Prep cross country: North boys, Plymouth girls win Panthers Relays

Prep cross country: North boys, Plymouth girls win Panthers Relays

News

Prep cross country: North boys, Plymouth girls win Panthers Relays

By

Trevor Damkot finished first in 16 minutes, 36 seconds to lead the Sheboygan North boys cross country team in winning the Plymouth Panthers Relays on Tuesday,

Plymouth’s girls team also won, led by Julia Novotny’s first-place finish in 15:49.

North’s boys had a total time of 1:30:09.27 and its girls finished third in 1:23:48.8 with Katie Reinemann’s sixth-place finish in 16:29 leading the way.

The Plymouth girls finished in 1:22:50.36 and the boys in 1:34:58.41 to finish third. Tom Jankowski led the Panthers with an eighth-place finish in 18:02.

Along with Damkot, Shamus Zenk and Tommy Lang took third and fourth, respectively, for North. Howards Grove’s Eric Dvorchek was fifth and Sheboygan South’s Zach Klokow took seventh.

Howards Grove’s Ashley Reinemann was second in the girls race (15:51), followed by Brooke Koehn of Plymouth. Panthers teammate Abby Payne took fifth, followed by a pair of North runners, Katie Reinemann and Ayann Stewart.

BOYS

Team results — 1. Sheboygan North 1:30:09.27; 2. Pewaukee 1:31:31.51; 3. Plymouth 1:34:58.41; 4. Sheboygan South 1:35:34.63; 5. Howards Grove 1:43:15.48; 6. Sheboygan Falls 1:45:22.42; 7. New Holstein 1:47:59.38

Sheboygan North — 1. Trevor Damkot, 16:36.53; 3. Shamus Zenk, 17:11.04; 4. Tommy Lang, 17:28.43; 15. Max Klessig, 19:04.57; 23. Adam Schmeiser, 19:48.70

Plymouth — 8. Tom Jankowski, 18:02.31; 11. Ian McConnaha, 18:49.70; 12. Chandler Haun, 18:57.54; 28. Andrew Ziegler, 20:06.87; 30. Chad Benti, 20:14.94

Sheboygan South — 6. Zach Klokow, 17:41.80; 10. Eric Fischer, 18:21.21; 19. Nathan Kittel, 19:40.27; 21. Ben Johnson, 19:46.03; 27. Talen Londre, 20:05.32

Howards Grove — 5. Eric Dvorachek, 17:34.96; 131. Luke Oxtoby, 20:15.36; 43. Eric Bruckschen, 21:33.99; 44. Reed Trueblood, 21:39.02; 47. Arthur Meyer, 22:12.15

Sheboygan Falls — 35. Jacob Shircel, 20:22.74; 36. Justyn St. Onge, 20:35.19; 39. Nick St. Onge, 20:58.13; 45. Blake Austreng, 21:41.72; 46. Mitchell Christiansen, 21:44.64

New Holstein — 26. Cole Fritsch, 19:58.36; 33. Jacob Barth, 20:19.39; 37. Zach Theil, 20:35.69; 49. Jack Schnell, 23:01.52; 51. Nick Halbach, 24:04.42

GIRLS

Team results — 1. Plymouth 1:22:50.36; 2. Pewaukee 1:23:48.28; 3. Sheboygan North 1:23:48.80; 4. Howards Grove 1:28:26.57; 5. Sheboygan Falls 1:30:04.52; 6. Sheboygan South 1:32:27.57; 7. New Holstein 1:42:44.63

Plymouth — 1. Julia Novotny, 15:49.90; 3. Brooke Koehn, 16:11.12; 5. Abby Payne, 16:22.70; 14. Olivia Jankowski, 17:03.09; 22. Karly Knaus, 17:22.66

Sheboygan North — 6. Katie Reinemann, 16:29.29; 7. Ayann Stewart, 16:31.83; 9. Erin Schmitt, 16:39.32; 12. Monique Felix, 16:59.89; 16. Sara Leibham, 17:08.47

Howards Grove — 2. Ashley Reinemann, 15:51.51; 15. Emily Eschen, 17:04.26; 28. Kaitlyn Near, 18:07.41; 31. Morgan Edge, 18:11.63; 40. Kara Bell, 19:11.76

Sheboygan Falls — 11. Molly Sauve, 16:59.36; 25. Amanda Kaat, 17:40.30; 33. Katie DePagter, 18:17.84; 34. Ashley Drossel, 18:26.41; 36. Samantha Reiter, 18:40.61

Sheboygan South — 20. Karli Noll, 17:21.31; 29. Kailya Nachtway, 18:08.47; 32. Taylor Ruppel, 18:13.81; 35. Krystal DeLorme, 18:31.29; 46. Calie Kaiser, 20:12.69

New Holstein — 38. Ana Jordan, 18:54.60; 43. Carolyne Roepke, 19:28.18; 49. Nicole Reese, 20:47.99; 50. Ashlee Jordan, 21:39.45; 52. Brittany Wagner, 21:54.41

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/prep-cross-country-north-boys-plymouth-girls-win-panthers-relays
Prep cross country: North boys, Plymouth girls win Panthers Relays
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.