Prep basketball state scores

Prep basketball state scores

News

Prep basketball state scores

By

GIRLS’ BASKETBALL

Class A

Regional Semifinals

Bloomfield Hills Marian 51, Auburn Hills Avondale 36

Brownstown Woodhaven 60, Saline 58, OT

Clarkston 48, Utica Ford 30

Davison 60, Fenton 39

Detroit King 50, Livonia Stevenson 36

Dexter 26, Canton 17

Farmington Hills Harrison 44, Hartland 27

Farmington Hills Mercy 69, Southfield Lathrup 40

Grand Haven 54, Gaylord 34

Grand Ledge 52, Wyoming 32

Grandville 39, Grand Rapids Northview 24

Grosse Pointe South 56, Warren Cousino 34

Macomb Dakota 64, Sterling Heights 56

Mattawan 46, Holt 43

Saginaw Heritage 48, Flushing 29

Westland John Glenn 50, Dearborn Heights Crestwood 34

Class B

Regional Semifinals

Chelsea 31, Jackson Northwest 24

Clare 48, Shepherd 31

Croswell-Lexington 48, Marysville 45

Detroit Country Day 50, Harper Woods Chandler Park Academy 43

Ferndale 61, Detroit University Prep 36

Flat Rock 49, Ida 36

Flint Powers 61, Freeland 53

Goodrich 49, Haslett 42, OT

Grand Rapids South Christian 46, Grand Rapids Catholic Central 33

Ionia 42, Hamilton 27

Kingsford 59, Kalkaska 33

Livonia Ladywood 61, River Rouge 19

Marshall 50, Otsego 36

Midland Bullock Creek 49, Ludington 42

Muskegon Oakridge 38, Sparta 33

Stevensville Lakeshore 44, Three Rivers 35

Class C

Regional Semifinals

Adrian Madison 43, Blissfield 33

Delton Kellogg 47, Muskegon Western Michigan Christian 37

Flint Hamady 57, Unionville-Sebewaing 37

Grandville Calvin Christian 37, Carson City-Crystal 35

Grosse Pointe Woods University Liggett 78, Marlette 44

Hartford 52, Reading 46

Houghton 70, West Iron County 40

Ishpeming 50, Manistique 36

Kent City 52, Beaverton 39

Madison Heights Bishop Foley 53, Madison Heights Madison 39

Manchester 53, Michigan Center 43

Niles Brandywine 53, Decatur 17

Riverview Gabriel Richard 54, Detroit Consortium 39

Saginaw Nouvel 47, Reese 45

Shelby 58, Leroy Pine River 56

Traverse City St. Francis 56, Johannesburg-Lewiston 41

Class D

Regional Semifinals

Allen Park Inter-City Baptist 45, Ann Arbor Rudolf Steiner 25

Athens 60, St. Joseph Michigan Lutheran 26

Bear Lake 50, Manistee Catholic Central 47

Climax-Scotts 50, Hudsonville Freedom Christian 13

Crystal Falls Forest Park 65, Lake Linden-Hubbell 25

Deckerville 54, Bay City All Saints 40

Fulton-Middleton 51, Muskegon Catholic Central 42

Gaylord St. Mary 60, Leland 28

Hillsdale Academy 46, Pittsford 36

Lansing Christian 53, Clarkston Everest Catholic 33

Mount Pleasant Sacred Heart 71, Au Gres-Sims 31

Plymouth Christian 40, Bellevue 29

Posen 69, Pellston 23

Powers North Central 53, Eben Junction Superior Central 48

St. Ignace LaSalle 67, Pickford 23

Waterford Our Lady 40, Marine City Cardinal Mooney 33

Monday’s Scores

BOYS’ BASKETBALL

Class A

District First Round

District 1: Kalamazoo Loy Norrix 70, Portage Northern 61

Mattawan 60, Niles 53

St. Joseph 43, Kalamazoo Central 41

District 2: Battle Creek Central 52, Coldwater 24

Holt 56, Battle Creek Lakeview 54

Jackson 57, Richland Gull Lake 39

District 3: DeWitt 70, Grand Ledge 58

Lansing Everett 74, Lansing Eastern 59

Lansing Waverly 70, Okemos 48

District 4: Caledonia 61, East Grand Rapids 48

East Kentwood 61, Grand Rapids Ottawa Hills 53

Grand Rapids Christian 72, Wyoming 58

District 5: Hudsonville 62, Holland West Ottawa 50

Jenison 65, Grandville 50

Zeeland East 45, Holland 39

District 6:Grand Haven 55, Grand Rapids Kenowa Hills 38

Muskegon 69, Cedar Springs 54

Muskegon Mona Shores 66, Muskegon Reeths-Puffer 54

District 7: Grand Rapids Forest Hills Northern 58, Rockford 55

Grand Rapids Northview 65, Greenville 53

District 8: Fenton 69, Holly 59

District 9: Lapeer West 42, Lapeer East 30

Swartz Creek 70, Davison 57

District 10: Saginaw 74, Flushing 53

Saginaw Arthur Hill 72, Owosso 50

District 11: Midland 47, Mount Pleasant 44

Midland Dow 72, Bay City Central 27

District 12: Alpena 64, Gaylord 40

Marquette 64, Petoskey 61

Traverse City Central 42, Traverse City West 39

District 13: Temperance Bedford 66, Monroe 43

District 14: Taylor Kennedy 51, Southgate Anderson 45

Wyandotte Roosevelt 58, Riverview 35

District 15: Romulus 90, Taylor Truman 48

Westland John Glenn 79, Wayne Memorial 55

District 16: Dearborn 61, Allen Park 59

Dearborn Fordson 52, Dearborn Edsel Ford 40

District 17: Ann Arbor Huron 55, Pinckney 41

Ypsilanti 66, Ann Arbor Pioneer 43

District 18: Canton 57, Canton Salem 49

Plymouth 48, Northville 37

District 19: Redford Thurston 69, Garden City 46

District 20: Detroit Cass Tech 63, Detroit Cody 37

Detroit Denby 53, Hamtramck 45

Detroit Pershing 90, Detroit King 71

District 21: Detroit Mumford 76, Detroit Henry Ford 72

Farmington 49, Redford Union 30

District 22: Detroit East English 68, Eastpointe East Detroit 31

St. Clair Shores Lakeview 73, Grosse Pointe North 62

District 23: Warren Mott 67, Fraser 46

District 24: Oak Park 77, Berkley 67

Southfield Lathrup 58, Royal Oak 47

District 25: Walled Lake Central 45, Walled Lake Western 42

Walled Lake Northern 48, Farmington Hills Harrison 47

District 26: Howell 56, Fowlerville 37

South Lyon 52, Hartland 37

District 27: Birmingham Seaholm 92, Bloomfield Hills Andover 64

Bloomfield Hills Lahser 73, West Bloomfield 34

District 28: Sterling Heights 37, Harrison Township L’Anse Creuse 33

District 29: Auburn Hills Avondale 43, Waterford Mott 40

Pontiac 60, Waterford Kettering 54

District 30: Clarkston 54, Lake Orion 43

District 31: Rochester 60, Utica Ford 51

Utica Eisenhower 74, Rochester Hills Stoney Creek 59

District 32: Port Huron 58, Port Huron Northern 50

Class B

District Semifinal

District 64: Menominee 61, Escanaba 46

District First Round

District 33: Benton Harbor 68, Coloma 52

Stevensville Lakeshore 78, Dowagiac Union 76

District 34: Sturgis 54, Edwardsburg 39

District 35: Battle Creek Harper Creek 64, Comstock 45

District 36: Leslie 37, Jackson Northwest 33

Parma Western 53, Charlotte 43

District 37: Onsted 71, Chelsea 65

Stockbridge 80, Napoleon 56

District 38: Carleton Airport 51, Ida 44

Dundee 52, Monroe Jefferson 33

District 39: Allen Park Cabrini 65, Grosse Ile 59

Trenton 67, Flat Rock 43

District 40: Dearborn Heights Robichaud 70, Dearborn Heights Annapolis 45

River Rouge 82, Dearborn Henry Ford Academy 23

District 41: Detroit Central 67, Detroit University Prep 50

District 42: Southfield Bradford Academy 55, Detroit Old Redford 41

Warren Fitzgerald 59, Ferndale 47

District 43: Harper Woods Chandler Park Academy 82, St. Clair Shores South Lake 56

Warren Lincoln 62, Clinton Township Clintondale 52

District 44: Detroit Country Day 82, Pontiac Notre Dame Prep 49

Macomb Lutheran North 42, Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 36

District 45: Detroit Community 66, Detroit Communication & Media Arts 47

Livonia Clarenceville 70, South Lyon East 47

District 46: Lansing Catholic 72, Williamston 64

Perry 67, Ovid-Elsie 48

District 47: Lake Odessa Lakewood 77, Middleville Thornapple Kellogg 70

District 48: South Haven 60, Hopkins 59

District 49: Allendale 64, Zeeland West 52

District 50: Wayland 72, Wyoming Kelloggsville 41

District 51: Comstock Park 73, Grand Rapids West Catholic 63

District 52: Spring Lake 65, Coopersville 38

District 53: Grant 55, Newaygo 53

District 54: Shepherd 44, Lakeview 39

District 55: Flint Southwestern 66, Flint Northern 52

Goodrich 82, Durand 57

District 56: Richmond 51, Armada 47

St. Clair 48, Algonac 47

District 57: Almont 53, North Branch 35

Yale 63, Capac 45

District 58: Caro 61, Frankenmuth 51

Flint Powers 60, Otisville Lakeville 42

Millington 61, Mount Morris 51

District 59: Bridgeport 73, Birch Run 48

Saginaw Swan Valley 66, Chesaning 44

District 60: Essexville Garber 65, Pinconning 26

Standish-Sterling 65, Gladwin 44

District 61: Clare 62, Remus Chippewa Hills 61

District 62: Cadillac 55, Kingsley 46

Mason County Central 74, Manistee 49

District 63: Cheboygan 63, Houghton Lake 45

Grayling 78, Roscommon 52

District 64Gladstone 56, Kingsford 53

Class C

District First Round

District 65Bridgman 68, Three Oaks River Valley 19

Watervliet 75, Benton Harbor Dream Academy 67

District 66Decatur 68, Lawton 58

White Pigeon 49, Cassopolis 34

District 67Bloomingdale 46, Gobles 44

Kalamazoo Christian 58, Bangor 55

District 68Quincy 71, Centreville 27

Schoolcraft 62, Union City 61

District 69Addison 58, Hudson 43

Adrian Madison 53, Jonesville 38

District 70Blissfield 48, Britton-Deerfield 47

Monroe St. Mary Catholic Central 65, Erie-Mason 30

District 71Ecorse 76, Dearborn Heights Star International 27

Riverview Gabriel Richard 56, Dearborn Advanced Technology 39

District 73Detroit PEC Prep 60, Detroit Winans 27

District 74Ann Arbor Greenhills 51, Whitmore Lake 40

Clinton 82, Manchester 55

District 75Homer 87, Grass Lake 60

Jackson East Jackson 64, Concord 51

Vandercook Lake 52, Michigan Center 35

District 76Albion 67, Potterville 38

Delton Kellogg 55, Springport 43

District 77North Muskegon 65, Holland Black River 43

Saugatuck 72, Muskegon Western Michigan Christian 65

District 78Grand Rapids Covenant Christian 29, Wyoming Lee 28

Grand Rapids NorthPointe Christian 71, Saranac 23

District 79Bath 67, Byron Center 55

Pewamo-Westphalia 70, Dansville 19

District 80Madison Heights Bishop Foley 70, Frankel Jewish Academy 31

Rochester Hills Lutheran Northwest 66, Madison Heights Madison 43

Royal Oak Shrine 66, Pontiac Academy for Excellence 48

District 82Memphis 46, Brown City 43

Sandusky 74, Dryden 50

District 83Burton Atherton 63, Burton Bentley 46

Flint Beecher 83, Genesee 34

Flint Hamady 76, Flint International 68

District 84Montrose 66, Saginaw Arts and Science 22

Saginaw Michigan Lutheran Seminary 51, New Lothrop 50

District 85Hemlock 45, Sanford-Meridian 40

Saginaw Valley Lutheran 69, Saginaw Nouvel 58

District 86Breckenridge 37, St. Louis 32

Coleman 53, Vestaburg 50

District 87Morley-Stanwood 69, White Cloud 48

District 88Holton 47, Hesperia 29

District 89Leroy Pine River 68, Evart 44

McBain 75, Harrison 33

District 90Cass City 46, Bad Axe 43

Harbor Beach 75, Ubly 64

District 91Lincoln-Alcona 49, Mancelona 40

Tawas 44, Johannesburg-Lewiston 37

District 92Boyne City 46, Charlevoix 42

Maple City Glen Lake 55, Elk Rapids 44

District 93Harbor Springs 62, Newberry 41

Manistique 73, Indian River-Inland Lakes 52

District 95Norway 51, Stephenson 41

West Iron County 64, Iron Mountain 54

District 96L’Anse 51, Calumet 41

Class DDistrict SemifinalDistrict 103Detroit Universal 69, Southfield Christian 18

District First RoundDistrict 97Covert 79, Lawrence 71, OT

Eau Claire 64, Benton Harbor Countryside Academy 39

St. Joseph Michigan Lutheran 71, Watervliet Grace Christian 41

District 98Climax-Scotts 70, Mendon 51

Colon 55, Burr Oak 25

District 99Litchfield 65, Coldwater Pansophia Academy 32

District 100Morenci 67, Camden-Frontier 37

District 101Allen Park Inter-City Baptist 78, Newport Lutheran South 25

Plymouth Christian 63, Westland Huron Valley Lutheran 28

Taylor Baptist Park 73, Lutheran Westland 47

District 102Livingston Christian 70, Ann Arbor Rudolf Steiner 45

District 103Detroit Davis 79, Novi Franklin Roads Christian 64

District 104Bloomfield Hills Roeper 60, Auburn Hills Christian 45

Waterford Our Lady 72, Sterling Heights Parkway Christian 49

District 105Peck 61, Kimball New Life Christian 13

District 106Clarkston Everest Catholic 79, Michigan School for the Deaf 25

Flint Madison 81, Burton St. Thomas More 71

District 108Bellevue 58, Jackson Christian 50

Tekonsha 69, Marshall Academy 33

District 109Martin 49, Calhoun Christian 36

District 110Hudsonville Freedom Christian 35, Zion Christian 33

Wyoming West Michigan Lutheran 63, Wyoming Tri-unity Christian 34

District 111Fremont Providence Christian 73, West Michigan Academy of Environmental Science 38

Muskegon Catholic Central def. Kent City Algoma Christian, forfeit

District 113Kingston 73, Port Hope 38

District 114Saginaw Buena Vista 90, Owendale-Gagetown 46

District 115Marion 48, Big Rapids Crossroads Charter Academy 38

District 116Brethren 71, Walkerville 42

Manistee Catholic Central 66, Mason County Eastern 54

District 117Frankfort-Elberta 80, Buckley 37

Onekama 75, Fife Lake Forest Area 69

District 118Leland 63, Lake Leelanau St. Mary 43

Northport 56, Traverse City Grand Traverse Academy 40

Traverse City Christian 76, Traverse City College Prep 11

District 119Hale 49, Fairview 44

District 120Onaway 54, Rogers City 39

District 121Bellaire 52, Gaylord St. Mary 25

Central Lake 69, Alba 48

District 122Wolverine 64, Harbor Light Christian 60

District 123St. Ignace LaSalle 80, Mackinaw City 21

District 124Brimley 60, Rudyard 35

District 125Eben Junction Superior Central 64, Cooks Big Bay de Noc 45

Engadine 59, Rapid River 54

District 126Bark River-Harris 75, Hannahville 45

Powers North Central 87, Rock Mid Peninsula 65

District 127Bessemer 56, Republic-Michigamme 51

Wakefield-Marenisco 68, Watersmeet 43

District 128Baraga 55, Dollar Bay 32

Painesdale Jeffers 45, Ontonagon 36, OT

Latest

More USA TODAY High School Sports