18; 200 — 1. Ian Eickhoff, ML, 27.81; 400 — 1. Grant Wedepohl, R, 56.98; 800 — 1. Grant Wedepohl, R, 2:17.85; 1,600 — 1. Philip Krahn, ML, 4:51.32; 3,200 — 1. Alex Drevs, R, 10:43.18; 300 hurdles — 1. Justin Cavanaugh, R, 53.18; 400 relay — 1. Manitowoc Lutheran (J. Blattler, T. Blattler, Poehlman, Thom), 50.62; 800 relay — 1. Manitowoc Lutheran (J. Blattler, T. Blattler, Eickhoff, Thom), 1:46.74; 1,600 relay — 1. Manitowoc Lutheran (T. Blattler, Krahn, Neubauer, Poehlman), 4:15.40; Pole vault — 1. Brandon Butler, M, 10-6; Long jump — 1. Rhodey Sorenson, R, 16-3; Triple jump — 1. Tyler Blattler, ML, 34-9.75; Shot put — 1. Bryce Wenzel, R, 38-4.75; Discus — 1. Alex Matthias, ML, 117-7

Girls

Team results 1. Manitowoc Lutheran 69, 2. Reedsville 46, 3. Mishicot 27

100 — 1. Emma Dewane, ML, 13.65; 200 — 1. Rachel Winter, ML, 29.18; 400 — 1. Rachel Winter, ML, 1:06.81; 800 — 1. Brittany Sheahan, R, 2:39.68; 1,600 — Melissa LeCaptain, M, 5:57.28; 3,200 — Melissa LeCaptain, M, 13:28.05; 100 hurdles — 1. Taran Boettcher, R, 17.41; 300 hurdles — 1. Dana Krepline, R, 55.71; 400 relay — 1. Reedsville (Taran Boettcher, Bailey Ebben, Rachel Mangin, Rachel Reichert), 56.63; 800 relay — 1. Manitowoc Lutheran (Hannah Nass, Emma Dewane, Sara Herzog, Riegen Brehmer), 1:59.18; 1,600 relay — 1. Manitowoc Lutheran (Hannah Nass, Alyssa Jost, Moriah Poehlman, Kelly Herzog), 4:49.43; 3,200 relay — 1. Reedsville (Carly Lubner, Edith Hughes, Chloe Eckstein, Brittany Sheahan), 11:32.88; High jump — 1. Taran Boettcher, R, 4-8; Pole vault – 1. Kaitlyn Wiegert, M, 7-0; Long jump — 1. Emma Dewane, ML, 13-10; Triple jump — 1. Rachel Winter, ML, 32-5; Shot put — 1. Brianna Ahumada, M, 31-3; Discus — 1. Chloe Eckstein, R, 95-5

Chilton Invite

The Roncalli boys track and field team took second with a team score of 45 as Mike Thiele, Shane Johnson and Isaac Brahm all won individual events for the Jets.

Thiele took first in the 1,600 with a time of 5:09.57 while Johnson (12.45) did the same in the 100 dash. Brahm won the pole vault with a distance of 11 feet six inches.

For the girls, Brittany Weyers (100 hurdles), Ana Konopacki (300 hurdles, 55.18) and Kayla Pawlowski (discus, 86-11) each took second to pace Roncalli. Weyers time in the 100 hurdles, girls team results and names for relay events were not reported to the Herald Times Reporter as of press deadline.

Boys

Team results: 1. Brillion 63, 2. Roncalli 45, 3. Chilton 43, 4. Wrightstown 2

3,200 relay — 1. Brillion 9:21.32; 3. Roncalli 9:59.44; 100 — 1. Shane Johnson, R, 12.45; 1,600 — 1. Mike Thiele, R, 5:09.57; 800 relay — 1. Chilton 1:38.65; 3. Roncalli 1:42.23; 400 — 1. Eric Kittel, B, 53.94; 4. Erik Reboine, R, 59.52; 400 relay — 1. Roncalli 48.71; 300 hurdles — 1. Zach Jensen, B, 46.57; 2. Branden Timm, R, 55.52; Shot put — 1. Vince Propson, C, 53-2.5; 4. Garrett Scheffler, R, 38-5.75; Pole vault — 1. Isaac Brahm, R, 11-6

Girls

3,200 relay — 1. Roncalli 11:18.59; 100 hurdles — 1. Jenna Thiel, B, 16.29; 2. Brittany Weyers; 100 — 1. Alex Calnin, C, 13.83; 3. Brittany Hillmer, R, 15.07; 800 relay — 1. Chilton 1:54.68; 2. Roncalli 1:59.89; 400 — 1. Kristen Linzmeier, C, 1:02.74; 4. Mariah Zahn, R, 1:10.91; 400 relay — 1. Chilton 54.46; 3. Roncalli 59.19; 300 hurdles — 1. Amber Piepenburg, B, 52.29; 2. Ana Konopacki, R, 55.18; 800 run — 1. Bonnie Draxler, W, 2:31.23; 5. Paige Ruh, R, 2:57.87; Discus — 1. Cassidy Taylor, C, 101-1; 2. Kayla Pawlowski, R, 86-11; Shot put — 1. Donna Bartel, C, 34-5.5; 5. Kayla Pawlowski, R, 24-2

LATE TUESDAY
FRCC East Meet

At Green Bay Preble, Lincoln’s high finish on the boy’s side was second place as Quenton Taylor had a long jump distance of 22 feet, two inches to finish behind Green Bay Preble’s Robert Barnes’ 22-4.

On the girls side, Meg Wolowicz had the Ships’ only win of the meet as she won the discus with a throw of 115-8.

Boys

Team results: 1. Green Bay Preble 208, 2. De Pere 120, 3. Sheboygan North 82, 4. Manitowoc Lincoln 59, 5. Green Bay East 48, 6. Sheboygan South 35

3,200 relay — 1. Green Bay Preble, 8:21.49; 4. Manitowoc Lincoln (Amari Bauer, Kyle Rochon, Derek Muck, Michael Thompson), 9:00.22; 100 — 1. Jake Wallenfang, GBP, 10.73; 3. Mitchel Rathsack, ML, 11.42; 1,600 — 1. McKenna Ramos, SS, 4:17.13; Michael Thompson, ML, 4:48.07; 800 relay — 1. Green Bay Preble, 1:20.09; 4. Manitowoc Lincoln (Paul Beyer, Eric Fogltanz, Scott Juckem, Tucker Kielsmeier), 1:39.9; 400 relay — 1. Green Bay Preble, 42.57; 3. Manitowoc Lincoln (Bailey Seidl, Mitchel Rathsack, Tommy Thammavong, Quenton Taylor), 44.40; 300 hurdles — 1. Zak Wallenfang, GBP, 39.35; 10. Logan Michalek, ML, 47.52; 800 — 1. Armando Torres, GBE, 1:59.90; 8. Derek Muck, ML, 2:14.78; 200 — 1. Tyler Griessmeyer, SN, 22.95; 3. Quenten Taylor, ML, 23.22; 3,200 — 1. McKenna Ramos, SN, 9:45.18; 6. Amari Bauer, ML, 10:21.63; 1,600 relay — 1. De Pere, 3:34.56; 3. Manitowoc Lincoln (Paul Beyer, Eric Fogltanz, Alec Seguin, Quenton Taylor), 3:38.77; Long jump — 1. Robert Barnes, GBP, 22-41/4; 2. Quenton Taylor, ML, 22-21/2; Triple jump — 1. Cory Cegelski, GBP, 42-61/4; 7. Austin Haupt, ML, 37-3; Discus — 1. Austin Wilson-Peterson, GBP, 133-11; 3. Collin Saubert, ML, 122-5

Girls

Team results: 1. De Pere 167.60, 2. Green Bay Preble 156.50, 3. Manitowoc Lincoln 88.70, 4. Sheboygan North 60, 5. Green Bay East 41, 6. Sheboygan South 28.20

3,200 relay — 1. Green Bay Preble, 10:09.99; 3. Manitowoc Lincoln (Taylor Albright, Miranda Grove, Karly Rosinsky, Nicole Temme), 10:39.44; 100 hurdles — 1. Meagan Hilla, GBP, 16.11; 3. Morgan Stokes, ML, 17.35; 100 — 1. Amber Jackson, DP, 12.85; 6. Sloan Tackett, ML, 13.68; 400 — 1.Kylie Arett, DP, 1:02.12; 4. Stephanie France, ML, 1:06.07; 400 relay — 1. De Pere, 51.00; 5. Manitowoc Lincoln (Danielle Carle, Taylor Tice, Cassidy Mrotek, Sidney Reindl), 55.83; 300 hurdles — 1. Morgan Anderson, DP, 48.79; 6. Alyssa Krajnik, ML, 55.69; 800 — 1. Annie Robertson, GBP, 2:20.96; Karly Rosinsky, ML, 2:39.53; 200 — 1. Amber Jackson, DP, 26.59; 2. Sidney Reindl, ML, 27.06; 3,200 — 1. Jill Englebert, GBP, 11.56.75; 2. Miranda Grove, ML, 12:17.11; 1,600 relay — 1. De Pere, 4:12.09; 5. Manitowoc Lincoln (Isabel Strazny, Sloan Tackett, Paige Heinzen, Stephanie France), 4:34.88; High jump — 1. Meagan Hilla, GBP, 5-4; 3. Lydia Snyder, ML, 4-8; Pole vault — 1. Kylie Swiekatowski, DP, 10-7; 2. Randi Levendusky, ML, 9-6; Long jump — 1. Sydney Otto, DP, 15-11; 2. Lydia Snyder, ML, 15-7; Triple jump — 1. Meagan Hilla, GBP, 34-33/4; 5. Alyssa Krajnik, ML, 31-01/4; Discus — 1. Meg Wolowicz, ML, 115-8; Shot put — 1. Isabella Samuels, GBP, 37-6; 2. Meg Wolowicz, ML, 36-81/2; Shot put — 1. Jacob Guenther, GBP, 45-0; 4. Austin Bown, ML, 42-0

Latest

More USA TODAY High School Sports