Meet the Times All Area Boys Team members

Meet the Times All Area Boys Team members

News

Meet the Times All Area Boys Team members

By

All Area Boys Team

Wade Krueger, Sr., St. Cloud Tech

Three-year letterwinner…season-best time of 16:13…three-time All-Central Lakes Conference…three-time Class 2A state meet participant (placed 28th in 2013).

Blake Anderson, Sr., Sartell

Four-year letterwinner…season-best time of 16:24…three-time All-Central Lakes Conference…two-time Class 2A state meet participant (45th place in 2013)…two-time Times All-Area Team…two-time academic all-state and CLC scholar athlete.

Nick Golebiowski, Sr., St. Cloud Cathedral

Five-time letterwinner…season-best time of 16:20…Granite Ridge Conference champion…five-time Class A state meet participant (placed 20th in 2013)…four-time Times All-Area…five-time academic all-state.

Josh Peterson, Sr., Rocori

Five-time letterwinner…season-best time of 16:41…first-time All-Central Lakes Conference…first-time Class 2A state meet participant (45th place in 2013).

Abraham Skwira, Jr., Holdingford

Four-year letterwinner…season-best time of 16:30…three-time All-Central Minnesota Conference…CMC runner-up in 2013…first-time Class A state meet participant (placed 28th).

Luke Lahr, Jr., Becker

Four-year letterwinner…season-best time of 16:40…two-time All-Granite Ridge Conference…individual champ at Mora Invite…academic all-state (2013).

Andrew Zackman, Jr., Holdingford

Four-year letterwinner…season-best time of 16:20…2013 Central Minnesota Conference champion…Class A state meet participant (2013) and placed 8th.

Honorable mention

Sebastian Sowada, Sr., Little Falls; Cameron Smith, Sr., Little Falls; Matthew Massmann, Sr., Little Falls; Kevin Lamb, Jr., Albany; Tyler Johnson, Jr., St. Cloud Cathedral; Brandon Voigt, Jr., St. Cloud Cathedral; Hunter Zupko, 8th, Little Falls.

Times’ Boys Runners Of The Year

2013 – Wade Krueger, St. Cloud Tech

2012 – Charlie Lawrence, Foley

2011 – Tyler Broadwell, Sartell

2010 – Grant Wintheiser, St. Cloud Cathedral

2009 – Connor Gjevre, Annandale

2008 – Connor Gjevre, Annandale

2007 – Connor Gjevre, Annandale

2006 – Connor Gjevre, Annandale

2005 – Ryan Noack, St. Cloud Cathedral

2004 – Jon Stoltman, Little Falls

2003 – Jon Stoltman, Little Falls

2002 – Max Leither, St. Cloud Cathedral

2001 – Nathan Haeny, Sauk Rapids

2000 – Nathan Hoffman, Annandale

1999 – Ryan Ford, St. Cloud Apollo

1998 – Eric Dahlstrom, Milaca

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/meet-the-times-all-area-boys-team-members
Meet the Times All Area Boys Team members

Player profiles of team members

I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.