Prep boys cross country statistics

Prep boys cross country statistics

News

Prep boys cross country statistics

By

CAAC BLUE

STANDINGS-1. East Lansing, 2. Holt, 3. Okemos, 4. Grand Ledge, 5. Jackson, 6. Lansing Eastern, 7. Everett

ALL-LEAGUE FIRST TEAM-Dietrich Hittner (EL), Nathan Megge (GL), Grant Colligan (H), Billy Millar (EL), Michael Buffin (GL), Andrew Middleton (H), Roman Blackwell (J)

ALL-LEAGUE SECOND TEAM-Isayha Davis (EL), Daniel Kroth (Ok), David McKinley (Ok), Austin Rios (GL), Austin Ford (H), Zach Hulliberger (H), Daniel Bartkowski (Ok)

ALL-LEAGUE HONORABLE MENTION-Kael Fineout (Ok), Mark Danks (H), Taylor Zick (EL), Zach Wolfe (EL), Jason Letavish (Ok), Andy Ashton (EL), Jacob Stanton (EL)

CAAC RED

STANDINGS-1. Ionia (1-1-1), 2. St. Johns (2-3-4), 2. Haslett (5-2-2), 4. Owosso (4-4-3), 5. DeWitt (3-5-5), 6. Fowlerville (6-6-6)

ALL-LEAGUE FIRST TEAM-Brice Brown (I), Brandon Winter (I), Eli Jenkinson (Ow), Kenna Gebissa (H), Luke Corder (H), Andrew Hyatt (SJ), Nate Kimble (DeW)

ALL-LEAGUE SECOND TEAM-Codey Cook (SJ), Dillon Braun (I), Caleb Hess (Ow), Jorge Cardenas (I), Dakota Brasseur (Ow), Mitch Kolito (DeW), Tyler Howard (SJ)

ALL-LEAGUE HONORABLE MENTION-Alex McCormick (H), Marshal Rademacher (I), Ryan Kramer (SJ), Jordan Zamarron (I), Peter Pelon (I), Jarrod Eaton (SJ), Phillip McCauley (DeW)

CAAC GOLD

STANDINGS-1. Mason (6-0), 2. Eaton Rapids (5-1),3. Jackson Lumen Christi (4-2), 4. Jackson Northwest (3-3), 5. Charlotte (0-6), 5. Waverly (1-5), 7. Parma Jackson County Western (2-4)

ALL-LEAGUE FIRST TEAM-Tanner Hinkle (M), Alex Whitmer (M), Mason VanDyke (M), Kenny Wherry (ER), Charlie Ludlow (JLC), Miles Garn (C), Jake Spencer (ER)

ALL-LEAGUE SECOND TEAM-Shea MacKenzie (ER), Patrick Soltis (JLC), Greg Johnson (W), Bruce Baker (C), Greg Ingle (M), Canyon Raburn (JLC), Karl Berkemeier (JLC)

ALL-LEAGUE HONORABLE MENTION-Preston Tickner (M), Brody Benward (ER), Alan Griffith (ER), Collin Spagnuolo (ER), Ken Nakashima (PJCW), Alex Hoop (JLC), Jordan Dack (PJCW)

CAAC WHITE

STANDINGS-1. Lansing Catholic (1-1-3), 1. Stockbridge (2-2-1), 3. Williamston (3-3-4), 3. Corunna (4-4-2), 5. Lakewood (5-5-6), 6. Portland (6-6-5)

ALL-LEAGUE FIRST TEAM-Keenan Rebera (LC), Aaron Baumgartner (W), Alec Armstrong (S), Alexander Krantz (W), Jacob Trowbridge (C), Austin Fillmore (S), Blake Watson (C)

ALL-LEAGUE SECOND TEAM-Ben Thoenes (W), Austin Shepherd (S), Teddy Jurkovic (LC), Nick Kelsey (LC), Dylan Wibert (C), Jakob Phillips (C), Nick Sampson (LC)

HONORABLE MENTION-Evan Upshur (S), Max Hayden (LC), Kaleb Losey (S), Jeffrey Lorencen (LC), Connor Coscarelli (W), Alex Pung (P), Nathaniel Baird (S)

CMAC

STANDINGS-1. Pewamo-Westphalia (1-1-1), 2. Saranac (2-2-2), 3. Fowler (3-3-3), 4. Potterville (4-4-4), 5. Bath (5-5-5), 6. Portland St. Patrick (6-6-6), 7. Dansville (7-7-7), 8. Fulton (8-8-8), 9. Laingsburg (9-9-9)

ALL-LEAGUE FIRST TEAM-Tim Young (Sar), Grant Feldpausch (Fow), Norman Emineth (Pott), Tanner Droste (PW), Sam Traver (Pott), Blake Thelen (PW), Brendan Klynstra (Sar)

ALL-LEAGUE SECOND TEAM-Bohdan Hartman (Fulton), Greg Trierweiler (PW), Nick Thomas (Bath), Randy Schafer (PW), Branden Smith (Sar), Steven Jorgensen (Sar), Joel Pennell (PW)

ALL-LEAGUE HONORABLE MENTION-Brice Thelen (Fow), Caleb Barker (PW), Drew Bierstetel (Fow), William Spagnuolo (Bath), Aaron Sluiter (Sar), August Schmeidiknecht (Pott), Jake Rolff (Bath)

TVC CENTRAL

STANDINGS-1. Alma (1-1-1), 2. Freeland (2-2-2), 3. Ovid-Elsie (3-3-3), 4. Hemlock (5-4-4), 5. Shepherd (4-7-5), 6. Midland Bullock Creek (7-5-6), 7. Saginaw Swan Valley (6-6-8), 8. Chesaning (8-8-7)

ALL-LEAGUE FIRST TEAM-Tyler Jensen (OE), Jake Morey (A), James Sira (MBC), Jacob Fong (SSV), Tim DeJong (A), Josh Verlac (SSV), Luke Hurst (OE)

ALL-LEAGUE SECOND TEAM-Mitchell Hoffman (H), Broderic Bender (A), Garret Bila (F), Brent Wegner (F), Sam Grossmeyer (H), Landon Honsinger (H), Jacob Collins (C)

ALL-LEAGUE HONORABLE MENTION-Chandler Biggs (MBC), Alex Stowell (F), Tim Yake (F), Aaron Stebelton (A)

TVC WEST

STANDINGS-1. Ithaca (2-1-1), 2. Breckenridge (1-2-2), 3. Saginaw Michigan Lutheran Seminary (3-4-3), 4. Carrollton (4-3-4), 5. St. Louis (5-5-5), 6. St. Charles (6-7-6), 7. Saginaw Valley Lutheran (7-6-7), 8. Merrill (8-8-8)

ALL-LEAGUE FIRST TEAM-Stephen Merchant (I), Kurt Gulick (B), Kyle Gulick (B), Kaleb Coston (I), Nate Partee (B), Alik Helms (I), Darian Schnose (SMLS)

ALL-LEAGUE SECOND TEAM-Noah Keller (C), Jesse Corbat (B), Kaleb Baublitz (I), Aaron Pretzer (SMLS), Collin Shaw (SL), John Lambrecht (I), Connor Pilmore (SL)

ALL-LEAGUE HONORABLE MENTION-Cuyler Shepler (C), Austin Brittain (B)

KVA

STANDINGS-1. Kalamazoo Hackett Catholic, 2. Schoolcraft, 3. Kalamazoo Christian, 4. Maple Valley, 5. Constantine, 6. Delton Kellogg, 7. Parchment, 8. Olivet, 9. Battle Creek Pennfield

ALL-LEAGUE FIRST TEAM-Zach Wehner (S), Doug Hollett (KC), Matt Ring (S), Connor Bresnahan (KHC), Jarryd Calhoun (DK), Michael Myers (KHC), Neal Malakowski (S)

ALL-LEAGUE SECOND TEAM-Kevin Wunderly (KC), Dave Jones (C), John Mancini (KHC), Hunter Perrin (KC), Kyle Brumm (MV), Andrew Brighton (MV), Dan Simonds (KHC)

ALL-LEAGUE HONORABLE MENTION-Adam Rifenburgh (BCP), Micah Bromley (MV), Austin Rood (MV), Michael Elluru (KHC), Isaac Hartley (C), Cody Ladd (S), Zach Haas (DK)

GAC

STANDINGS-1. Byron, 2. Goodrich, 3. Lake Fenton, 4. Perry, 5. New Lothrop, 6. Burton Bendle, 7. Durand, 8. Montrose, 9. Otisville LakeVille, 10. Mount Morris

ALL-LEAGUE FIRST TEAM-David Whaley (By), Eric Hergenreder (G), Brett Navarre (P), Ian Nemeth (P), Donovan Ward (MM), Timothy Kimball (BB), Caleb Fletcher (LF)

ALL-LEAGUE SECOND TEAM-Jarren Guy (D), Peter McClorey (By), Winston Ray (LF), James Whaley (By), Zach Atkins (D), Jake Fletcher (LF)

ALL-LEAGUE HONORABLE MENTION-Kyle Gavulic (G), Logan Wykes (By), Brandon Rivette (NL), Dylan Richards (BB), Mitch Graves (NL), James Ruff (G), James Rolfe (BB)

MSAC

STANDINGS-1. Mount Pleasant Sacred Heart, 1. Blanchard Montabella, 3. Carson City-Crystal, 4. Vestaburg, 5. Coleman

ALL-LEAGUE FIRST TEAM-Tyler Craig (CCC), Kolton Kavanagh (CCC), Jim English (SH), Cooper Terry (SH), Kelton Eldred (Mont)

ALL-LEAGUE HONORABLE MENTION-Shaun Collin (SH), Christian Watson (Mont), Nick Moulter (Mont), Parker Eldred (Mont), Jacob Grover (V), Sam Neyer (SH)

FASTEST TIMES BY MID-MICHIGAN HIGH SCHOOL RUNNERS

name (high school and year)
fastest time

Tanner Hinkle (Mason sr.) …15:05

Mason VanDyke (Mason jr.) …15:33

Kenny Wherry (Eaton Rapids sr.) …15:33

Alex Whitmer (Mason sr.) …15:35

Keenan Rebera (Lansing Catholic so.) …15:35

Brandon Winter (Ionia sr.) …15:40

Nathan Megge (Grand Ledge jr.) …15:43

Aaron Baumgarten (Williamston sr.) …15:44

Brice Brown (Ionia sr.) …15:52

Codey Cook (St. Johns so.) …15:53

Drew Hyatt (St. Johns jr.) …15:59

Tim Young (Saranac sr.) …16:04

Dietrich Hittner (East Lansing jr.) …16:05

Eli Jenkinson (Owosso sr.) …16:05

Grant Colligan (Holt jr.) …16:11

Tyler Jensen (Ovid-Elsie sr.) …16:13

Alec Armstrong (Stockbridge sr.) …16:17

Alex McCormick (Haslett jr.) …16:19

Tanner Droste (Pewamo-Westphalia jr.) …16:21

Luke Corder (Haslett jr.) …16:22

Daniel Kroth (Okemos jr.) …16:23

Stephen Merchant (Ithaca sr.) …16:23

Michael Buffin (Grand Ledge jr.) …16:24

Blake Watson (Corunna fr.) …16:25

Jake Spencer (Eaton Rapids so.) …16:25

Jake Morey (Alma jr.) …16:27

Kenna Gebissa (Haslett sr.) …16:27

Alexander Krantz (Williamston jr.) …16:29

Grant Feldpausch (Fowler sr.) …16:31

Sam Traver (Potterville so.) …16:32

Shea MacKenzie (Eaton Rapids jr.) …16:32

Norman Emineth (Potterville sr.) …16:33

Billy Millar (East Lansing sr.) …16:34

Bohdan Hartman (Fulton so.) …16:36

Nate Kimble (DeWitt sr.) …16:36

Greg Trierweiler (Pewamo-Westphalia sr.) …16:37

Kaleb Coston (Ithaca sr.) …16:38

Austin Rios (Grand Ledge sr.) …16:39

Luke Hurst (Ovid-Elsie sr.) …16:41

Tim DeJong (Alma sr.) …16:42

Caleb Hess (Owosso sr.) …16:42

Dillon Braun (Ionia jr.) …16:44

Joel Pennell (Pewamo-Westphalia sr.) …16:45

David McKinley (Okemos jr.) …16:46

Dakota Brasseur (Owosso jr.) …16:46

Andrew Middleton (Holt sr.) …16:46

Jacob Trowbridge (Corunna fr.) …16:47

Tyler Howard (St. Johns sr.) …16:48

Nathaniel Baird (Stockbridge fr.) …16:53

Peter Pelon (Ionia so.) …16:53

Brett Navarre (Perry so.) …16:53

Blake Thelen (Pewamo-Westphalia sr.) …16:53

Brendan Klynstra (Saranac so.) …16:53

Tyler Craig (Carson City-Crystal jr.) …16:54

Broderic Bender (Alma sr.) …16:54

Miles Garn (Charlotte so.) …16:55

Jorge Cardenas (Ionia jr.) …16:55

Ben Thoenes (Williamston jr.) …16:58

Greg Ingle (Mason jr.) …16:58

Austin Shepherd (Stockbridge fr.) …16:59

Matt Subject (Leslie jr.) …17:00

Mitch Kolito (DeWitt so.) …17:01

Alik Helms (Ithaca sr.) …17:02

Branden Smith (Saranac fr.) …17:03

Marshal Rademacher (Ionia so.) …17:03

Caleb Barker (Pewamo-Westphalia so.) …17:04

Bruce Baker (Charlotte jr.) …17:05

Nick Thomas (Bath sr.) …17:05

Isayah Davis (East Lansing sr.) …17:05

Kaleb Baublitz (Ithaca sr.) …17:06

Evan Upshur (Stockbridge sr.) …17:09

Austin Fillmore (Stockbridge so.) …17:11

Nick Sampson (Lansing Catholic jr.) …17:11

Randy Schafer (Pewamo-Westphalia jr.) …17:12

Greg Johnson (Waverly jr.) …17:13

Ian Nemeth (Perry jr.) …17:14

Ty Pardee (Ovid-Elsie so.) …17:15

Nick Kelsey (Lansing Catholic jr.) …17:18

Ben Heriford (Grand Ledge sr.) …17:19

Zach Hulliberger (Holt jr.) …17:21

Collin Lott (Alma so.) …17:22

Greg Parker (Okemos sr.) …17:22

Ryan Kramer (St. Johns fr.) …17:23

Kael Fineout (Okemos so.) …17:23

Austin Ford (Holt so.) …17:23

Andy Ashton (East Lansing sr.) …17:23

Tyler Bannhard (Grand Ledge sr.) …17:24

Steven Jorgensen (Saranac sr.) …17:24

Preston Tickner (Mason so.) …17:25

Jason Letavish (Okemos sr.) …17:25

Kaleb Losey (Stockbridge so.) …17:26

Alan Griffith (Eaton Rapids jr.) …17:26

Ian James (Haslett sr.) …17:26

Teddy Jurkovic (Lansing Catholic so.) …17:27

Dylan Wibert (Corunna so.) …17:28

Brody Benward (Eaton Rapids fr.) …17:29

Mark Danks (Holt so.) …17:29

Jakob Phillips (Corunna sr.) …17:29

Teddy Terzian (Lansing Catholic so.) …17:31

Jordan Zamarron (Ionia so.) …17:31

William Spagnuolo (Bath jr.) …17:31

Austin Messman (Owosso jr.) …17:31

Daniel Bartkowski (Okemos jr.) …17:32

Jacob Mohlman (Owosso jr.) …17:32

John Lambrecht (Ithaca so.) …17:33

Brice Thelen (Fowler jr.) …17:33

Phillip McCauley (DeWitt sr.) …17:33

Jarrod Eaton (St. Johns sr.) …17:33

Spencer Shellberg (St. Johns sr.) …17:33

Josiah Quinn (St. Johns fr.) …17:34

Taylor Zick (East Lansing sr.) …17:36

Garrett Tremaine (Leslie jr.) …17:38

Bobby Reid (Lansing Catholic fr.) …17:39

Drew Bierstetel (Fowler so.) …17:39

Mitchell Lilley (Stockbridge so.) …17:39

Tyler Burkhardt (Fowlerville so.) …17:40

Max Hayden (Lansing Catholic jr.) …17:40

Jeffrey Lorencen (Lansing Catholic so.) …17:42

Chris Gillespie (Holt sr.) …17:42

Kyler VanWormer (St. Johns sr.) …17:43

Dominic Garcia (Alma jr.) …17:44

Alex Pung (Portland sr.) …17:44

Dillon Gray (Okemos sr.) …17:44

Gage Cleveland (Ovid-Elsie fr.) …17:45

Drew Conley (Ionia so.) …17:45

Collin Spagnuolo (Eaton Rapids jr.) …17:46

Connor Coscarelli (Williamston sr.) …17:46

Nic Hiner (Everett sr.) …17:47

James O’Boyle (Ithaca fr.) …17:48

Jacob Stanton (East Lansing fr.) …17:49

Jack Twarozynski (Grand Ledge so.) …17:49

Kolton Kavanagh (Carson City-Crystal so.) …17:50

Andrew Brighton (Maple Valley so.) …17:51

Justin Keller (Leslie jr.) …17:51

August Schmiedeknecht (Potterville jr.) …17:51

Zach Feldpausch (Fowler jr.) …17:51

Joe Wojciechowski (DeWitt sr.) …17:51

Joe Wolfert (Fowler jr.) …17:52

Zach Wolfe (East Lansing sr.) …17:52

Aaron Scheffler (DeWitt jr.) …17:54

Kyle Brumm (Maple Valley jr.) …17:54

Tim Mayer (Ionia so.) …17:56

Avery Smally (Ithaca sr.) …17:56

Kyle White (Okemos jr.) …17:57

Aaron Stebelton (Alma sr.) …17:57

Adam Schafer (Fowler jr.) …17:58

Andrew Benn (Alma sr.) …17:58

Tony Patino (Grand Ledge so.) …17:59

Aaron Sluiter (Saranac so.) …17:59

Jacob Lentz (DeWitt jr.) …17:59

Latest

More USA TODAY High School Sports