Prep football: WIAA announces regional groupings

Prep football: WIAA announces regional groupings

News

Prep football: WIAA announces regional groupings

By

The WIAA released the 224 teams and the seven divisions they’ve been placed in for its football playoffs on Saturday morning.

There were 21 teams from Press-Gazette Media’s coverage area that qualified for the postseason.
The WIAA also announced the eight-team regional pods for each division on Saturday morning.
Seeding meetings between coaches will take place 11 a.m. on Saturday and the deadline for regions to submit their seeds is 1 p.m.
WIAA first-round playoff games will take place on either Friday, Oct. 25, or Saturday, Oct. 26.
Below are the eight-team regional pods featuring area teams, which are in bold.
Division 1
Group A
Seeding meeting host: Lee Ann Kitchell, D.C. Everest High School
G.B. Preble (6-3, 6-2)
Bay Port (8-1, 7-1)
Appleton North (8-1, 6-1)
D.C. Everest (5-4, 4-3)
Eau Claire Memorial (5-4, 4-3)
Hudson (8-1, 7-0)
Stevens Point (5-4, 3-4)
Wausau West (6-3, 5-2)
Division 2
Group A
Seeding meeting host: Nathan DeLany, Marshfield High School
G.B. Southwest (7-2, 6-2)
Ashwaubenon (9-0, 8-0)
Hortonville (9-0, 8-0)
Marshfield (6-3, 5-2)
Menasha (7-2, 6-1)
Menomonie (8-1, 6-1)
Merrill (6-3, 5-1)
Superior (7-2, 5-2)
Division 3
Group A
Seeding meeting host: Carl Eggebrecht, Waupaca High School
West De Pere (8-1, 7-1)
G.B. Notre Dame (6-3, 5-3)
Seymour (7-2, 6-2)
Antigo (3-5, 3-3)
Medford Area (7-2, 6-0)
Mosinee (7-2, 4-2)
Waupaca (9-0, 8-0)
Appleton Xavier (8-1, 7-1)
Group B
Seeding meeting host: Jason Piittmann, Kewaskum High School
Luxemburg-Casco (5-4, 4-4)
Brown Deer (6-3, 4-2)
Greendale (9-0, 6-0)
Kewaskum (5-4, 4-3)
Milwaukee Pius (5-4, 3-3)
Plymouth (8-1, 7-0)
Two Rivers (7-2, 5-2)
Wisconsin Lutheran (6-3, 6-1)
Division 4
Group D
Seeding meeting host: Todd Chandler, Wrightstown High School
Denmark (4-5, 4-4)
Wrightstown (7-2, 5-2)
Peshtigo (8-1, 7-0)
Cambellsport (6-3, 4-3)
Chilton (5-4, 3-4)
Freedom (6-3, 6-2)
Little Chute (6-3, 5-3)
Manitowoc Roncalli (9-0, 7-0)
Division 5
Group C
Seeding meeting host: Pete Kittel, Brillion High School
Kewaunee (8-1, 6-1)
Bonduel (6-3, 4-3)
Oconto (4-5, 3-3)
Northern Elite (8-1, 5-1)
Brillion (5-4, 3-4)
Cedar Grove-Belgium (8-1, 5-0)
Oostburg (6-2, 4-1)
Winnebago Lutheran (5-4, 4-3)
Division 6
Group B
Seeding meeting host: Nick Senger, Shiocton High School
Algoma (8-0, 6-0)
Crandon (6-3, 4-2)
Wabeno/Laona (3-4, 3-3)
Crivitz (6-3, 5-2)
Coleman (7-2, 6-1)
Auburndale (4-5, 4-4)
Iola-Scandinavia (7-2, 5-2)
Shiocton (9-0, 7-0)
Division 7
Group A
Seeding meeting host: Brian Lewison, Owen-Withee High School
Florence (3-5, 3-3)
Clayton (5-4, 4-2)
Clear Lake (6-3, 5-1)
Glenwood City (8-1, 5-1)
Greenwood/Granton (6-3, 6-3)
Wausau Newman (5-4, 5-4)
Owen-Withee (8-1, 8-1)
Pepin/Alma (9-0, 6-0)

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/prep-football-wiaa-announces-regional-groupings
Prep football: WIAA announces regional groupings
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.