Prep scores

Prep scores

News

Prep scores

By

GIRLS’ BASKETBALL

NJSIAA Tournament

Non-Public B South quarterfinals

Sacred Heart 45, OLMA 31

OLMA (12-14) 6 4 7 14 31
Sacred Heart (21-7) 16 9 12 8 45

OLMA: Ruta Vetra 11, Anne Brewer 8, Katie Kavanaugh 7, Ali Dandrea 5.

SH: Kennedy Johnson 27, Mandy Buirch 10, Alyssa Ferrucci 5, Ciani Carter 2, Alyssa Fabrizio 1.

WRESTLING

Region 8 Tournament

Quarterfinal round

106: Patrick D’Arcy (Holy Spirit) d. Nick Passarella (Washington Township, 6-0; Joshua Pineda (Vineland) d. Eric Pruszinski (Lower Cape May), 1-0; Griffin Bonner (West Deptford) p. Andrew Tolbert (Clayton/Glassboro), 0:46; Zach Firestone (Clearview) d. Lucas Siegfried (Highland), 9-3.

113: John Amato (Timber Creek) p. Zach Hicks (Lower Cape May), 0:52; Luis Rivera (Buena) p. Yanni Patsaros (Absegami), 0:52; Steven Bergamo (Vineland) p. Tom Carney (Delsea), 2:32; Jodeci Robinson (Clayton) d. Matt Sparks (Gateway), 7-5.

120: Michael VanBrill (Clearview) d. John Gentile (Paulsboro), 4-2; Tyler Kaminski (West Deptford) tf. Darrian Brooks (Penns Grove), 16-0, 6:00; Zach Valcarce (Lower Cape May d. Mike McGeehan (Washington Township), 6-3; Tom Gattinella (St. Augustine) d. Stanley Atkinson (Kingsway) 3-2.

126: Billy Ward (Buena) p. Conor Stabile (Oakcrest), 1:15; Newt Richardson (Schalick) d. Dylan LaPalomento (Washington Township), 5-3; Sam Morina (Paulsboro) d. Charlie McLaughlin (Kingsway); Anthony Racobaldo (Williamstown) d. Ed Donahue (St. Augustine), 5-3.

132: Jarred Hodges (St. Augustine) d. Steven Passarella (Washington Township), 3-2; John Gallo (Schalick) d. John Pierson (Delsea), 5-3; Ron Gentile (Paulsboro) tf. Shawn Bryant (Egg Harbor Township), 17-2; Isiah DeGuzman (Timber Creek) d. Cory Jacobs (Clayton/Glassboro), 15-13 (OT).

138: Brandon Keller (Timber Creek) d. Jon Lado (Gloucester), 11-0; Eric Hanusewicz (Cedar Creek) d. Aaron Kolmetsky (Deptford), 11-2; Rian Lamanteer (Delsea) d. Brandon Bower (Holy Spirit), 6-4; Juan Rivera (Paulsboro) d. Nick Theisen (Highland), 4-1.

145: John VanBrill (Clearview) p. Kevin Keppler (Absegami), 1:43; Joe Rodano (Highland) d. Branden Virgilio (Timber Creek), 4-3; Adrian Feliciano (Pennsville) p. John Willette (Absegami), 1:44; Zach Richard (Paulsboro) p. Patrick McCurdy (Woodstown), 2:26.

152: Ed Lenkowski (Clearview) tf. John Fitzpatrick (Mainland), 16-1, 3:17; Steminto Rowe-Akins (Clayton/Glassboro) md. Rory Bushby (Kingsway), 15-2; John Hennelly (Delsea) p. Joe Cutugno (Atlantic City), :42; Dom Ruggierio (Timber Creek) d. John Mallett (Middle Township), 4-0.

160: Bryce Shade (Timber Creek) d. David Robinson (Timber Creek), 8-2; Kellen Whitney (Hammonton) d. James Ingersol (Egg Harbor Township), 1-0; Cesar Balmaceda (Atlantic City) d. Dasvid Gresk (Delsea), 6-0; Connor Donahue (Clearview) d. Anthony Masciocchi (Triton), 9-3.

170: Dylan Dobzanski (Delsea) d. Niko Savaiinaea (Paulsboro), 2-0; Christian LaFragola (Holy Spirit) by forfeit over Cooper Gallagher (Egg Harbor Township); Tyler Sentman (St. Augustine) p. Tom Nolan (Highland) 2:23; Nick Elmer (Penns Grove) d. Nick Rodriguez (Clayton/Glassboro) 10-5.

182: David Williams (Hammonton) p. Victor DeFrance (Delsea), 5:25; Joe Benard (Oakcrest) d. Frank Zeigler (Lower Cape May), 8-5; Billy Leone (Kingsway) p. Lierna Percy (Atlantic City), 2:37; Michael Robinson (Clayton/Glassboro) d. Jordan Warren (Highland), 3-1.

195: Rory Bonner (West Deptford) p. Thomas Rheault (Cedar Creek), 1:32; Isaiah Coppage (Penns Grove) d. Gabe Sastre (Clayton/Glassboro) 6-0; Cory Damiana (Lower Cape May) p. Troy Riley (Lindenwold); 2:26; Ed Shockley (Millville) d. Diego Gonzalez (Gloucester), 6-0.

220: Bryan Dobzanski (Delsea) p. Mark Fischer (West Deptford), 0:35; Tyler Nicolary (Williamstown) p. Dakota Connors (Washington Township), 3:38; Obi Kali (Millville) d. William Cioffi (Pitman), 11-5; Nigel Toussaint (Egg Harbor Township) d. Josh Johnson (Ocean City), 7-1.

HWT: Roy Lucas (St. Joseph) p. Brian Marzi (Triton), 0:21; Davontae Randall (Paulsboro) d. Thomas Lynd (St. Augustine), 4-0; Ray Ellis (Holy Spirit) d. Cody Dooley (Pennsville), 3-2; Allan Westenberger (Gloucester) d. Eric Weiss (Clayton), 3-2.

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/prep-scores-179
Prep scores

OLMA: Ruta Vetra 11, Anne Brewer 8, Katie Kavanaugh 7, Ali Dandrea 5.

I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.